Zagłuszenia dźwięku
W jaki sposób można z filmu usunąć zagłuszenia dźwięku otoczenia aby było lepiej słychać wypowiadające się osoby. (nowicjusz :))
Odpowiedz
Moż ekodeki
Odpowiedz
@mirekg - chyba w ogóle nie wiesz co piszesz...
@lutekr9 - jakie to są zagłuszenia? Trzaski, wiatr, przesterowania, ruch uliczny, szum mikrofonowy?
Bo w różnych przypadkach trzeba użyć różnych narzędzi. Nie ma jednego gotowego pluginu (ani kodeka), z przełącznikiem "zrób lepiej"...

Zasada jest taka, że głos ludzki występuje w określonym przedziale częstotliwości.
Można np. za pomocą korektora (equalizera) wyciszyć zakres niskich częstotliwości (do załużmy 200, no może nawet 500 Hz), oraz wysokie częstotliwości (powyżej 2 - 5 kHz), zostawiając tylko przedział głosu.

Jednak wiele też zależy, czym głos był nagrywany (jaki mikrofon, a konkretniej klasa mikrofonu) oraz kto w ogóle daje głos (głos męski będzie miał trochę inny przedział od głosu kobiety, albo dziecka).

Jeśli np. pojawiły się przestery/trzaski - trochę dupa. Ciężko cokolwiek z tym zrobić.

Jeśli mamy szumy - wystarczy wyciąć górę (wysokie częstotliwości), albo użyć efektu Noise Reduction (lub podobnych - ale nie Noise Gate - bo to już co innego).

itd.
Jak widzisz, możliwości jest dużo, ale też trzeba by więcej wiedzić co jest nie tak z dźwiękiem, i co chcesz osiągnąć.

Zawsze ewentualnie możesz zamieścić próbkę to może coś podpowiem.
Odpowiedz
W "domowych" warunkach możesz użyc filtru noise reduction - nie ma go w Vegasie, ale jest w audacity - tylko, że musisz mieć większy fragment nagrania w którym występuje tylko szum/hałas. W skrócie musisz temu algorytmowi najpierw dostarczyć próbkę szumu (aby ten się "nauczył") i dopiero potem potraktować całą próbkę dźwiękową. Sukces zależy od stopnia jednorodności szumu i stosunku tego co chcemy wyciąć do tego co ma zostać.
Niemniej jednak aby nie ściemniać - redukcja szumu przydaje się częściej do materiałów w których wycięty szum zastąpisz czymś innym (np. podkładem muzycznym), bo materiał "solo" może nie być akceptowalny przez finalnego odbiorcę (często przypomina mocno skompresowaną mp3)
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Dokładniej chciałbym wyciszyć grającą w tle muzykę która zagłusza osoby wypowiadające się na nagraniu (filmik).
Odpowiedz
lutekr9.
Bądź łaskaw przeczytać CAŁOŚĆ mojej wypowiedzi, i odpowiedzieć na moje pytania.
Wybacz, ale Twoje dane są małoprecyzyjne - no chyba, że chcesz otrzymywać odpowiedzi nic nie wnoszące.

Dalej nie wiemy, czym został nagrany materiał - mikrofon pojemnościowy, kamera, telefon komórkowy itd.
Jaka jest różnica głośności między tłem (muzyka) a wypowiedziami.
Czy pojawiły się przestery?
itd. Nie chce mi się przepisywać tego, co napisałem wyżej.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości