Pytanie o przybliżenie, rendering, czytanie formatów i przeplot.
Witam wszystkich. Swoją przygodę z Vegasem zacząłem dwa ok. 2 dni temu. Łącznie spędziłem nad programem już ponad 20 godzin. Na początku nienawidziłem całym sercem, chciałem sobie zmajstrować frag movie i zmajstrowałem. Nie wyszło, bo pojawił się przeplot. Dzisiaj zaczęło być coraz lepiej, zacząłem czuć program intuicyjnie i wcale nie potrzebowałem do tego ton poradników. Jedynie objaśnienia niektórych funkcji.
Teraz mam do Was jednak kilka pytanek. Pewnie śmiesznych, aczkolwiek jestem permanentnym newbem, nigdy nie zajmowałem się obróbką video.

1. Za nic nie wiem jak mam przybliżyć jeden fragment obrazu, ale nie tak normalnie ...
Chodzi o to, że w lewym dolnym rogu jest chat graczy. Chciałbym go przybliżyć tylko o trochę (nie tak by zakrywał cały ekran), bo życzę sobie, żeby akcja na ekranie była dobrze widoczna, a chat przybliżony o nieco.
Nie rozumiem narzędzia do przybliżania. Tzn. tych 2 kropek w środku. Jedna ma na zewnątrz koło (to właśnie tej nie rozumiem), bo druga pod nią służy do manipulacji ramką narzędzia.

2. Przeplot - przekonwertowałem filmy do jakości HD programem Format Factory (sformatowałem do WAV.)
Jest tam 1080x760 o ile się nie mylę i 50 FPSów (to ustawiłem w swoim projekcie w zakładce properties)
I teraz tak, chcę wyrenderować film i nie ma dostępnej takiej opcji. Tzn. jest 11 WMV., ale nie ma 50 FPS, jest 29,XX (tą opcję zaznaczyłem i jest jak na razie super na podglądzie przy renderowaniu) - czy wyrenderowanie w ten sposób nie powinno sprawić, że pojawi się przeplot? Nie chcę go ponieważ film mam zamiar zamieścić na YT.

3. Od czego zależy pojawienie się przeplotu? Swoje demka nagrywam frapsem, tam nie ma nic takiego. Potem konwertuję je, by nie zajmowały dużo miejsca i skonwerotwane filmy wstawiam do projektu w Vegasie. Ma to związek chyba z tymi oznakowaniami NTSC i PAL, ale nie jestem pewny. Proszę o wyjaśnienie.

4. SonyVegas nie czyta formatu AVI. (tzn. kontenera tak fachowo mówiąc, jak już się doczytałem po wypowiedziach z innego forum).
Sony mam w wersji PRO 10 - pobrany ze strony, trialware.

Proszę o pomoc i tłumaczenie w słowach przystępnych (o ile się da).
O przeplocie czytałem masę artykułów, ale język w nich zawarty po prostu gwałci boleśnie moje szare komórki.

Dziękuję z góry za pomoc i jednocześnie przepraszam guru SV :>

PS
Pół godziny renderowania szlag trafił, bo nie dodałem muzyki - haha :)
Odpowiedz
Ja pierdolę, a narzekałem kiedyś że forum jest niski poziom i Tomek zrobił newbies (gdzie niektórzy narzekają po co ten dział). Ale istnieją pewne granice.
Kolego... Rozumiem, że cholernie chcesz zrobić kolejny śmieciowy film ze strzelanki i podpisać "Ziutek prezentc" z intrem 3 razy dłuższym od treści. Ale jakbyś chociaż najpierw CIUT, odrobinkę, no minimalne minimum wiedzy i przyzwoitości.
Po co 50fps? Na YT? Jaki k... WAV? Czy Ty chociaż wysiliłeś się synku na tyle żeby poprawnie odczytać to co na ekranie?
Nie, dobrze, że idę na urlop, jak czytam takie maile to mi ciśnienie skacze.
Na robienie fragmovies powinny być wydawane pozwolenia albo co... To jakaś plaga, jakby w starożytnym Egipcie były komputery to by faraon dawno od razu wypuścił Żydów.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(07-16-2011, 19:02)efix napisał(a):  Ja pierdolę, a narzekałem kiedyś że forum jest niski poziom i Tomek zrobił newbies (gdzie niektórzy narzekają po co ten dział). Ale istnieją pewne granice.
Kolego... Rozumiem, że cholernie chcesz zrobić kolejny śmieciowy film ze strzelanki i podpisać "Ziutek prezentc" z intrem 3 razy dłuższym od treści. Ale jakbyś chociaż najpierw CIUT, odrobinkę, no minimalne minimum wiedzy i przyzwoitości.
Po co 50fps? Na YT? Jaki k... WAV? Czy Ty chociaż wysiliłeś się synku na tyle żeby poprawnie odczytać to co na ekranie?
Na robienie fragmovies powinny być wydawane pozwolenia albo co... To jakaś plaga, jakby w starożytnym Egipcie były komputery to by faraon dawno od razu wypuścił Żydów.

Primo - nie jestem byle dzieckiem, nie staraj się mnie obrażać, bo cienko Ci to idzie.
Secundo - film 10 minut sceny po 4 fragi, intro 20 s...
Tertio - czytasz maile?
Quatro - kochany geniuszu, napisałem, że siedzę w tym od 2 dni.
Quinto - zakładam, że od początku znałeś wszystkie terminy i nikt Ci nie pomagał?

Takiej odpowiedzi oczekiwałem na profesjonalnym forum. Później dziwisz się, że przychodzą kolejni i pytają o to samo, bo nikt nie umiał wytłumaczyć.
Aroganckie, powiem, że wręcz świńskie zachowanie pseudousera.

Dobrze zaraz Ci przeczytam :>

Ustawienia properties:

HD 720-50p (1280x720; 50,000 fps)
Field order: none (progressive scan)
Pixel aspect ratio: 1,0000 (Square)
Frame rate: 50,000 (Double PAL)
Full resolution rendering quality: Best
Deinterlace method: Blend fields

W render as:
save as type: Windows Media Video V11 (*wmv.)
6 Mbps HD 720-30p Video

PS
Urlop chyba nie oduczy Cię flamienia na początkujących. Zalecam intensywną kurację i nauczenie zwrotów grzecznościowych. Miło byłoby zacząć od ,,przepraszam". Nie zrobiłem Ci nic złego, a obrzuciłeś mnie błotem, mimo tego, że cały swój problem wyłożyłem jak na tacy.
Powtarzam, nie znam się na programie i być może dobieram debilne ustawienia ... bo wynika to z tego co już powiedziałem?

PS2
Nie obrażaj innych kultur i religii, tego też radzę się oduczyć. Nawet nie wiesz czy mój filmik jest gówniany, a już rzucasz mięsem.
Nie wstyd Ci, że ten ,,synek" potrafi zachować się kulturalnie? Nawet nie udało Ci się mnie sprowokować do ciętej riposty. Przepraszam, ale za takie odpowiedzi podziękuję. Nie obchodzi mnie jak długo tu jesteś i ile masz postów. Po jakości obecnego już wiem skąd się tyle ich wzięło.

@Edit
Zwracam honor. Faktycznie pomyliłem format pliku muzycznego .WAV z formatem video .WMV. Bardzo przepraszam. Mimo tego, mogło być nieco grzeczniej.
Odpowiedz
(07-16-2011, 19:02)efix napisał(a):  Ja pierdolę, a narzekałem kiedyś że forum jest niski poziom i Tomek zrobił newbies (gdzie niektórzy narzekają po co ten dział). Ale istnieją pewne granice.

Człowieczku masz prawie 2000 postów więc powinieneś znać się na rzeczy i nie naskakiwać na userów tylko im wszystko poprawnie wytłumaczyć.

Skoro jest specjalny dział i się w nim udzielasz to okaż choć trochę szacunku innym nowym userom... Ty zapewne gdy zaczynałeś swój żywot z Sony Vegas to byłeś wszechmocny i wszechwiedzący i nie oczekiwałeś na pomoc innych ? - nawet jeśli nie miałeś od kogo jej otrzymać to z pewnością miałeś chęć ją dostać, więc się nie kompromituj

btw
Co do sony vegas mają Żydzi ?!
Odpowiedz
Ile macie lat nuby? Od ponad 20 lat język angielski jest powszechnie nauczany w szkołach. I co z tego wynika? Wielkie G. Wystarczyłoby zajrzeć do pomocy dołączanej do Vegasa.
Odpowiedz
Hoho, nuby pyskują!
Słuchajcie drodzy ludkowie - to jest dział dla newbies. Ale nawet newbies mają obowiązek znać podstawy jakieś minimalne, które wynikają choćby z helpu czy manula. Czy choćby jakiś samouczków. Cokolwiek. To, że po dwóch dniach z Vegasem pyskujecie na forum oznacza tylko tyle, że nie przerobiliście tych dokumentów i NIC nie przećwiczyliście, bo to zasadniczo niemożliwe. Nie wspomnę nawet o lekturze tego forum gdzie na zadane pytania padły odpowiedzi nie raz i nie dwa. Więc nie wyjeżdżajcie mi tu z tekstami o szacunku bo to to jest właśnie brak szacunku dla tych, co ileś razy się wysilili by takim nubom odpowiadać. Dociera?
Co do - co mnie serdecznie rozbawiło - przyznaję:
Cytat:Co do sony vegas mają Żydzi ?!
oraz
Cytat:Nie obrażaj innych kultur i religii, tego też radzę się oduczyć.
Tak, wiem, że nauczyciele strasznie narzekają na braki umiejętności tzw. "czytania ze zrozumieniem". Elementem szeroko pojętej kultury której chcecie mnie nauczyć jest także znajomość historii, literatury i wierzeń. Jeżeli nie zrozumieliście aluzji o Żydach mogę przetłumaczyć bardziej łopatologicznie i większymi literami.
Na koniec - tak, też kiedyś zaczynałem. I wielu na tym forum. Ale zanim zadałem jakiekolwiek pytanie najpierw ryłem po necie, czytałem ze słownikiem w ręku samouczki a czegoś takiego jak screencasty na YT nie było. Więc zanim napiszecie - oboje jeszcze jakiś post z pytanie - zróbcie sobie przerwę wakacyjną. A potem z chęcią odpowiem na pytania. O prawdziwe problemy.

Odpowiedz
Efix. Nie denerwuj się. Teraz tak uczą w gimnazjum, że jak dziecko nie wie, jak coś zrobić, ma prawo założyć nauczycielowi kosz na głowę i go zwyzywać, więc powoli albo przyzwyczaimy się do pyskówek, albo ograniczymy forum do osób które coś wiedzą na temat programu.
To jest forum (przynajmniej tak mi się wydaje) dla osób, które znają podstawy.
Ciężko by było co kilka dni uczyć, jak zainstalować, jak skrakować, jak włączyć, jak ustawić projekt, jak dodać wideo, jak podgłośnić muzę (bo przecież im głośniej tym lepiej), jak zrobić zaje.. intro, jak dostać kciuki na YT, jak zdobyć główną na demotach... Do cholery... ile można...
My nie jesteśmy po to, żeby uczyć elementarza, tylko rozwiązywać problemy.
Odpowiedz

NvM ... dzięki za pomoc.

@Edit
Bardzo miło z Waszej strony, ale zaczęło się od obrzucenia błotem, nawet nie było sugestii zajrzyj do helpa.
Powiem więcej, że przepraszam za: swoją głupotę i uszczypliwości :)
Nie gniewajcie się, a bynajmniej zbyt długo i zbyt mocno.
Odpowiedz
Hym ale kiedy Wy zrozumiecie dzieci drogie, że skoro jest dział od pomocy i w Nim piszecie to macie udzielać pomocy nie ważne czy jest to błachostka czy zajeb*ście trudne zadanie....
Odpowiedz
A Tobie się wydaje jeszcze pewnie że mamy obowiązek to robić, co?

Odpowiedz