Kręcenie w ciemności - oświetlenie
Witam
Moi znajomi dje poprosili mnie żebym zrobił im film z imprezy którą bedą grali. Mam kamerę JVC GZ-HD7 która nie ma night shota. i tu pojawia sie moje pytanie, jakie oświetlenie na niej zamontować żeby uzyskać możliwie dobre kolory i jakość obrazu a jednocześnie nie walić ludziom światłem po oczach?
Projektory DLP są ciekawym rozwiązaniem. Obraz przechodzi płynnie z częstotliwością 60 Hz. Niestety, póki co nie jest on jeszcze dostatecznie zadowalający. Największy problem sprawia projektorom wyświetlanie czarnego koloru, wydaje się on szary i rozmyty. Być może technologia zostanie jeszcze dopracowana, ale obecnie, jeśli tylko zależy nam na jakości, lepiej zwrócić się w stronę bardziej klasycznych konstrukcji.
Popularne są też ekrany LCD LED, które różnią się od zwykłych LCD rodzajem podświetlenia - wykorzystuje się diody LED. W mniejszych odbiornikach LED stosuje się podświetlenie ramowe, czyli diody umieszcza się tylko na brzegach matrycy. W dużych ekranach podświetla się całą matrycę i używa technologię LDT, która steruje jasnością diod. Dzięki temu można uzyskać idealną czerń i przy okazji zaoszczędzić na energii. Ekrany LED dają lepszy jakościowo obraz, są jednak znacznie droższe od zwykłych LCD.
Kolejnym rodzajem telewizorów jest OLED, w których wykorzystuje się diody organiczne. Można w nich uzyskać niewiarygodnie naturalne kolory. Dzięki brakowi filtrów ograniczających świecenie, obraz zyskuje znacznie lepszą jakość w porównaniu do innych odbiorników. Nie ma też problemów z czernią, gdyż przy ciemnym ekranie diody po prostu nie świecą i w przeciwieństwie do kryształów wykorzystywanych w ekranach LCD, nie przepuszczają światła. Ekrany oferują też szeroki kąt widzenia oraz krótki czas reakcji matrycy - jedynie 10 ms, bez rozmycia i efektu smug. Wyświetlacze OLED pobierają najmniej energii z obecnych ekranów. Niestety, ekrany tego typu mają istotną wadę - są podatne na wilgoć. Żeby nie uległy zniszczeniu muszą być hermetycznie zamknięte w obudowie, co znacznie zwiększa koszty produkcji.

pozdrawiam
Odpowiedz
Wpadnij na imprezę z pochodnią. :D A tak na poważnie, to może to?
Odpowiedz
Widziałem na necie kilka filmików, fajny efekt wychodzi z lampą błyskową do makro (taką z funkcją, żeby była włączona cały czas), ale nie wiem po pierwsze, czy Ci się to uda podłączyć, a po drugie zamontować do tej akurat kamery. Poza tym to nie tanie, a nie wiem ile chcesz wydać.
Odpowiedz
pomysł z pochodnia przedni ale nie wiem czy organizatorzy sie zgodzą ;) co do tych lamp led to własnie tez to rozważałem ale nie wiem jak mocne to by musiało byc zeby osiagnać pożądany efekt.
odnosnie lamp do makro to nie mam żadnej wiedzy, ale jak mi przybliżysz temat to też wezme to pod uwage
pozdrawiam
Odpowiedz
Zawsze możesz kupić zestaw halogenów samochodowych i pożyczyć od jakiegoś gościa klubu akumulator :)
A tak serio to wszystko zależy od sali - przyjdź tam i zobacz na 'sucho' jak wygląda materiał z kamery, możliwe że będzie wyglądał dobrze. A jeżeli nie to musisz poszukać czegoś w miarę możliwości.
Odpowiedz
Proszę.... 50 złotych. Kupiłem na promocji w Auchan. Właśnie do takich celów.

[Obrazek: 9386bf16b8e23192ef51c6f95819-43298500_d.jpg]

A bez statywu to nawet i 30 złotych. 500W. Kupujesz dwa i kręcisz. Niestety z cieniami.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Oczywiście odbijasz światło tych 500W od ścian?
Odpowiedz
(04-04-2011, 19:48)Pinto napisał(a):  Oczywiście odbijasz światło tych 500W od ścian?

Niekoniecznie. Cienie mogą być. No bo co zrobić z takim budżetem?
Ale zauważyłem że właśnie gdy skieruje się reflektor na sufit czy ścianę to światło zostaje lepiej rozproszone i oświetlenie kręconego człowieka robi się lepsze.
Odpowiedz
Myślę, że lepsze od odbijania od ścian byłoby nałożenie fiseliny, kalki albo odpowiedniej folii rozpraszającej. Te reflektory są fajne, mają natomiast poważną wadę - w sumie dwie. Trudno o nich powiedzieć że nie walą po oczach, dwa - temperatura w pomieszczeniu rośnie błyskawicznie. To jest jednak grzejnik 500-1000 WAT na kiju...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Widzę, że efix zaprawiony w bojach. Dokładnie tak jest, nagrzewa się błyskawicznie.
A mówisz, żeby próbować skierować reflektor na flikselinę i że to ona świetnie odbije i rozproszy światło naświetlając przy tym pomieszczenie? Bo jak teraz patrzę to flikselina jest bardzo tania, cena rzędu 5 złotych.
Z tym że flizelina jest jakby przeźroczysta i co ważne, nie można nic nałożyć na halogen bo się nagrzewa. Więc jaka to niby jest metoda?
Odpowiedz