Rozdzielczość, aspect ratio - potrzebuję porady
Witam,
Renderuję filmy, czasem wychodzi gorzej, a czasem lepiej - te pytania maja sprawić iż będzie mi wychodzić lepiej - jeśli ktoś mi zechce pomóc :)

Generalnie wiem że jeśli jest film źródłowy, chcemy go zmniejszyc i wyrenderowac to lepiej trzymac ten sam Aspect Ratio - czyli jak jest 4:3 to tak po zmniejszeniu ma byc, no i niby to samo ma byc z Pixel aspect ratio

Najlepiej mozna to zrobic takim narzędziem w Propierties jak: Match media source
Ale ostatnio mam wrazenie ze to narzedzie jest oszukancze i wogle czasem smiesznie rzeczy wychodzą

1.Aspect standartowej telewizji to 4:3 - wiec dlaczego (rozdzielczosc pal 720x576) jest inna (1,3333) - czy mogę to przerobic na 4:3 ?
Tzn wiem ze mogę i wiem jak - chodzi mi o zasady że pewnych rzeczy nie należy robic
Chodzi o to ze potem format jest 5:4, a sygnal normalnie zgrywany z vhs byl 4:3
Z reguly sygnal nagrywam nagrywarka stacjonarną (mam tylko taka do wyboru rozdzielcziosc) - potem obrabiam w Vegasie

2.
Jak to możliwe że sygnał o tym samym aspect ratio jest raz 3:2 a raz 4:3

Generalnie zgralem sygnal za pomoca nagrywarki, zrzucilem na komputer i do Vegasa. Mam wiec material 720x480 co widac i aspect 4:3 ; jednakze 720/480=1,5 czyli 3:2
Wedlug wskaznika 1,5 zmniejszylem rozdzielczosc zeby bylo dobrze i wyszlo mi 540x360 ale tu juz jest 3:2

No nie moge tego zrozumiec , burzy mi to cala wiedze o tych aspectach

Podczas renderingu bralem Match media source wiec ustawienia powinny byc takie jak z pliku zrodlowego a jednak pliki znacząco się różnią - plik wyjściowy jest jakby bardziej panoramiczny - tylko dlaczegfo ???
Przeciez tu i tu jest dzielnik 1,5

Nie wiem czy to dobrze, ale nie moglem sobie z tymi rzeczami poradzic wiec ustawilem rozdzielczosc 520x390 (4:3) dalem kwadratowy pixel aspecct i render i tak narazie mam - jednakze moje powyższe pytania dotyczą tego jak powinno byc

Pozdrawiam

Odpowiedz
Mieszasz pojęcia PAR (Pixel Aspect Ratio) i DAR (Display Aspec Ratio). Docelowe proporcje ekranu - czyli DAR wynika z "mieszanki" rozdzielczości i kształtu piksela. Nie wszystkie formaty poprawnie przenoszą informacje o PAR, nie wszystkie playery potrafią go odczytać dlatego dla komputerów zwykle przygotowuje się filmy gdzie pixel jest kwadratowy (choć np. na YT wcale nie jest to koniecznie). Dla DVD, Blu-ray i innych standardowych "telewizorowych" piksel jest kwadratowy tylko w wypadku 1280x720 i 1920x1080. We wszystkich innych PAR jest różny od 1.
Podstawowe pytanie więc brzmi - po co chcesz "przerabiać"?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Nie, właśnie nie chce niz zmieniac :)

Zmniejszyłem tylko rozdzielczośc wg dzielnika 1,5 aby można było dac mniejszą kompresję - bo na wadze pliku tez mi zalezy
Natomiast aspekty zostawiałem te same, to jest w pliku wejsciowym PAR był 0,9091(ntsc) , i taki sam dalem na wyjsciowy

Jak to więc to mozliwe ze jeden ma 4:3 drugi 3:2 (mowie o DaR)
Przecież 720:480=1,5 - a aspekt widnieje 4:3=1,333333

Jak juz napisalem - wspomniana mieszanka rozdzielczosci i piksela powinna byc taka sama - wiec i dar powinien byc ten sam, chyba ze dajej czegos nie rozumiem :)

pzdr
Odpowiedz
Na przykładzie PAL-u:
720x576 to SAR, czyli Storage Aspect Ratio.
PAR to 1,067
DAR=SARxPAR, czyli mamy 720x1,067=768, więc obraz PAL na TV jest wyświetlany jako 768x576.
PAR nie decyduje o kształcie piksela w pliku, jest tylko informacją dla wyświetlacza, jak ma wyswietlić dany piksel.
Odpowiedz
dzieki za odp ;)

W domyslnych preustawieniach w properties dla PAR jest 1,09.. (dla Pal) dla rozdzielczosci 720x576 wiec moze sa 2 rodzaje uzywane dla Pal.. ?

Ale generalnie dalej nie wiem dlaczego (jak na załączonych obrazkach) mam dwie rozdzielczosci w kórych dzielnikiem jest jedna wartosc - 1,5
Wiec dlaczego display aspect ratio jest rozny
Przeciez to wlasnie z tego dzielnika sie wylicza: 1,5 czyli 3:2 a tam jest zarowno 3:2 jak i 4:3
Pixel aspect ratio byl ten sam
pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Vegas niepotrzebnie mąci z tym 1,0926. W cyfrowym 720x576 tak naprawdę jest 704 pkt na linię (a jeszcze ścislej to 702,91524 zaokrąglane do 704), po 8 pkt po bokach na margines, i Vegas podaje w ustawieniach PAR jako 1,0926, a tak naprawdę to i tak używa 1,067, bo szerokość obszaru aktywnego to 720 pikseli.
Odpowiedz
Rozumiem
To czy moglbys mi podpowiedziec w jakiej rozdzielczosci renderowac material pochodzacy z vhs (z tego co wiem to on faktycznie ma ok polowy rozdzielczosci pal) i jakiego uzyc PAR-u itd - bo jak stosuje Match media surouce to mam wrazenie ze czasem oszukuje i stosujac ustawienia wg niego czasem obraz tez inaczej wyglada
Odpowiedz
VHS ma, przeliczając na cyfrowe wartości, rozdzielczość 333x576, więc w Vegasie właściwości projektu to zwykły PAL. I nie kombinuj z PAR-em, przecież Vegas sam ustawia odpowiedni po wybraniu presetu.
Odpowiedz
czesc,
Wlasciwie to nie jest takie proste, bo jak wybieram PAL, to mam potem DAR 5:4 , chcac miec 4:3 musze dac PAR 1,333333 no i rozdzielczosc odpowiednia dla 4:3 (720/576= 5:4)
Pozatym gdzies czytalem ze niektóży mowią ze Par mozna dawac na square bo i tak wiekszosc serwisow w ten sposob przerabia filmy
Skoro wiec mozna zmienaic aspekt w jedna strone (do tylu) to i i troche w druga moze tez nie zaszkodz i?

Mam jeszcze jeden jedyny problem z synchronizacja
Tez czytalem o tym troche ale nic nie pomaga
Ustawiam dzwięk do renderowania z takimi samymi wlasciwosciami tzn 48khz (jak w oryginale) - oczuwiscie daje kompresje na AAC, no i Video Xvidem
Nie mam zielonego pojęcia dlaczego pod koniec filmu dzwiek z video rozjezdza sie nawet o ok 20s

W niektorym filmach przy tych samych ustawieniach jest tylko 1s lub wogle niezauwazalne

Nie wiem co tam robie zle.. ?

Dzieki , pozdrawiam
Odpowiedz
(06-01-2011, 10:21)l007 napisał(a):  Wlasciwie to nie jest takie proste, bo jak wybieram PAL, to mam potem DAR 5:4 , chcac miec 4:3 musze dac PAR 1,333333 no i rozdzielczosc odpowiednia dla 4:3 (720/576= 5:4)

I po co efix i ja się produkowaliśmy? Na darmo. Jak wiesz lepiej, to rób po swojemu.
Odpowiedz