motion blur type
siema,chciałem zapytać co zależy od ustawień w polu motion blur type? w ustawieniach projektu?
Odpowiedz
Proszę bardzo, następny co nie może znaleźć znaku zapytania na ramce...:
Cytat:Choose a setting from the drop-down list to choose the curve that is used to blur frames when you add a motion blur envelope to the video bus track.
Motion blurring creates the illusion of motion on individual frames (much like using a long exposure time) and can make computer-generated animation appear more smooth and natural.

Gaussian
Gives more weight to the central frame in the blur and less weight to the outer frames. A bell-shaped curve is used between the central and outer frames. Gaussian blur is the best choice in most situations where blurring is required.

Pyramid
Gives more weight to the central frame in the blur and the least weight to the outer frames. A linear slope is used between the central and outer frames.

Box
Uses an equal weighting for all frames, essentially averaging the frames in the blur.

The Gaussian (asymmetric), Pyramid (asymmetric), and Box (asymmetric) settings use only the left half of each curve, from the central frame back. Asymmetric settings create a hard leading edge with a trailing blur behind the moving object.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
NO wybacz efix.Słabo u mnie z angielskim.A nie chce mi sie szukać w słownikach tłumaczenia samouczka vegasowskiego,może idę trochę na łatwiznę zadając to pytanie na forum,ale chyba od tego jest to forum:)
Odpowiedz
Oj, użyłeś słowa "nie chce mi się"... oj... wiesz... mi też się nie chce...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No to nie "nie chce mi się" a nie znam w ogóle tego języka i sobie nie poradzę. Spróbuj tak napisać to efix Ci na pewno pomoże. :)
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz