FPSy, co to jest?
Witam, banalne pytanie wiem ale nigdy nikt mi tego nie wytlumaczyl i nie moglem tego nigdzie znaleźć... Wiem co to znaczy tylko ze o co w tym chodzi ? To znaczy jak naprzyklad nagrywam film z kamery HD i wgrywam ten filmik z kamery (surowy) do programu SV, to wtedy zaczyna sie... O co chodzi z tymi klatkami ? Jak naprzyklad chce slow motion zrobic, ile klatek mam dac ? Czy moge dac wiecej klatek niz ma moj film z kamery (surowy) ? Nic z tego nie rozumiem, moglby ktos mi to bardzo dokladnie wytlumaczyc ?
Odpowiedz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Klatki_na_sekund%C4%99
Pierwszy link z googla.
Odpowiedz
A co ja mowilem, czytales moja wypowiedz czy tylko tytul ? Ja wiem co to jest tylko nie rozumiem kiedy gdzie i jak uzyc...
Odpowiedz
Nie wiem czego w tym nie rozumiesz. FPS to skrót od: frames per second (PL: klatki na sekundę) lub też kl./s, co można wywnioskować z artykułu. Czyli to jest po prostu informacja w jakiej szybkości klatek na sekundę ( FPS, kl./s) nagrany jest twój (surowy) materiał z kamery. Czyli jak twoja kamera nagrywa 25 kl./s to będziesz miał to napisane, a jeżeli w 50 kl./s to tak samo. Może twoja kamera to Panavision Phantom i nagrywa 1052 kl./s To już zależy, wiemy już czym jest skrót FPS i kl./s Teraz powiem ci co z tym slow motion. Efekt ten możesz zrobić z każdego materiału ale im klatek jest więcej to materiał będzie płynniejszy przy spowolnieniu. To ile klatek na sek. ustawisz w swoim projekcie zależy od ciebie, jeżeli masz materiał nagrany w 25 kl./s To nie ustawiaj w projekcie 50 bo nie ma raczej sensu.

[Obrazek: fpsz.png]
Odpowiedz
(08-16-2011, 21:17)Pawelos21 napisał(a):  A co ja mowilem, czytales moja wypowiedz czy tylko tytul ? Ja wiem co to jest tylko nie rozumiem kiedy gdzie i jak uzyc...

Każdy film to animacja poklatkowa.
Czyli zestawienie ze sobą określonych fotografii, następujących jedna po drugiej. Jeżeli będą zmieniać się szybko - otrzymamy złudzenie ruchu.

I wartość "klatka na sekundę" należy rozumieć tak:
W jednej sekundzie zobaczymy (i tutaj wchodzi liczba) klatek.

Czyli np. jeżeli materiał jest nagrany z częśtotliwością klatek równą 24, to oznacza to, że w okresie czasu trwania jednej sekundy, przed naszymi oczami przewiną się aż 24 klatki.

I teraz najlepsze, im więcej klatek, tym płynniejszy ruch. Choć chyba raczej i tak nie dostrzeżemy gołym okiem różnicy między np 30 kl/s a 60 kl/s. Ale kiedy np. spowalniamy materiał, wyjdzie nam płynniejsze slow-motion (spowolnienie obrazu) na materiale video nagranym w większej ilości klatek.

Jeśli natomiast zmniejszymy ilość klatek i za okres trwania 1 sekundy nie wrzucimy 24 obrazków, tylko np. 3, to otrzymamy "skaczący" film. To chyba jasne, nie? Bo za okres jednej sekundy migną nam trzy obrazki a nie 24. Ruch nie będzie płynny, będzie mu brakować klatek.

To z jaką ilością klatek się nagrywa, zależy od kamery.
Z pustego i Salomon nie naleje, więc nie wyciśniemy nic ponad to, co daje nam nasza kamera.

Liczbę klatek na sekundę zapisywać możemy dwojako, albo: "kl/s" albo "fps". To to samo. Bo "fps" oznacza "frames per seconds" czyli... "klatek na sekundę".

O to chodziło?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Tak :) Dzieki Bunch i Kamilton, o to chodzilo, nigdy tego nie moglem zrozumiec ale jak mam kamere ktora nagrywa 25 fps to juz nie moge naprzyklad w SV robic projekt w 60 fps jak chce zrobic efekt slow motion?
Odpowiedz
Możesz, ale efekt otrzymasz odwrotny. Obraz nakręcony 25pfs wyświetlisz szybciej.
Wyobraź sobie że filmujesz 6 sekundowy upadek. czyli otrzymujesz 6x25=150 klatek. Teraz tworzysz projekt w którym odtwarzane jest 60 klatek na sekundę, co daje rzeczywisty czas trwania filmu 150/60=2,5 sekundy.
Ale jak zrobisz odwrotnie - nakręcisz film 60fps a projekt ustawisz w tym wypadku na 30 (29,97), to na dzień dobry dostaniesz zwolnienie o 50%. Kumasz czy jeszcze nie?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Teraz ja nie rozumiem.
Jedna sekunda to jedna sekunda.
Kogo więc obchodzi ile w niej mieści się klatek?
Co, jedna sekunda z większą ilością klatek ma nie trwać jednej sekundy? :)

To tak jakby się zastanawiać co cięższe, kilogram pierza czy kilogram ołowiu.
Odpowiedz
no nie Bunch... Sam mówiłeś, że film to seria zdjęć.
Faktycznie, operując jednostkami czasowymi (sekunda), jedna sekunda przy 25fps i przy 60 trwa tyle samo.
efix tłumaczy (co dotyczy tematu) uzyskanie efektu slow motion.
Jeśli masz film sekundowy o 60fps, to masz 60 zdjęć tworzących animację... Gdzie po zwolnieniu do standardów polskich (25fps) otrzymasz 2,4 sekundy filmu ze zwolnieniem bez tworzenia sztucznych klatek... O to chodziło.
Odpowiedz

No chyba że właśnie - cytuję: otrzymasz dłuższy klip filmu ze zwolnieniem bez tworzenia sztucznych klatek

efix nie ma daru tłumaczenia, Mateuszu. To dlatego.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości