brak synchronizacji audio z kamery i miksera
Cześć
Może ktoś wie o co chodzi...
Mam SV 8.0c
Nagrywałem wykład kamerą - obraz i dźwięk (przez wbudowany w kamerę mikrofon). Równolegle nagrywałem dźwięk z mikrofonu zewnętrznego który trzymał wykładowca przez mikser na laptop.

Problem:
Po imporcie do Vegasa i zsynchronizowaniu dźwięku z kamery z dźwiękiem z miksera, w miejscu synchronizacji dźwięk się zgadza, a im dalej od tego miejsca tym bardziej się "rozjeżdza" (traci synchronizację).
Konwertowałem dźwięk, tak aby obie ścieżki miały po 48kHz. Ale bez zamian.

Kiedyś już miałem taki problem i przypadkiem udało mi się go naprawić, ale zupełnie nie pamiętam jak...

Z góry dzięki za chęć pomocy.
Odpowiedz
Sprawdź czy w ustawieniach projektu masz 30 klatek na sekundę. Ostatnio nagrywałem film w 60 fps to dźwięk się nagrał, ale w tak jakby 30 fps, bo był o połowę krótszy.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
(10-20-2009, 16:55)cywer napisał(a):  Cześć
Może ktoś wie o co chodzi...
Mam SV 8.0c
Nagrywałem wykład kamerą - obraz i dźwięk (przez wbudowany w kamerę mikrofon). Równolegle nagrywałem dźwięk z mikrofonu zewnętrznego który trzymał wykładowca przez mikser na laptop.

Problem:
Po imporcie do Vegasa i zsynchronizowaniu dźwięku z kamery z dźwiękiem z miksera, w miejscu synchronizacji dźwięk się zgadza, a im dalej od tego miejsca tym bardziej się "rozjeżdza" (traci synchronizację).
Konwertowałem dźwięk, tak aby obie ścieżki miały po 48kHz. Ale bez zamian.

Kiedyś już miałem taki problem i przypadkiem udało mi się go naprawić, ale zupełnie nie pamiętam jak...

Z góry dzięki za chęć pomocy.

Dokładnie mam taki sam problem.
Nagrywaliśmy wykłady dwoma kamerami Panasonic HDC SD10. Kamery łapały obraz (plus dźwięk z wbudowanego w nich mikrofonu) oraz osobno przez osobny mikrofon nagrywaliśmy dźwięk.

Plik dźwiękowy zgrywany osobno ma parametry 44,1 kHz 16bit stereo.

Obraz video z kamery posiada następujące parametry:
- video 25,000 fps interlaced, 720x576x32, MPEG-2
- audio 48 000 Hz; Stereo, AC-3

Gdy próbuję synchronizować wszystko w Vegasie, wówczas ustalam sobie punkt "zerowy", ale już po minucie filmu mam niezłą asynchronizację. Pod koniec 60-minutowego wykładu okazuje się, że dźwięk nagrywany osobno spóźnia się względem tego dźwięku z filmu o jakieś 25 sekund.

Obojętnie, czy zrobię w Vegasie projekt z 29,97fps czy też z 25fps - dźwięk i tak spóźnia się prawie o 25 sekund.

Mielibyście jakieś rady jak poprawić taką synchronizację?
Odpowiedz
Rozwiązanie znalazłem połowiczne. Po prostu nagrywam dźwięk z miksera na jedną z kamer, a dźwięk z otoczenia na drugą kamerę. Dzięki temu mam oba dźwięki zsynchronizowane z obrazem i przy montażu napewno się nie rozjadą.

Niewygoda jest w momencie gdy wszystkie kamery "chodzą" i do żadnej nie można podpiąć kabla z dźwiękiem. Ale można to rozwiązać podpinając reporterski odbiornik bezprzewodowego mikrofonu (typu Mikroport Sennheiser EW112P G2). A do jego nadajnika podpiąć zamiast mikrofonu wyjście z miksera. Oczywiście jeśli mikrofon ma bodypack, a nie wbudowany nadajnik. Rozwiązanie odpada jeśli odległość jest zbyt duża i tracimy zasięg nadajnika.

Błędu Vegasa jeszcze nie rozwiązałem. Być może wersja 9.x już nie ma tego błędu.

Rozwiązanie "tomislatera" niestety nic nie pomogło.
Odpowiedz
a spróbuj plik dźwiękowy przekonwertować na 48kHz (audacity lub virtualdub)
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
(06-17-2010, 13:10)vm-rexor napisał(a):  a spróbuj plik dźwiękowy przekonwertować na 48kHz (audacity lub virtualdub)

Ten zabieg nic nie daje...
Odpowiedz
A przekonwertuj to na normalnego WAV'ea o stałym bitrate.
Odpowiedz
(06-17-2010, 18:21)efix napisał(a):  A przekonwertuj to na normalnego WAV'ea o stałym bitrate.

ten .wav, który zgrałem przy pomocy zewnętrznego mikrofonu, posiada następujące parametry:

Audio ID : 0
Format : PCM
Codec ID : 1
Codec ID/Hint : Microsoft
Duration : 1h 6mn
Bit rate : 1 411.2 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 44.1 KHz
Resolution : 16 bits
Stream size : 676 MiB (100%)

Natomiast dźwięk zgrany z kamery posiada poniższe parametry:

Audio ID : 128 (0x80)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Duration : 1h 3mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Video delay : -80ms
Stream size : 116 MiB (3%)

Dźwięk z kamery jest idealnie zsynchronizowany z obrazem, który posiada takie parametry:

Video ID : 224 (0xE0)
Format : MPEG Video
Format version : Version 2
Format profile : Main@Main
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, Matrix : Default
Format_Settings_GOP : M=3, N=12
Duration : 1h 3mn
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 8 334 Kbps
Nominal bit rate : 9 400 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Resolution : 8 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.804
Stream size : 3.67 GiB (93%)

Mnie zależy na wyrzuceniu dźwięku z kamery i na podstawieniu dźwięku zapisanego przy pomocy zewnętrznego mikrofonu. Problem w tym, że dźwięk ten jest opóźniony względem obrazu nawet o 25 sekund przy 60-tej minucie wykładu.

Dźwięk (.wav) z zewnętrznego mikrofonu konwertowałem na .wma oraz na .mp3 o bitrate równym 48kHz. Bez rezultatu. Dodam, że bitrate jest stały, czyli CBR (a nie VBR). Po prostu nie kojarzę gdzie leży błąd...
Odpowiedz
Dźwięk zgrany z kamery można pobrać z tego miejsca: http://www.przeklej.pl/download/0018dr07...kamera-wma

Dźwięk zgrany z mikrofonu zewnętrznego można pobrać stąd: http://www.przeklej.pl/download/0018dsbe...krofon-wma

Jeśli ściągniecie powyższe dwa pliki i gdy wstawicie je jeden pod drugim, to już po 15 sekundzie słychać coraz większy rozjazd. Tworzy się typowe echo, aż w końcu opóźnienie staje się coraz bardziej nieznośne (wydłuża się).

Co jest tego przyczyną, że tak się to dzieje i w jaki sposób można to naprawić? Wiecie?
Odpowiedz
Zamieszczenie już przekonwertowanego pliku nic nie daje. Musiałbyś zamieścić parę minut oryginalnego pliku wideo i oryginalnego pliku audio.
Odpowiedz