Sony Vegas Pro a kodeki.
Gwoli wstępu.
Obróbką filmów (ale bardzo prostą) zajmuję się już od jakiegoś czasu (takie tam gildiowe rzeczy) i do tej pory używałem Ulead Video Studio, potem próbowałem Movie Makera ale oba te narzędzia przestały mi wystarczać a mam obecnie do obróbki parę filmów.

Postanowiłem więc spróbować Sony Vegas Pro ale że trial ma tylko 30 dni a materiału sporo to chciałbym wcześniej zapytać o kwestie związaną z kodekami.

A mianowicie czy powinienem zainstalować oprócz Vegasa jakieś kodeki video/audio czy też program ma "wbudowane" wszystkie uważane za standardowe (xvid, divx, ac3 itp, itd)?
A jeżeli wymaga kodeków to jakie według was są najlepsze pod Windows 7 64 bit?

Niedawno robiłem reinstal systemu (windows 7 64 bit), do odtwarzania filmów używam VLC i jeżeli Vegas do poprawnego renderingu nie wymaga zewnętrznych kodeków to wolałbym niepotrzebnie nie zaśmiecać systemu zbędnymi rzeczami.
Odpowiedz
Tak, Vegas ma parę wbudowanych kodeków, uważanych za standardowe. Np. DV, MPEG2, AVCHD. Xvid nie jest standardem, jego poszczególne kompilacje różnią się i czasem dzieją się cuda. Ale jest free.
DivX jest standardem przemysłowym (urządzenia i programy certyfikowane przez DivX), ale jest płatny.
Pytanie do czego tak NAPRAWDĘ chcesz użyć Vegasa. Zasada jest taka - jeżeli działa - nie poprawiać. Jeżeli Vegas bez dodatków coś obsługuje w te i we wte (niekoniecznie, AC3 eksportuje ale nie wczytuje), to nie instalujemy pierdoł. Jeżeli nie masz dźwięku albo obrazu w jakimś pliku, analizujesz plik i doinstalowujesz co tam potrzeba.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Wielkie dzięki za info.

A Vegas ma posłużyć do obróbki nagranych Frapsem wypadów gildiowych w WoWie czyli dodawanie intra, ścieżki dżwiękowej, efektów, tekstu itp.
Odpowiedz
Czyli musisz mieć zainstalowanego Frapsa z jego kodekami -tak, by Vegas mógł czytać pliki źródłowe. I zasadniczo nic więcej nie potrzebujesz - jak się domyślam, docelowo to pójdzie na YT, Facebooka itd. więc wystarczy Ci to, co daje Vegas - Sony AVC i WMV. Z komercyjnych a tanich polecam DivX.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz