rendering dźwięku
Witam wszystkim, korzystając z tego poradnika : http://www.efix.pl/archiwum-efix/tutoria...itect.html natknołem sie na to forum.

Mam jednak pewien problem, ponieważ nie wiem jak wyrenderować sam dźwięk. Chodzi mi o ten fragment :

Czas na dźwięk. Ponownie wywołujemy Render As: i renderujemy ścieżkę dźwiękową. Wybieramy

Dolby Digital AC-3 (*.ac3) i tam szablon Stereo DVD (albo oczywiście 5.1), albo
Wave (Microsoft) (*.wav) i szablon 48,000 Hz, 16 Bit, Stereo, PCM

I w tym jest sęk, bo nie wiem co zaznaczyć aby ta ścierzka sie tylko renderowała, bo jezli zaznaczam tymi żółtymi zawiasami ( o ile tak to można nazwać) to renderuje mi ale video... powinienem usunać wszystko i zostawić na miejscu tylko sam dźwięk a następnie ten sam dźwiek tylko zrenderować?
Odpowiedz
jak ustawiasz rendering do WAV (lub AC3) - to renderuje Ci video?
gratulacje ;)
Odpowiedz
nie, własnie o to chodzi że nic nie ustawiłem bo nie wiem poprostu jak, zrenderowałem samo video tak jak jest w tutorialu i teraz chciałem dźwięk ale poprostu nie wiem jak to odczytać tzn wprowadzic ustawienia aby zgral sie tylko dźwiek bez obrazu bo go juz mam.
Odpowiedz
wiesz co to jest wav? albo ac3?
To są pliki AUDIO. I nie ma takiej możliwości, żeby zapisać VIDEO do pliku WAV (albo ac3).

Dźwięk renderujesz dokładnie tak samo jak wideo, tylko wybieraz format (plik) WAV, lub AC3.
Jeśli nie wiesz, jak ustawiać parametry - daj sobie spokój. Renderuj na domyślnych - albo dowiedz się, co do czego.
Odpowiedz
Aha już rozumiem o co Ci chodzi poprostu myślisz ,że ustawiłem parametry AUDIO żeby wyrenderować VIDEO. Chciałem sie dowiedziec jak sie renderuje dźwięk - po głębszej analizie twojego postu wiem ,że aby wyrenderować dźwięk trzeba ustawić opcje AUDIO (w tym samym miejscu jak wczesniej VIDEO) do wyrenderowania dźwięku. Poprostu myślałem ,że aby wyrenderować dźwiek trzeba jakoś w inny sposób zaznaczyć te ścierzki dźwieku czy też inne wydziwione opcje ;)

Jak sam zauważyłeś jestem zielony i dopiero sie ucze dlatego zalozylem temat w NEWBIES wiec nie ma co ironizować i sie czepiać bo odrazu nikt mistrzem sie nie urodził, i poprostu nie wiedziałem :)
Odpowiedz
Informacja myślę dość istotna dla Ciebie (i nie tylko):
Progarm nie renderuje (zgrywa) wybranych ścieżek, tylko to, co widać/słychać podczas odtwarzania w programie po naciśnięciu play.
Więc, jeśli w programie słyszysz dźwięk - tak się wyrenderuje.

Sprawa następna:
Jak renderujesz film, możesz od razu zapisać video z dźwiękiem. I w większości przypadków nie ma najmniejszego sensu rozdzielania obrazu od dźwięku.

Sprawa trzecia:
Możesz renderować cały projekt, lub wybrany fragment (wybrany za pomocą zaznaczonego obszaru, a następnie zaznaczonej opcji w renderingu: render loop region only.

Sprawa kolejna: chcę Ci pomóc - dlatego w ogóle piszę... ale sam musisz wykazać sporo chęci pozyskiwania wiedzy. A rozróżnienie plików wideo od audio to podstawa...
Odpowiedz
tak tak, dzięki wielkie ,że okazałeś mi chodź troche pomóc i jestem otwarty na pozyskanie wiedzy, jednak niektóre rzeczy lepiej tłumaczyć na chłopski rozum hehe.

Film jest z wakacji, wszystkie przejścia napisy i tak dalej mam porobione jednak stanołem na rendingu.

jak wcześniej pisałem ustawienia brałem z tutoriala i tak one wyglądają :
http://imageshack.us/photo/my-images/717...uudut.png/ być może coś jest nie tak?

jednak zrenderowało sie zaskakująco szybko ( 50 min film w 50+minut)... włączyłem i okazało sie jakośc jest straszna wręcz porażająca... co może być nie tak? może spróbować innym kodekiem i innymi parametrami? Co do dźwięku to wg. Ciebie (lub was) lepiej ten film złączyć odrazu razem bez podzielania na dźwięk i film? I jak to ewentualnie zmienić? :)
Odpowiedz
Musielibyśmy zacząć od początku:
- jakie pliki wejściowe (rozdzielczość, format, kodek);
- jak ustawiony projekt;
- jakie ustawienia przy renderingu? (tzn. wiem, że takie jak w tutorialu... ale czy na pewno wszystko dokłądnie tak samo wprowadzone?).
Wiem, że może trochę to brzmi upierdliwie, ale właśnie najczęstszą przyczyną wkurzania się na ten program, jest właśnie nieznajomość tego jednak zaawansowanego softu, i błędne ustawienie projektu względem plików źródłowych, oraz niepoprawne renderowanie.
Procesor się męczy, liczy godzinami, a efekt jest mierny...
Odpowiedz
oki, sorki ,że dopiero teraz ale nie miałem dostępu do kompa.

więc tak:

filmy nagrywane kamerką o rozdzielczości 720x576, format .MOV

projekt i render http://imageshack.us/photo/my-images/717...uudut.png/

Jeszcze coś, skorzystałem też z tego poradnika :

http://sonyvegas.info/Temat-Xvid-Spos%C3%B3b-na-render z takimi ustawieniami http://imageshack.us/photo/my-images/832...uukic.png/

co prawda film ma 48 GB, lecz nie skompresowałem go jeszcze w VD

z tego co czytałem wielu osobom render zajmuje b.długo czasu podczas gdy mnie zaskakująco krótko ( tym razem 1,30h i jakośc nawet znośna) myslalem jednak ze conajmniej pare godzin będzie.

Nie wiem od czego to zależy - od kompa aż tak bardzo nie, jak dla mnie wolałbym żeby była dobra jakość kosztem czasu tylko co tu zmienic, może jakimś innym kodekiem to zrenderować lub powiększyć rozdzielczość(chociaz nie wiem czy wtedy nie bedzie ostro rozciągniete i czy cos to w ogóle da?) ?

Parametry PC:

Pentium dualcore E6300@2.80 Ghz
4GB RAM
GF 210

prosze wybaczyć jesli jakieś głupoty powyżej napisałem :)

Odpowiedz
Generalnie masz rację, wypisujesz głupoty, zanim zadasz jakiekolwiek następne pytanie spędź proszę odrobinę czasu czytając o formatach, technice telewizyjnej itd.
Pytana pomocnicze do medytacji:
1) Jaką rozdzielczość ma PAL a jaką NTSC?
2) Ile PFS ma PAL a ile NTSC?
3) Jaki jest sens ustawiania 800x600 i innych parametrów z dupy skoro oryginał jest 720x576 i sądząc po rozdzielczości - 25 fps?
4) Jak mogę spożytkować czas zużyty na podwójny rendering oraz miejsce na dysku?
5) Co to jest pixel aspect ratio i jaki ma związek z rozdzielczością.
itd.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości