z Vegasa do Pro Toolsa (przez Avida)
Witam wszystkich, to, mój pierwszy post na tym forum.

Mam od pewnego czasu pewną zagwozdkę. Montuje na Sony Vegasie (aktualnie wersja 10), i byłem już przy końcu edytowania pewnego filmu dyplomowego, gdy dźwiękowiec, który podobnie jak reżyserka robi dyplom z tego filmu - obudził się, ze musi ode mnie dostać plik OMF, który na zaliczenie musi obrobić w Pro Toolsie. W skrócie telegraficznym chodzi o to, żeby dostał on dźwięk z filmu w takiej formie jak ja mam na timeline, czyli wszystkie te kafelki, w miarę możliwości najlepiej jeszcze z crossfade'ami i resztą mojej dźwiękowej ingerencji.

Niestety okazało się, że Vegas jako "finishing tool" nie posiada takiej opcji, więc zaczęło się szukania cross-programowych rozwiązań. Próbowałem z wyrzucaniem z Vegasa EDL'ów, XMLów, importowaniem do Premiera...W końcu Programem AAtranslator z jakiejś vegasowej listy montażowej udało mi się stworzyć OMF'a ale nie działał on u dźwiękowca.

Wczoraj zainstalowałem trialową wersję Media Composera 4 i wypuściłem z Vegasa 2 pliki - AAF - Avid Legacy AAF File i Edit Protocol compliant AAF File, które zadziałały w Avidzie(połowicznie). Drugim sukcesem było to, że ostały się moje crossfade'y (volume pan'y i punkciki głośności co prawda już nie, ale to i tak dużo), problem jest tylko taki, że pliki audio, choć są w binie to są jakby nieczynne, nie słychać ich, choć nie pojawia się napis Media Offline, tylko czarny ekran przy ich odtwarzaniu w lewym oknie. Próbowałem opcji relink i batch import, ale nie mogę za cholerę ich podmienić na istniejące pliki. Znajomy montażysta który pracuje na Avidzie też próbował i nic z tego nie wychodzi. Wydaję mi się, że jestem tak blisko, a jednak nie potrafię doprowadzić tego do końca...

Macie jakieś inne pomysły na to żeby projekt dźwięku z wszystkimi cięciami na nim można było otworzyć w Pro Toolsie?

Pozdrawiam
i
Pomocy... :/
Odpowiedz
http://www.aatranslator.com.au/
Odpowiedz
(05-06-2011, 18:39)K_Pudd napisał(a):  W końcu Programem AAtranslator z jakiejś vegasowej listy montażowej udało mi się stworzyć OMF'a ale nie działał on u dźwiękowca.

Odpowiedz
Człowiek ślepnie na starość :)
Odpowiedz
Już jakiś czas temu znalazłem rozwiązanie i w sumie pomyślałem, że mogę się nim tutaj podzielić - może komuś się przyda, sam przeszukałem pół internetu bez odpowiedzi, a poniższy sposób pozwala ominąć brak exportu do OMFA, bez tworzenie jakiś pojedynczych ścieżek i innych harówkek pod górkę.

Z Vegasa (w 10tce tylko wersja 32 bitowa ma te opcje, 64-bitowa niestety nie, przynajmniej nie w 10.0c) wybieramy File - Save As - Edit Protocol compliant AAF File (Avid Legacy AAF File też działa ale nie zachowuje żadnej ingerencji dźwiękowej z Vegasa).
Otwieramy Premiera i o ile nie mamy na jednej ścieżce dźwięku raz to w mono, raz w stereo to wszystko powinno się pięknie załadować(jeżeli mamy to przemieszczamy kawałki w mono na jedną ścieżkę, stereo na drugą i też nie powinno być problemu).

Quick fade'y na końcach i początkach eventów z vegasa nie ostaja się w Premierze - pozostają po nich jedynie cięcia w momencie rozpoczęcia, ewentualnie zakończenia takiego fade'u więc najlepiej przed stworzeniem takiego AAF'a usunąć wszystkie tego typu ingerencję i wyłączyć opcję Quickfade audio edits z rozwijanego menu Options na górze.

Nie musimy jednak tracić tego co zrobiliśmy! - powyżej wspomniane quick fade'y zamieniamy na obwiednię głośności (volume envelope) ujawnianą w Vegasie klawiszem skrótu V. Ten typ ingerencji podobnie jak regulacja głośności konkretnych ścieżek (przy każdej ścieżce po lewo) JEST WIDOCZNY W PREMIERZE!(tylko w Edit Protocol compliant AAF File) co było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem, bo oznaczało to, że nie stracę całej mojej dźwiękowej babraniny.

Z Premiera dajemy Export - OMF i działa!

Pozdrawiam,

może komuś się to przyda.
Odpowiedz
Żadna 64-bitowa wersja tego nie miała i nie ma :/
Odpowiedz
(05-18-2011, 13:23)Pinto napisał(a):  Żadna 64-bitowa wersja tego nie miała i nie ma :/

Ja tam pracowałem tylko z 10tką 64-bitową. Może 11-tka będzie miała ;]
Odpowiedz