Zabezpieczenie płyty przed kopiowaniem
Czy przy nagrywaniu płyty w SV lub DVD Archtect da się jakoś zabezpieczyć płytę (DVD, blu-ray) przed dalszym kopiowaniem. Słyszałem, że są jakieś inne programy do tego celu, ale skoro często używam tych dwóch programów, więc byłoby to spore ułatwienie.

Trochę nietypowe pytanie, ale może ktoś z forum kiedyś się tym interesował... :)
Odpowiedz
Nie można. Może próbować metoda "na gwoździa" (zarysowanie płyty w odpowiednim miejscu) ale w tej chwili większość programów spokojnie skopiuje Ci wszystko.
W samym DVDa owszem, możesz zaznaczyć, że płyta ma być zabezpieczona przed kopiowanie, ale DVDa tego nie robi, to jest informacja dla tłoczni płyt, że ma takie coś dodać.
Ale jak mówiłem - nie ma płyt niekopiowalnych. W przypadku programów można jeszcze próbować, np. SecuROM 3 swego czasu był nie do przejścia (trzeba było łamać program a nie zabezpieczenia płyty, nie wiem jak teraz), ale DVD/Blu-ray - strata czasu.
Jak chcesz zabezpieczać studniówki czy komunie - możesz jak mówiłem "na gwoździa", ale już chyba nikt tak nie robi. Robi się taką umowę, że kasujesz co Twoje a potem niech sobie kopiują ile dusza zapragnie.

PS Prorgamy oczywiście istnieją, ale raz, jest to drogie, dwa - po co?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Metoda "na gwoździa" zabezpiecza tylko przed ludźmi, dla których szczytem wtajemniczenia jest wciśnięcie w programie przycisku "kopiuj płytę". Natomiast ci, co potrafią kopiować pliki w eksploratorze, mogą sobie poradzić :)
Odpowiedz
Odnoszę wrażenie, ze tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. No ale i tak uważam, ze bez sensu. Jeszcze zależy po co to kolega chce stosować, ale do "normalnych" filmów wg mnie bez sensu.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Też uważam, że temat zabezpieczeń tego typu nie ma sensu - jak nawet będzie takie zabezpieczenie, to i tak pozostanie analogowa dziura. Jeśli materiał na płycie jest sprzedawany wielu (ale nie za wielu) odbiorcom, to można opracować system unikalnego znakowania każdej kopii materiału aby w razie pojawienia się materiału na torrentach wiedzieć, kto z kupujących był "wspaniałomyślny". Chociaż ostatnio jestem zwolennikiem tego, aby robić materiał tak, żeby jego nawet nielegalna kopia pracowała w jakiś sposób na rzecz autora oryginału.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Słyszałem właśnie o metodzie "na gwoździa", ale myślałem, że są jakieś proste metody w programach. Zastanawiałem się nad zabezpieczeniem z powodu studniówek, bo wiadomo, że każdy woli sobie skopiować. Ale to była tylko druga opcja brana pod uwagę. Najlepszą opcją, którą brałem najpierw pod uwagę jest zapłata w całości, tak jak pisał Efix.

Dzięki za odpowiedzi :)
Odpowiedz
Myślę, że prościej będzie tak skonstruować ofertę, aby była tylko całkowita cena usługi a koszt wydania płyty DVD taki jak koszt skopiowania płyty domową metodą. Rozkładanie kosztu filmowania w cenę jednostkową płyty to w dzisiejszych czasach niestety dość ryzykowny krok, nawet jeśli prowadzisz statystykę ile procent ludzi kupuje takie materiały i dzięki temu wiesz jaki narzut dać.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz