audio 5.1 - wielokanałowa kontrola głośności
Zawsze uważałem że siłą Vegasa jest prosta obsługa i duże możliwości... niestety dzisiaj trafiłem na problem z którym nie potrafię sobie poradzić i nie znalezłem też odpowiedniej pomocy w helpie i w google.

Moja sytuacja:
- materiał źródłowy 5.1 (ścieżka z kamery)
- podkłąd muzyczny stereo (muzyka stereo ale Pan na ścieżce ustawione na środek więc powinno być słychać ze wszystkich kanałów)
- wynik ma być w 5.1

Przy dodawaniu podkładu chciałbym ściszyć źródłowy 5.1 bez bawienia się w ręczne ściszanie każdego składowego kanału. Rozwiązaniem wydaje się być audio bus. Niestety po dodaniu kanałów 5.1 do audio bus i operowaniu głośnością na zgrupowanych kanałach, tracimy efekt 5.1 - wszystko trafia do jednego worka i jedyne co możemy zrobić to operaować Pan'em na poziomie całego audio bus (jedno ustawienie na wszystkie kanały).
Pytanie: czy jest możliwość zgrupowania kilu kanałów i grupowej zmiany głośności dla tych kanałów (za pomocą volume envelope) przy jednoczesnym inwidualnym zachowaniu ustawień kierunku dźwięku każdej ścieżki (pan)?
Moje testy wykazały że to jest niemożliwe ale wciąż mam nadzieję że się mylę.

Pozdrawiam

M.
Odpowiedz
Chyba nie do końca kumam w czym problem. Zaznacz wszystkie cztery kanały (wciśnij shift i wyklikaj frotn/center/LFE i rear). Jak masz te tracki podświetlone (tę lewą kolumnę, gdzie są suwaki) to ruszając volume ruszają się wszystkie na raz. I dalej masz 5.1.
Tylko jeszcze jedna rzecz - uważaj jak dodajesz ekstra kanały to patrz na sumę czy sobie nie przesterujesz. Ściszanie wszystkich jest tyle nietrafione, że to stereo zsumuje Ci się z Front i będzie za głośno.
Jak się mylę to Groh i inni magicy od audio, poprawcie mnie proszę.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
W tej chwili nie mam Vegasa przed sobą ale wydaje mi się że zaznaczając wszystkie kanały (twoją metodą z shiftem) zmieniam co prawda głośność dla wszystkich ale jest to zmiana hmm... globalna że tak powiem.
A ja potrzebuje miec envelope gdzie raz sobie ściszę więcej raz mniej. Po prostu dodaję dodatkowe ścieżki z dialogami/podkładem muzycznym ale tło nagrane w 5.1 ma być dalej tak nagrane i właśnie to tło ma być raz głośniej raz ciszej.
Inaczej mówiąc jak wrzucisz kanały w audio bus to tracisz informacje o ich pierowtnym położeniu - wszystko trafia do jednego worka i np. LFE leci do wszystkich kanałów a nie tylko do jednego jak było pierowtnie. Można jedynie sterować położeniem wszystkich kanałów (czyli wszystkie kanały zsumowane) wychodzących z audiobus.
Obejściem jest zrezygnowanie z audio bus i stereowanie głośnością dla każdego kanały osobno za pomocą envelope.... ale właśnie tego chciałem uniknąć bo to oznacza że chcąc ściszyć wszystko, muszę operować na 5 envelopeach :(
Wydaje mi się że mimo że Vegas ma dużo różnych opcji (3D, wysoka rozdzielczość itp.) to jednak obróbka 5.1 za pomocą audio bus nie działa tak jak powinna i w aktualnej wersji nie będzie działać. Po prostu audio busy są stereo. Potwierdzają to posty na forum sony gdzie wypowiadają się developerzy:
"Vegas has only one surround bus: the master. All sub busses added to a project is stereo, regardless if the project is surround. If the bus is routed to the master it exposes a surround panner, but it is not a surround bus. That is the busses number of input channels is always 2/stereo. Same exact behavior for audio tracks. "

http://www.sonycreativesoftware.com/foru...Replies=14

Niestety Sony musi jeszcze popracować nad audio w swoich produktach.
Jeśli jednak macie jakieś obejście mojego problemu

M.
Odpowiedz
Aaaaaaa takie cóś chcesz zrobić...
Nie mam odsłuchu 5.1 nie mam jak sprawdzić, ale jak dodasz AudioBus (nie master) i przypiszesz do niej wszystkie cztery tracki od 5.1 to też to zdownmiksuje? Ew. nie podczepiaj tam np. suba i tylnych a ściszaj tylko centralny albo centralny i przednie?
Albo - to może śmieszne - zamiast ściszać 5.1 to rób głośniej te dodatkowe ścieżki?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Niestety. po dodaniu do audio suba robi downmix i tak jak pisałem wcześniej nie tylko ja zauważyłem ten problem - deweloperzy z Sony dopisali to do listy życzeń i obiecują zająć się tym w kolejnych wydaniach Vegasa :(
Nie musisz mieć odsłuchu 5.1 żeby zobaczyć jak to działa. Wrzuć sobie coś 5.1 (najlepiej coś żebyś widział graficznie że np na frontach coś masz a na tyłach nie masz nic), kanały do audiobus i wyrenderuj sobie to też do 5.1. Później wynik znowu wrzuć do vegasa i zobaczysz że na tyłach pojawił się sygnał.

M.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości