Jak uniknąc charakterystycznych poziomych pasów przy kompresowaniu wideo ?
Witam,
Postanowiłem zmontowac kilka filmów.
Po wypróbowaniu kilku programów (Ulead studio, adobe premiere itd) wybrałem Sony Vegas Pro.

Ujęcia kręciłem aparatem Canon 870 IS w rozdzielczości 640x480 30fps.
Każdy filmik po włączeniu zwykłym odtwarzaczem na komputerze wygląda ładnie, lecz po załadowaniu do programu, zmontowaniu i zakodowaniu spowrotem - nawet bezstratnie (uncompressed) - widac te straszne poziome linie (czyli to nie wina kodeka).

Nie zmieniałem rozdzielczości, ani fps (gdzies wyczytałem że zachowujące te same parametry są mniejsze straty w kompresji) - co należy zrobic?
Jakie są najlepsze ustawienia aby film skompresowac?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Screen mógłbyś zapodać bo w głowie ciężko to sobie wyobrazić.
[Obrazek: awesomestalker2.png]
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
Odpowiedz
Witam,
Oczywiscie już wstawiam
Nie wstawiałlem gdyż większośc ludzi chyba wie o jakie pasy chodzi gdyż jest to dosyc popularny efekt (niechciany) przy przechwytywaniu ii czasem kompresowaniu - Lecz mimo wszystko oczywiscie nie wiem jak go usunąc

Za wszellklie porady wielkie dzięki

PS - oczywscie w oryginalnym filmie przed montazem wszystko jest jak nalezy, zadnych pasow ani takich smiesznych przeskowów (delikatnych klatkowań (jakby za mało fps byloale tak nie jest)) nie mma

Pozdrawiam
Odpowiedz
To się nazywa "przeplot". Jeżeli chcesz, aby go nie było w zapisanym filmie, musisz przy ustawieniach renderowania wybrać, w zakładce "Video", w polu "Field order" opcję "None (progressive scan). Teraz już nie powinno być problemu.
Odpowiedz
I jeszcze - jak sądzę, oryginalny plik też nie ma przeplotu, więc projekt też ustaw na progressive.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Ja polecam ustawienia projektu dostosować do parametrów filmu klikając "File", New...", "Match Media Settings" i wybrać filmik z aparatu.
Odpowiedz

Faktycznie co to "progressive scan" pomogło :) - tzn idealnie nie jest ale duzo lepiej, (czy mozliwe ze to przez to ze jest 29,7fps a oryginalnie jest 30fps? - i dlaczego nie można 30 ustawic? ) chciałbym jeszcze zadac pewne pytania:

1.
ming 44 - gdzie masz te "match media setting"?
daje file, biore new, jest nowy projekt.....

gdzie mam szukac tej opcji?

2.
czy "progressive scan" nalezy zatem stosowac za kazdym razem? - chyba nikt nie chce przeplotu? - czy jesli stosowałem ta opcje - znaczy ze moj orginalny plik filmowy jest z czy bez przeplotu?

Sa tam tez oppcje up fileld/low field first - domyslnie - do czego one w takim razie są (producent doszedll do wniosku ze ona jest najlepsza?)

3.
Co do przeplotu czytałlem gdzies o "deinterleace method" - ze ona jet od usuwania tego - stosowalem ale mi nic nie pomoglo - warto ją włączac czy zostawic na none? (blend fields czy interpolate?)

4.
Generalnie pytanko co do powyrzszego zdjęcia - co z ustawieniami "pixell format" , "full resolution rendering quality", "motion blur-type" - jakie uzyc wartosci w tych polach?
W polu "full resolution rendering quality" na podstawie testow zauwazylem ze lepiej film wyglada jak jest na draft albo previev - best najgorzej - nie wiem dlaczego

Wielka prośba o odpowiedźi - jak dobrze dobiore to juz bede mógł renderzyc,

Dzięki, pozdrawiam
Odpowiedz
1. [Obrazek: 3siFNXc5gVl]
2. Tak, używaj za każdym razem, jeżeli materiał źródłowy nie ma przeplotu. Większość aparatów nie nagrywa filmów z przeplotem, ale używając opcji "Match media settings", o której już wcześniej wspominałem, wszystko w ustawieniach projektu samo się ustawi. Nie wiem, czym kierowali się producenci Vegasa wybierając tą opcję jako domyślną, ale jest ona potrzebna np. do telewizji (np. kanały analogowe).
3. Jeżeli materiał źródłowy nie posiada przeplotu, zostaw "None".
4. Nie będę się wypowiadał na ten temat, ale ja zawsze zostawiam wszystko tak, jak jest, tylko "full resolution rendering quality" zmieniam na "Best". Nie mam pojęcia, dlaczego u Ciebie na "Best" jest najgorzej...
Odpowiedz
1. Robiłem poradnik do tego: http://tidzu.pl/2010/12/poprawny-import-klipu-video/
2. Przeplot, jak to przeplot - jest on ciągle stosowany w analogowej tv. Teraz, w erze cyfrowej jest on zupełnie niepotrzebny, przynajmniej do oglądania na komputerze. Więcej w wikipedii.
3. To usuwa przeplot, gdy materiał go posiada.

Widocznie montowałeś film na domyślnych ustawieniach - przygotowanych specjalnie dla amerykańskiej telewizji SD. Ustaw tak, jak jest napisane w moim poprzednim poradniku oraz renderuj wg. kolejnego poradnika: http://tidzu.pl/2010/12/jak-renderowac-f...internetu/
Odpowiedz
Czesc,
ming, tidziu dzieki za dzięki za odpowiedźi
oczywiście teraz już wiem dużo więcej i mogę spokojnie wziąśc się za renderowanie, ale zawsze jest jeszcze cos.
tidzu - oczywiscie przeczytallem Twoje poradniki ;)

1
Chodzi mi o opcję "full resolution rendering quality" - co ona oznacza i do czego służy ???
Robilem wiele roznych testow i jak juz we wczesniejszym poscie wspomniałem naprawdę w każdym finalnym filmiku draft i previev wychodził najlepiej natomias best - najgorzej

tidzu napisał w poradniku ze poprostu nie widzi różnicy.
Ja złapałem taki kawalek video sciąłem na 15sekund na którym wyraznie widac cos takiego że kamera jest w ruchu z prawa na lewo i przejezdza po twarzach ludziom (oczywiscie nie z bliska) w tle sa jakies drzewa i skupiam sie w szczegolnosci na twarzy jednego "gościa " - przy ustawieniu "best" jego twarz - w zasadzie głlowa (kamera się cały czas rusza) robi taką smugę w kierunku przeciwnym do kierunku w którą kamerka się obraca, natomiast przy "previev lub draft" głlowa pozostaje jagby bardziej na swoim miejscu i jest troche ostrzejsza

Podkreślam że wszystkie inne ustawienia były w 100% takie same - bawiłem się tylo tą jedną opcją na zmianę i zawsze tak samo wychodziło

ming44 - piszesz ze dajesz zawsze na best - ale dlaczego skoro nie wiesz do czego to służy ? ;)

oczywiście się nie czepiam tylko jak coś ustawiam lubię wiedziec co to jest bo tak uwieżysz , ustawisz best i wychodzi ze to najgorsze wyjscie..

Jeśli ktos ze mną się nie zgodzi oczywiscie mogę wstawic krotkie filmiki w 2-ch wersjach

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz co do "full resolution rendering quality" - które oczywiscie ustawiamy w project properties.
Mianowicie mamy okienko z previev do podglądu naszego projektu, nawet podczas renderingu wyswietlany tam jest obraz
Tyllko u mnie to jest tak ze domyslenie jakosc (ustawiana tuz powyżej okienka ) jest ciągle na Previev Auto - jak włączam play - odtwarza w jakości previev ALE - kiedy włączę rendering to pokazuje mi obraz w jakości Best !! - co jest chyba zbędne
Teraz kiedy zmienie w project properties "full resolution rendering quality" z Best na Previev - obraz wyswietlany w okienku"video previev" podczas zwykłego odtwarzania orez renderingu jest jakosi previev

O co więc chodzi w tej opcji???

2.
Na zdjęciu powyżej "project properties" jest taka opcja do zaznnaczenia "Adjust surouce media to better match......" - czy ona cos daje? , oplaca się ją włączyc bo nic nikt o niej nie mówi?

Dzięki i pozdrawiam ;)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości