Renderowanie Sony Vegas Pro 8.0
Witam serdecznie

Miałem przerwę w tworzeniu filmów i posiadam dużo folderów z filmami z kamery. Muszę się tym zająć i już mam problem z ustawieniami.

Zależy mi aby film można było nagrać na DVD i odtwarzać go na telewizorze, oraz aby nie był w złej jakości. Chcę również aby renderowanie nie trwało zbyt długo (jak to u mnie bywa czasem 15h/15min) oraz film nie ważył kilkanaście GB.

Wiem, że wszystko gdzieś jest w Google ale zależy mi na czasie, bo podjąłem się wyzwania i jeden z filmów muszę mieć na jutro, także proszę bardzo o fachowe rady i powiedzenie jak poustawiać aby film dało się bez problemu oglądać.

Sprzęt :

Sony Vegas 8.0

Kamera : Panasonic NV-GS280

Komputer :
Typ procesora AMD Athlon 64, 2000 MHz (10 x 200) 3200+
Karta wideo NVIDIA GeForce 9600 GT (1024 MB)

To chyba wystarczy (wiem, że procesor powoduje osłabienie tej karty ale mam w planach zakupy ;))

Pozdrawiam, proszę o pomoc i liczę na wyrozumiałość z powodu założenia nowego tematu, liczę także na szybką odpowiedz.
Odpowiedz
Kamera nagrywa na miniDV, więc polecam zgrywanie materiału za pomocą Vegasa do formatu avi dv.
Takie pliki powinny chodzić bardzo płynnie na Twoim komputerze.
Jeśli chcesz otrzymać na końcu płytę DVD, to trzeba zrenderować materiał do mpeg2 (template DVD...). Z resztą dużo propozycji na forum, jak zgrywać materiał do DVD.
Osobiście (nie wiem, jak będzie u Ciebie, ale na moim starym kiedyś komputerze - właśnie AMD, problem był taki, że komputer się wieszał, przy takim renderingu, więc najlepiej zrenderować do AVI DV (jeśli nie będziesz dawał efektów, to nawet No-recompress Ci poleci, więc taki render zajmie chwilkę.).
Następnie dopiero przekodowywałem do DVD (mpeg2) - a to już trwało ( w zależnosci od bitrate) dłużej, niż sam film... ale nie więcej, jak 2x.

Jeśli będziesz odtwarzał na telewizorze (kineskopowym), możesz zostawić przeplot tak, jak w oryginale, jeśli natomiast LCD lub komputer, usunął bym przeplot.
Odpowiedz
[Obrazek: 7677.png]

Więc jaki templete wybrać ... ?
Ok
Więc zrobiłem próbkę i zrenderowałem 15 sekund w 22 sekundy
Ustawiłem tak :
1. zapisz jako typ AVI
2. Templete PAL DV

Niepokoi mnie tylko rozmiar, który wynosi aż 50Mb
Odpowiedz
Kliknij tą ikonkę folderu po prawej stronie, i wybierz przykładowy klip, nad którym będziesz pracował (zakładam, że wszystkie klipy pochodzą z tej samej kamery i mają ten sam format).
Projekt dostosuje się do Twoich plików.
Odpowiedz
Zrobiłem tak jak powiedziałeś i ustawiło się tak:

[Obrazek: 0000yl.png]

Odpowiedz
(08-23-2011, 18:15)costuch napisał(a):  Niepokoi mnie tylko rozmiar, który wynosi aż 50Mb

Mnie też niepokoi, bo TYLKO 50 MB. Ile oczekujesz? 5 MB? To ma być film o jakości rodem z kilkuletniej komórki czy jakości DVD?
Odpowiedz
Zapisując jako typ AVI renderowanie idzie wyśmienicie.
Ale rozmiar zrenderowanego kawałka filmu jest nadal zbyt duży (15sekund - 50MB)
Wie ktoś może jak to zmniejszyć ???
Odpowiedz
Godzina materiału w AVI DV (o ile pamiętam) to będzie jakieś 12GB. Dopiero po zakodowaniu do mpeg2 (w zależności od bitrate) będzie mniej.
Jeśli Twoje pliki wejściowe to AVI, nic nie kombinuj, tylko rób jak pisałem (po zmontowaniu render do avi dv) a następnie zrobisz sobie DVD (mpeg2) z ustawieniami zależnymi od długości całego filmu...
Odpowiedz
(08-23-2011, 18:37)Pinto napisał(a):  
(08-23-2011, 18:15)costuch napisał(a):  Niepokoi mnie tylko rozmiar, który wynosi aż 50Mb

Mnie też niepokoi, bo TYLKO 50 MB. Ile oczekujesz? 5 MB? To ma być film o jakości rodem z kilkuletniej komórki czy jakości DVD?

Czyli to normalne ??
15 sekund - 50 MB = 15min - 3GB

(08-23-2011, 18:42)mateuszszar napisał(a):  Godzina materiału w AVI DV (o ile pamiętam) to będzie jakieś 12GB. Dopiero po zakodowaniu do mpeg2 (w zależności od bitrate) będzie mniej.
Jeśli Twoje pliki wejściowe to AVI, nic nie kombinuj, tylko rób jak pisałem (po zmontowaniu render do avi dv) a następnie zrobisz sobie DVD (mpeg2) z ustawieniami zależnymi od długości całego filmu...

Aha, rozumiem już to wszystko.

Dziękuje za okazaną mi pomoc.
Jak trochę się obeznam z tym programem też spróbuję komuś pomóc.
pozdrawiam
Odpowiedz
Popieprzyłem obliczenia :) 50 MB/15s to prawidłowa wielkość dla AVI DV.
Płyta ma 4,38 GB, więc przy np. 90 min materiału i audio ustawionym na 256 kb/s strumień video trzeba ustawić na nie wiecej niż 6515 kb/s. Pomocny jest kalkulator:
http://www.videohelp.com/calc
Odpowiedz