SD- ustawienie PAR
Witam, ponieważ to mój pierwszy post, wrzucam do działu ogólnego; Nie znalazłam odpowiedzi na mój problem. A jest on następujący: otrzymałam materiał w formacie720x576; obraz rozciągnięty w pionie - w properties PAR wynosił 1,0926, zmieniam na 1,4568; taki sam PAR ustawiam we właściwościach projektu; na podglądzie jest ok, natomiast wyrenderowany plik (podczas renderowania PAR ustawiam taki sam, jak we właściwościach pliku oraz właściwościach projektu) jest wciąż wyciągnięty do góry;
Nie wchodzi w grę możliwość przekadrowania materiału, niestety; Możliwe, że rozwiązanie jest banalne i nieświadomość jego, wynika z niewiedzy. Z góry dziękuję za pomoc!
Odpowiedz
Hmmm coś kręcisz. Plik 1,0926 to "normalny" PAL, 4:3 (upraszczam). Nie powinien być więc wyciagnięty (a w zasadzie ściśniety w poziomie...). Ściślej ma prawo, ale minimalnie, jeśli wyświetlisz go bez uwzględniania PAR.
Nie wiem co masz na myśli pisząc, że "zmieniam na 1,4568" - znaczy się - w propierties eventu? No można, ale poco? Jedyny uzasadniony przypadek to takie, gdy ten plik wejściowy ma błędnie podany PAR (czyli de facto jest panoramiczny, a Vegas go odczytuje jak 4:3).
No ok, ale na preview jak mówisz jest wszystko OK, obraz jest wyświetlony poprawnie - widzi to co chciałaś, a po renderze mimo takiego samego PAR widzisz anamrofa. I teraz pytanie - GDZIE go widzisz "rozciagnietego" (tak naprawdę ściśniętego...)? Z wypowiedzi wnioskuję, że renderujesz do PAL Wide, być może dla DVD. Jeżeli taki plik odtworzysz na playerze który nie intepretuje PAR i użyjesz formatu pliku które nie przenosi PAR, to obraz zostanie wyświetlony na kwadratowych pikselach, czyli z Twojego punktu widzenie ściśniety (czy jak wolisz rozciągnięty w góre).

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dlaczego mimo tego, że w project properties miałaś ustawiony PAR, który skutkował prawidłowym podglądem, nie zastosowałaś tego PAR-a w renderingu?
Odpowiedz
No właśnie pisze że zastosowała i dlatego nie rozumiem co właściwie zrobiła i po co.

Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi; efix - nie powinien być wyciągnięty- owszem, ale jest, a ja nie mam pojęcia dlaczego; prawidłowe proporcje zyskuje dopiero po zmianie PAR właśnie (w properties danego pliku; jeżeli zmienić tylko PAR we właściwościach projektu video, obraz jest nadal ściśnięty w poziomie, pojawiają się czarne pasy po bokach) - obraz wówczas wygląda naturalnie; I widzę to w oknie podglądu SV; Pinto - jak najbardziej przy renderingu stosuję ten sam PAR, który skutkował prawidłowym podglądem w SV i to właśnie stanowi problem - obraz jest ściśnięty w poziomie, po wyrenderowaniu:/. efix - możliwe, że to jest wina playera właśnie, w każdym razie to stanowiłoby wyjaśnienie, tylko że problem powtarza się w każdym z używanych do wyświetlenia playerów; nie wiem czy ma tu znaczenie jakiekolwiek wersja SV - niedawno kupiłam update do SV10; wątpię, aby to mogło stanowić jakiekolwiek wyjaśnienie; wcześniej jednak nie miałam tego typu problemu nigdy;
Odpowiedz
A jest taka możliwość, abyś zamieściła mały fragment pliku wejściowego? Jeden mały kawałek - to moglibyśmy sprawdzić, co jest nie tak.

albo napisz właściwości filmu (najlepiej odczytane za pomocą np. MediaInfo...)
Odpowiedz
Podsyłam zatem scr;
Oryginalny plik:

Plik po wyrenderowaniu:

Wygląda na to, że tu jest problem, ale nie wiem jaki błąd robię...
Odpowiedz
No błąd taki robisz, że oryginał masz 16:9 a wynik 5:4. A powiec mi proszę, co ostatecznie ma z tego być? Płyta DVD? Youtube?

Odpowiedz
DVD; nie wiem właśnie dlaczego po renderingu mam rozdzielczość 5:4; nie wydaje mi się, abym robiła błąd w ustawieniach renderowania, a jednak jest inaczej niż być ma;
Odpowiedz
Jeżeli to idzie na DVD, to przede wszystkim po grzyba renderujesz to do avi? Ewidentnie coś źle ustawiasz. Rób od razu do mpeg2 i będzie spokój. Jesli coś mogę zasugerować, to wejdź proszę na efix.pl i tam jest artykuł o renderingu dla DVD.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości