Notebook do montażu FullHD.
Witam. Zastanawiam się nad zakupem notebooka, który będzie służył mi do pracy. Chciałbym na nim również montować materiał w FullHD. Przejrzałem wiele tematów na forum, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania.

Aktualnie posiadam komputer stacjonarny z taką konfiguracją:

AMD Athlon X2 3,2 GHz
6 GB Ram DDR2
Dysk 320 GB 5400 obr./min
Win7 Professional x64
Sony Vegas Movie Studio 10 HD Platinum Production Suite

Materiał nagrywam kamerą Panasonic HDC TM700 w jakości 1080i 50 fps. Przy obecnej konfiguracji największym problemem jest podgląd, który strasznie przycina oraz render. Co prawda gdy renderuje gotowy film w jakości 720p 6 Mbps, czy też 1080p 8 Mbps nie ma problemu z renderingiem ale trwa o bardzo długo. Myślę, że główną przyczyną wolnego zapisu jest właśnie dysk, który jest dosyć mały i wolny.

Filmy, które montuje nie są zbyt skomplikowane. Są to głównie cięcia/sklejanie klipów ze sobą, podkład, korekcja kolorów, czasem jakieś efekty (np. blur do cenzury), napisy i ew. krótkie intro. Tak jak już wspomniałem obecny komputer w miarę radzi sobie z tym, co robię, ale o bardziej dynamicznym montażu, czy montażu bardziej skomplikowanego materiału nie ma już mowy.

Zastanawiam się nad kupnem 2 modeli laptopów, które mam nadzieję poprawiły by mi komfort pracy z materiałem.

1. HP Pavilion dv6-6030ew

Core i5 2,3 GHz, Torbo Boost do 2,9 GHz i obsługa 4 wątków. Podobno komputer widzi 4 fizyczne rdzenie.
8 GB Ram DDR3
AMD Radeon HD 6770M (1 GB DDR5)
Dysk 500 GB SATA 7400 obr./min
Win7 Home x64

2. Toshiba L750

Core i5 2,3 GHz, Torbo Boost do 2,9 GHz i obsługa 4 wątków. Podobno komputer widzi 4 fizyczne rdzenie.
8 GB Ram DDR3
Nvidia GeForce GT525M 1GB DDR3 (obsługa DirectX 11)
Dysk SATA II 500GB 5400 obr./min
Win7 Home x64

Laptopy różnią się głównie kartą graficzną i dyskiem oraz mniej ważnymi dodatkami typu kamera etc.

Na początku byłem bardziej skłonny do zakupu Toshiby, ale przejrzałem testy wydajności w internecie, i HP figurował na pierwszym miejscu w tej klasie i cenie sprzętu. Oba notebooki kosztują powyżej 2500 zł. Mam do wydania max. 3000 zł, ale wolałbym się zmieścić w granicach 2500 - 2800.

W przyszłości zastanawiam się również nad zakupem dysku SSD 60 GB, na którym trzymałbym system i najważniejsze appki( podobno system odpala się w kilka sekund), a do materiału i renderu wykorzystywałbym dysk 500 GB. Czytałem na forum, że dobrym rozwiązaniem jest trzymanie materiału na osobnym dysku, osobny dysk do renderu i dla systemu oraz oprogramowania.

Oczywiście jestem otwarty również na propozycje innych laptopów w tej klasie cenowej.

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam Artur.
Odpowiedz
Wydaj te pieniądze na stacjonarny komputer, wtedy na pewno polepszy się komfort montażu.
Odpowiedz
Dla mnie laptop od zawsze odpadał jako narzędzie do wideo. Owszem, w warunkach polowych, szybko coś posklejać itd. OK.
Ale czego byś nie robił, w większości przypadków udławisz się na wąskim gardle w postaci dysku i magistrali danych.
Piszesz o SSD - pomijając, że SSD to gówno nie warte wydania kasy tylko po to, by system startował szybciej i mocno awaryjne (bardzo ograniczona żywotność, cholerne problemy gdy padnie), to masz możliwość montażu dwóch dysków? Jak chcesz podczepiać ten drugi, bo chyba nie po kablu?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Samsung RF511 - http://www.ceneo.pl/10629317
Cena: 2999zł
Procesor: Intel Core i7-2630QM 2,0GHz podbijany TB do 2,9GHz
Liczba rdzeni procesora/Liczba wątków: 4/8
Pamięć: 4GB RAM DDR III (słabo z tym akurat...)
Karta Graficzna: nVidia GeForce GT540M, 1,5GB DDR III, 900MHz
Dysk: 500GB SATA, 5400 obr/min
Mniej ramu, ale za to 4 wątki na plus (poważnie, nie wiem jak to możliwe, że 4 rdzenie a 8 wątków, sprawdzałem tak jest) - brat kupił i jest bardzo zadowolony. Osobiście na pewno nie kupiłbym Toshiby, dla mnie to firma 0.
Odpowiedz
I tutaj właśnie jest ten problem. Potrzebuję laptopa, ponieważ dosyć często będę korzystał z niego poza domem i właśnie dlatego nie chcę inwestować w nową stacjonarkę tylko w notebooka z lepszymi bebechami.

Tak jak już wspomniałem, nie jestem aż tak wymagającym użytkownikiem. Chciałbym tylko, żeby na tym sprzęcie dało się dosyć komfortowo obejrzeć materiał i go zmontować,a problemem jest tutaj jakość FullHD 1080i AVCHD, która stwarza troszkę problemów (nie wspominając już o 1080p w którym też mogę nagrywać) Nie korzystam też z SV na co dzień.

Co do dysków SSD, to nie mam z nimi doświadczenia więc nie wiem czy się sprawdzą, czy nie. Możliwe, że jest tak jak mówisz, no i cena jest odstraszająca, co najmniej 370 zł za 60 GB to trochę dużo.
(07-23-2011, 14:44)Piciu napisał(a):  Samsung RF511 - http://www.ceneo.pl/10629317
Cena: 2999zł
Procesor: Intel Core i7-2630QM 2,0GHz podbijany TB do 2,9GHz
Liczba rdzeni procesora/Liczba wątków: 4/8
Pamięć: 4GB RAM DDR III (słabo z tym akurat...)
Karta Graficzna: nVidia GeForce GT540M, 1,5GB DDR III, 900MHz
Dysk: 500GB SATA, 5400 obr/min
Mniej ramu, ale za to 4 wątki na plus (poważnie, nie wiem jak to możliwe, że 4 rdzenie a 8 wątków, sprawdzałem tak jest) - brat kupił i jest bardzo zadowolony. Osobiście na pewno nie kupiłbym Toshiby, dla mnie to firma 0.

Z tymi wątkami to jest tutaj tak samo jak w tych i5, które są w tym HP i Toshibie. Procesor ma fizycznie 2 rdzenie, ale potrafi obsługiwać 4 wątki i komputer widzi go jak 4 rdzeniowego. Faktycznie, trochę mało ramu ale wyczytałem, że można zainstalować max. 8 GB, więc jest pewnie wolny slot albo można zmienić np. z 2x2 GB na 2x4 GB.

A jak z awaryjnością tego sprzętu ? Ile czasu Twój brat go posiada ? Ja mam chyba pecha do produktów Samsunga, bo telefon Samsunga, który aktualnie posiadam był już 2 razy w serwisie, nie z mojej winy. Ale może po prostu trafił mi się felerny model. Ważne, że już działa.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości