Rendering lub coś innego ?
Witam,
zrobiłem filmik nagrany Frapsem waga pliku zajmuje 2,90gb no spoko ale po tym jak doszedł do końca rendering to z 2,90gb zrobiło się no około 10 gb a czegoś takiego na YT nie wrzucę.Może mi ktoś napisać jak ma to zrobić żeby waga pliku po kompresji nie zajmowała więcej niż 1,98GB ?
Odpowiedz
Napiszę równie rzeczowo jak Ty:
- musisz użyć odpowiedniego kodeka, oraz odpowiednie parametry, optymalne do zaspokojenia zarówno jakości filmu jak i wagi pliku.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest pomocna.

Więcej informacji możliwa dopiero po precyzyjniejszym opisie, co w ogóle masz, co chcesz z tym zrobić, i jaki format, kodek itd.
Tyle tematów było, że wystarczy poszukać, ale co tam. Lepiej założyć nowy temat. Nie?

Jedyne to na razie wiemy jako pewnik:
- film został nagrany FRAPSEM,
- chcesz wrzucić na youtube,
- nie masz pojęcia o kodekach/formatach,
- prawdopodobnie będziesz się chciał pochwalić kolejną gównianą produkcją pod tytułem: "helo, patrzta ludziska jak sobie napitalam w gierkę"... tak, jakbyśmy nie mieli nic innego do roboty, tylko oglądanie czyjejś gry...

Ps. Jeśli się mylę, przepraszam. Ale przypuszczam, że jednak nie mam za co ;)
Odpowiedz
Ok lecim od początku mianowicie nagrałem filmik frapsem który zajmował dokładnie 2,90gb (już się na YT wrzucić nie da),Wrzuciłem to do Sony Vegas 10 i dodałem muzykę i komentarz, i teraz w tym problem że prawdopodobnie zła opcja renderowania bo film po ,, renderowaniu,, waży około 15GB o.0 (prawie zawał)tego już na yt a potrzebuję tak to zrobic że po renderowaniu film ma wazyć nie więcej niż 1,9 GB(normy yt).I tak to jest Swego rodzaju let's play, co w tym złego?
Odpowiedz
Nie renderuj jako Uncompressed tylko użyj jakiegoś kodeka, na yt polecam Sony AVCHD.
Odpowiedz
- jaki jest format pliku (wybacz, ale nie będę ściągał FRAPSa, aby sprawdzić),
- jaka rozdzielczość,
- to, że zła opcja renderowania jest pewne, ale żeby dobrać odpowiednią, trzeba by wiedzieć np. trochę więcej o plikach źródłowych,
- co oczekujesz? HD 720? 1080? A może mniejsza rozdzielczość?
Odpowiedz
1 AVI.
2.Zależy z czego nagrywam jest różna
3.Interesuje mnie HD i tyle może być to 720
Odpowiedz
to jest Swego rodzaju let's play, co w tym złego?
To moża tak. Przekonaj mnie, dlaczego warto coś takiego oglądać?
Ja nie interesuje się grami (na jakby to powiedzieć, chyba za dużo lat mam, aby bawić się w granie w gry).
Nie rozumiem również, co taki filmik wnosi? Dla osób udzielających się, przecież lepiej jest zainstalować grę, i sobie pograć, niż oglądać, jak ktoś inny gra.
To sobie od razu projekt zrób w ustawieniach HD 720p - będziesz widział, jak to wygląda - co ewentualnie nie mieści się w kadrze itd.
Nie będzie później niespodzianek, że coś tam obcięte, a znowu u góry i dołu czarne paski.

Następnie, po zmontowaniu renderujesz (w zależności jak mocny komputer masz) najlepiej Sony AVC (mp4) - jest to format wspierany przez YT.
Rozdzielczość 720p
Ilość klatek na sekundę (w zależności jak nagrywałeś: możesz dać np. 25, 30).
Biterate w okolicach 4 - 4,5 Mbps (wg testów jednego z forumowiczów, więcej i tak nie ma sensu, bo YT sobie przekoduje na mniejszy biterate).
Jeśli natomiast masz słabszy komputer (poniżej Core2Duo), może MPEG-2 będzie rozwiązaniem (również 720p, również biterate w okolicy 4 - 4.5 - tyle że jakość będzie gorsza).

Możesz również spróbować WMV - jednak ja nie używam, i nie podpowiem co i jak.

Oczywiście biterate możesz równie dobrze ustawić niższy (w granicy 1 - 2Mbit). Jeśli tylko jakość Ci będzie odpowiadała.
Najlepiej ustaw sobie fragment np. 30s, zrenderuj, i sprawdź, jaka wyszła jakość, ile zajmuje wagowo (po przeliczeniu sprawdzisz, mniej więcej, ile spodziewać się przy danej jakości).

Miłej zabawy,.
Odpowiedz
,,To sobie od razu projekt zrób w ustawieniach HD 720p - będziesz widział, jak to wygląda - co ewentualnie nie mieści się w kadrze itd.
Nie będzie później niespodzianek, że coś tam obcięte, a znowu u góry i dołu czarne paski.,,
Czyli że co? bo ja w tym programie zielony jestem jak mam wprowadzić te ustawienia?
Odpowiedz
Ok. Zrobię Ci mały wykładzik...

1. Musisz wiedzieć, jakie pliki masz zamiar obrabiać:
- rozdzielczość (np. DVD - 720x576, HD 720 czyli 1280x720, FullHD 1080 czyli 1920x1080 itd)
- współczynnik kształtu (decyduje o proporcjach obrazu, np. 4:3 - jak telewizor kineskopowy, 16:9 - panoramiczny itd)
- ilość klatek na sekundę (np. 25, 30, 50 itd)
- kodek/format (np. AVI DV, MPEG2, MP4 - AVCHD, WMV itd. - różnica jest taka, że generalnie nie każdy kodek nadaje się do montażu, ponieważ mają różne wymagania sprzętowe).

2. Zanim zaczniesz pracować w Vegasie, dobrze jest "przygotować warsztat pracy", czyli odpowiednio ustawić projekt (najlepiej wg plików wejściowych, albo wg tego, jaki efekt chcesz uzyskać: bo np. z klipów przechwyconych z komputera chcesz zrobić HD, a Twoja rozdzielczość ekranu przechwytywania jest inna niż właśnie rozdzielczość HD...)
Ustawienia projektu znajdują się w File / Properties.
Tam ustawiasz to wszystko, o czym pisałem wcześniej (rozdzielczość, współczynnik kształtu, przeplot - ale jeśli twój materiał wideo jest przechwytywany z pulpitu, sądzę, że przeplotu nie ma).

3. Renderujesz zgodnie z ustawieniami projektu, aby uniknąć dodatkowego przeliczania materiału.
Wybierasz format/kodek, który Ci odpowiada (na Youtube najlepiej wrzucać MP4-AVC - czyli właśnie ten od Sony... ewentualnie WMV). Co nam to daje? A no to, że youtube głównie konwertuje materiał do AVC, więc szybciej film będzie dostępny, a dodatkowo nie będzie przeliczany - czyli nie straci na jakości. Ale warunek jest taki, że nie przekroczysz 4.5 Mbit/s - bo jak dasz więcej, yt sobie przekonwertuje, aby pliki dużo nie zajmowały - a co za tym idzie - szybciej się buforowały.

Myślę, że pierwsza lekcja na początek wystarczy.
Teraz zadanie domowe - proszę poszukać informacji, na WSZYSTKIE poruszone zagadnienia (większość znajdziesz na tym właśnie forum, a wszystko - tyle, że po angielsku, jest w pomocy programu [f1].

Dobrze też zaopatrzyć się w program do odczytywania parametrów plików wideo (np. MediaInfo, który jest instalowany m.in. razem z pakietem kodeków K-Lite...).
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości