sprzęt do renderingu w Sony Vegas Pro 9
Witam!

Obecnie posiadam komputer dwurdzeniowy Intel Core 2Duo 3.2 Ghz.
Mam Windowsa XP Home Edition SP3.
Posiadam kartę graficzną wspierającą HD.
Rendering na tej maszynie trwa dość długo, bo renderuje materiał 1080p/50p 28Mbit/s bitrate.
Problem w tym, że rendering 2 godzin materiału we wspomnianej wyżej jakości trwał około 48 godzin.
Dlaczego tak długo? Ja używam Sony Vegas Pro 9 i on nie ma bezpośrednio wsparcia dla 1080p/50p dlatego, renderuje do AVI`ka i później AVI`ka renderuje do formatku MP4 programem WinFF (Gui do ffmpeg).

Dzięki temu mam materiał dobrej jakości.

A do czego zmierzam.
Chciałbym zmienić komputer (stacjonarny na stacjonarny) tak by skrócić czas renderingu.
Wiem już teraz, że potrzebny mi będzie Windows 7 i cały nowy sprzęt.
1) Czy macie jakieś doświadczenie jaki procesor byłby wskazany do renderingu materiału w Sony Vegas pro? Procesor 16 rdzeniowy kosztuje za dużo, dlatego myślałem o procesorze 4 rdzeniowym + 4 rdzenie wirtualne dlatego mam pytanie do Was czy 8 rdzeni w tym przypadku skróciłoby znacznie czas renderingu? Czy macie może jakieś doświadczenie w tej kwestii? Jaki procesor powinienem kupić? Możecie podać jakiś sprawdzony model i to jak mocno skrócił Wam się rendering w stosunku do poprzedniego sprzętu jakiego mieliście.
2) Czy kupując nowy komputer powinienem kupić Windows 7 32 bitowy czy 64 bitowy? Dodam, że mam jeszcze dużo innego oryginalnego oprogramowania dlatego nie chciałbym go zmieniać.
3) Czy Sony Vegas Pro 9 wykorzystuje moc obliczeniową karty graficznej? Jeśli np. mamy wypasioną kartę graficzną to czy moc tej karty graficznej jest wykorzystywana w renderingu video w Sony Vegas Pro?
4) Ile Sony Vegas Pro 9 wykorzystuje rdzeni w komputerze? Czy 4 rdzenie wirtualne + 4 rdzenie fizyczne byłyby w pełni wykorzystywane w renderingu video w SV Pro 9?
5) Czy posiadając oryginalny program Adobe Photoshop CS4 Extended version pójdzie ten soft na Windows 7? Słyszałem, że jest niewiele programów, które działają na 64 bitowym Windowsie, dlatego lepiej kupić Windows`a 7 32 bitowego? Czy potwierdzanie to?

Proszę o poradę.

Pozdrawiam
Netm.
Odpowiedz
Nie wiem co w tym materiale masz (wypasione efekty 3D?) i do jakiego formatu renderujesz (nie sądzę, żeby to był nieskompresowany avi), ale Vegas średnio radzi sobie z renderingiem wielowątkowym. 16 rdzeni może i da efekt, ale będzie on niewspółmierny do ceny - myślę, że lepiej już złożyć zestaw do renderingu sieciowego (1 komp do edycji i 2 komputery wspierające przy renderingu), ale wiele zależy od tego jaki masz materiał - czy zwykłe sklejki czy efekty graficzne. Ilość wykorzystywanytch rdzeni (a właściwie ilość wątków renderujących) ustawiasz w opcjach Vegasa, ale licz się z tym, że Vegas przy większej liczbie wątków może wymagać znacznie większej ilości RAM i mogą pojawić się defekty w materiale wyjściowym (np. znikające efekty, mrugania) lub render może się zawiesić.

Co do windowsa x64 nie ma się czego bać a nawet lepiej go mieć - wykorzystasz więcej niż 3 Gb RAM. 32 bitowy Vegas powinien na nim dobrze działać, tak samo inne programy. Jak do tej pory Vegas nie wykorzystuje mocy obliczeniowej kart graficznych poza jednym kodekiem dołożonym do wersji 10. Niektóre pluginy np. Boris FX to potrafią.
Niestety photoshopa nie używam.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Nie powiem teraz dokładnie co ustawiam za kodek przy renderingu do avi`ka 1080p/50p, ale mogę tylko dodać, że materiał godzinny z renderingu może nawet zajmować 500 GB dlatego później przepuszczam takiego avi`ka przez WinFF i renderuje do mp4 i wówczas taka mp4`ka zajmuje 8-10 GB.

Jeśli chodzi o moje materiały to efekty są dodane tylko na samym początku jako intro, a później już leci materiał z kamery, ale ujęcia są bardzo krótkie bo mają średnio dwie sekundy, ale jest ich bardzo, bardzo dużo, nawet może być ich pół tysiąca. Do tego dokładam jakieś napisy, ramki i efekty dźwiękowe.

Efekty 3D też dokładam, ale raczej rzadko, bo widzę jak mój komp się przy tym męczy.

Mam jednak pytanie jeszcze dot. rdzeni. Czy ustawiając liczbę wątków renderujących na np. 8 będę widział wykorzystanie 8 rdzeni procesora (4 wirtualne + 4 fizyczne)? Czy może ktoś z Was takie coś sprawdzał?

Jeśli chodzi o Windowsa 7 to fakt super rzecz, że można wykorzystać więcej niż 3 GB RAMu, ale napiszcie mi prosze ile RAMu najlepiej mieć w kompie, żeby komputer "wyrabiał się" np. mając te wspomniane u mnie 8 rdzeni.
Odpowiedz
Ja polecam system 64bit, Vegas 64bit (jeśli masz oryginał 32 bitowy, to ściągasz ze strony sony trial 64bitowy i podajesz ten sam klucz. U mnie to zadziałało).
Photoshop instaluje się przy tym samym kluczu też w wersji 32bit i 64bit.
W Vegasie procesor dużo pomoże. Ja to się mówi - do HD minimum quad...
Nie musisz od razu inwestować w nowy sprzęt. Jeśli masz Core2Duo, to możesz zmienić sam procesor na Quad (tylko pod tym samym slotem).
Nie wiem ile masz ramu, ale u mnie przy 4GB daje rade...
Grafika - jeśli posiada technologie CUDA, to będzie pomocne przy renderingu AVCHD (ja specjalnie na tę okazję kupiłem kartę Quadro 580 rekomendowaną przez Sony pod Vegas, ale szczerze mówiąc nie ma szału...).
Odpowiedz
Najnowsza wersja Vegasa korzysta też z OpenCL, więc wszystkie karty graficzne mogą być wykorzystane do wspomagania renderingu AVC.
Odpowiedz
Jedynym wyborem w tej chwili (jeżeli zostajemy w "rodzinie Windows") jest tylko i wyłącznie Windows 7 64bit Pro lub Ultimate (zasadniczo Pro starczy). Jeżeli planujesz jakieś upgrady w przyszłości to zapomnij o 32 bitach.
Pamięci - ile wlezie, na ile Cię stać.
Kompatybilność - nie mam żadnych problemów np. z 32 bitowym Photoshopem - w pracy zmieniłem kompa na taki z W7 64bit, jedyne co mi nie ruszyło to webcam Logitecha i skaner plusteka - za stare, brak sterowników. Parę rzeczy, np. muzealny ale wciąż świetny LaserJet 4P chodzi lepiej niż pod XP.
Zawsze możesz zrobić eksperyment - przed wszystkim możesz w tej chwili ściagnąć w tej chwili ten program i odpalić na tym co masz: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windo...de-advisor
On Ci wskaże najbardziej krytyczne aplikacje. Wiadomo nie wykryje wszystkiego, czasem powiem że coś nie zadziała a działa albo odwrotnie.
Druga rzecz - owszem czasochłonna, ale warto zrobić. Odepnij dyski, podepnij jakiś stary, zainstaluj W7 (jakiś czas chodzi bez aktywacji i podania seriala). Poinstaluj krytyczne programy i zobacz czy chodzą, sprawdź, czy są uaktulanienia. Zawsze masz jeszcze XP Mode, maszynę wirtualną. Nie zawsze da radę, ale czasem ratuje skórę.

Możesz spróbować renderingu trochę inaczej, zamiast robić pośrednie avi, skorzystaj z frameservingu, np. z tego: http://www.debugmode.com/frameserver/
Nie daję głowy czy to zadziała w Twojej konfiguracji, ale kto wie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki za pomoc.

Jesteście pewni, że można ściągnąć ze strony adobe Photoshopa CS4 Extended version x64 i wprowadzić klucz, którego się użyło dla 32 bitowej wersji i będzie wszystko działało?
Czy tak samo jest z Sony Vegas Pro 9? Czy będzie na pewno działać klucz z 32-bitowej wersji pod 64-bitową wersją, którą będę mógł ściągnąć za free ze strony producenta?

Jeśli chodzi o FrameServer to niestety to nie poszło. Zainstalowałem i pojawił się problem: "There is no template available for this format. The selected media may not supported it. Try again?". Efix, czy jest jakieś rozwiązanie na to?

Zrobiłem przegląd oprogramowania, które używam, duża część to freeware`owe programy.
Podejrzewam, że będę miał problemy z WinFF pod Windowsa 7 x64, bo coś czytałem, że ktoś miał jakieś problemy. Nie wiem więc czy jest coś stabilnego dostępne? Może macie jakieś doświadczenie, albo znacie coś dot. FramServer`a dla plików AVCHD *.m2ts 28 bit/s bitrate, 1080p/50p Dolby 5.1 Audio?

Ściągnąłem to oprogramowanie, które sprawdza czy działać będą moje programy pod Winem 7 x64. Wszystko wykryło, że będzie z wyjątkiem jakiś śmieci, których nie potrzebuje

Sprawdziłęm kilkadziesiąt programów, które mam 90% z nich to freewary z grupy alt.comp.freeware i okazuje się, że większość z nich będzie działać pod Windows`em 7, choć na stronie często autorzy programu pisali, że działa pod Windows`em 7, ale nie pisali, czy chodzi o wersje 32-bitową czy 64-bitową. Czy należy wówczas rozumieć to, że to będzie działało pod 64 bitami również? Zdarzało mi się to na wielu stronach z tym freewarowym oprogramowaniem. Na częsci stron było wyraźnie napisane o x64, ale na części nie, było po prostu Windows 7 supported.
Odpowiedz
Cytat:Jesteście pewni, że można ściągnąć ze strony adobe Photoshopa CS4 Extended version x64 i wprowadzić klucz, którego się użyło dla 32 bitowej wersji i będzie wszystko działało?
Tego nie wiem, zadzwoń do Wimala (albo do dystrybutora u którego kupowałeś).
Ale jedna rzecz - to, że program jest 32 bitowy nie oznacza wcale, że nie będzie działał pod Windows 64bit! Większość działa, największe problemy są ze sterownikami i programami które sięgają za głęboko do sprzętu.
Na mam zainstalowane CS3 - 32 bitowe - na W7 64bit. Nie mam problemów.
Oczywiście jeżeli znajdziesz 64 bitową wersje swojego programu - warto zmienić, w 99% chodzą lepiej i szybciej.
Cytat:Jeśli chodzi o FrameServer to niestety to nie poszło. Zainstalowałem i pojawił się problem: "There is no template available for this format. The selected media may not supported it. Try again?". Efix, czy jest jakieś rozwiązanie na to?
Nie wiem, a jakbyś jeszcze tak napisał co Ci wypisało taki komunikat? Vegas? I co próbowałeś renderować? Z tego co pamiętam jest jeszcze jakiś komercyjny frameserwer, ale nigdy się nie bawiłem. Tyle, że nie wiem czy jest sens w tym, co robisz. Proponuję, byś po prostu zupgradował Vegasa. Poczekaj na zmianę wersji z 10 na 11 i wyłapuj promocje. Skoro chcesz inwestowac dużą kasę w sprzęt, trzymanie się wersji 9 jest totalnie bez sensu.
Cytat:Podejrzewam, że będę miał problemy z WinFF pod Windowsa 7 x64, bo coś czytałem, że ktoś miał jakieś problemy.
Nie podejrzewaj tylko sprawdzić. Jakbym miał się opierać na opiniach userów którym coś nie działa to by mi pasjans tylko został na kompie.
Cytat:Czy należy wówczas rozumieć to, że to będzie działało pod 64 bitami również?
Większość programów działa poprawnie, ale nikt nie da Ci gwarancji że coś tam niszowego z Usenetu akurat pójdzie. Taki urok freeware.

Odpowiedz
A tak nawiasem mówiąc - musisz mieć koniecznie taki wysoki bitrate?

Odpowiedz
Dzięki za info.

"There is no template available for this format. The selected media may not supported it. Try again?". Efix, czy jest jakieś rozwiązanie na to?

ten komunikat wywalil mi Sony Vegas Pro 9 przy probie renderingu region loopa 10 sekundowego z materialu z moich plikow m2ts z podlozonymi sciezkami audio i efektami video.

Jesli chodzi o bitrate. To zalezy mi na tym, aby zachowac to co kamera mi daje, gdyz lubie miec dobra jakosc materialu - juz sie do tego przyzwyczailem ogladajac moje zmontowane materialy na Dunie i TV LCD.
Odpowiedz