DVD Architect - problem z dźwiękiem
Wrzuciłem wątek na tą strone bo we wcześniejszym temacie chyba jest niezauważony :(

Po zakupie nagrywarki blu ray wypaliłem swoją pierwszą płyte HD na nośniku blu ray.
Mnóstwo czasu spędziłem na zrobieniu rozbudowanego menu do aż 18-tu filmów, króre mi się nazbierały i zapełniły dysk.
Niestety efekt nie jest dla mnie zadowalający :(
Problem polega na tym, że filmy zrenderowane w SV (1440x1080, DD5.1)
odtwarzane z kompa działają idealnie (muza + wizja). Po zgraniu ich na płytę BR program DVDA zrobił coś niedoblego z dźwiękiem. Obraz jest super.
Otóż muzyka (mp3) stanowiąca podkład do samego menu gra głośno i wyraźnie we wszystkich głośnikach, ale dźwięk z filmów jest "normalnie" głośny tylko w prawym przednim głośniku, a w pozostałych nienaturalnie cichy. Ostro dominuje więc prawy przód :( Amplituner wyświetla, że dźwięk jest kodowany w DD 5.1 Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.
Może mi ktoś coś podszepnąć?

Przeszperałem to oraz inne polskie fora i nie znalazłem odpowiedzi. Na zagranicznych forach sugerują brak kodeku AC3 ale... sam nie wiem.

Miał ktoś już podobny problem?

Odpowiedz
Jesteś pewien, że plikach źródłowych masz wszystko poprawnie ustawione? Wszystkie filmy (projekty) masz zrenderowane do 5.1?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
@efix
wszystkie filmy są zrenderowane w SV z dźwiękiem 5.1
Zresztą jak się je sprawdza (odtwarza) w jakimkolwiek programie (oraz w SV) to widać i słychać wszystkie kanały głośno i wyraźnie.

Dopiero po stworzeniu ISO przez DVDA z ustawieniami dźwięku 5.1 zaczyna pojawiać się problem.
Tak jak pisałem dźwięk podkładów menu jest głośny i wyrażny, jednak wszystkie filmy grają głównie z prawego przedniego głośnika.
Z tego co widzę na innych forach (zagranicznych) to ludziska mają identyczny problem ale nie potrafię doczytać rozwiązania (tłumaczenie google jest mało zrozumiałe).

Chociaż powiem, że w tych 18-tu filmach miałem jeden nagrany inną kamerą i ten po montażu w SV, a później w DVDA gra równo ale tylko w stereo.
Hmm...

Co sugerujesz?

Edit: Faktem jest że w plejadzie tych fimów mam chyba ze 3 które były wyrenderowane do mp4 5.1 downmix stereo
Czy to może być przyczyna?

Edit 2;
A może to, że pliki są wyrenderowane jako jeden kodowany w AVC (obraz i dźwięk) a nie osobno jest przyczyną tych kłopotów?
Odpowiedz
Hmmm nie mam niestety jak spróbować i odsłuchać, ale zrób eksperyment i wyrenderuj osobno dźwięk i osobno obraz. Da Ci to jeszcze ten plus, że możesz wyrenderować ścieżkę zarówno 5.1 jak i stereo i dać słuchaczowi do wyboru.

Odpowiedz
Chyba tak zrobię jak piszesz.

Też się nad tym zastanawiałem. Zauważyłem, że w krokach wieńczących dzieło pojawia się informacja o filmie i dźwieku (filmu i menu) i właśnie tam w kolumnie film jest zielona "fifka" a w kolumnie dźwięk jest żółty wykrzyknik więc, że dźwięk nie jest tak ustwiony by nie podlegał jakimś działaniom ze strony programu.

EDIT
No więc zrobiłem jak sugerowałeś i co wyszło? Hmm...wyrenderowałem film osobno i super. Następnie zabrałem się za dźwięk i ustawiłem mu DD AC3 studio; Default Template. Efekt po wyrenderowaniu wyszedł......jak po stworzeniu obrazu w DVDA.
Nie wiem czy problem leży w kodeku AC3 Studio czy jak?
Co ciekawe jak zapodałem mu że chcę w AC3 Pro to wywalił mi komunikat, że >the AC-3 plug -in is the currently unavailable. You can unlock this plug-in by instaling and registering DVD Architect PRO.
A przecież mam DVDA Pro 5.2 zainstalowanego a w opcjach programu mam:
File I/O Plug-Ins
ac3plug.dll
version: 1.0.0.6622
C:\Program Files\Sony\DVD Architect Pro 5.2\FileIO Plug-Ins\ac3plug\ac3plug.dll

Cyba że ma pisać AC3pro - to nie mam i nie wiem jak zdobyc?
Odpowiedz
Zastanawiam się jeszcze czy mozna zmusić DVDA by przy tworzeniu menu (ISO) nie ruszał dźwięku wcale?
Odpowiedz
Ustaw tak:
Format: Dolby Digital AC-3 (*.ac3)
Template: Stereo lub 5.1 Surround

ew. Wave (Microsoft) (*.wav) i template "48,000 Hz, 16 Bit, Stereo, PCM wave file" - no ale tu masz tylko stereo.

Jeszcze jedną rzecz sprawdzę jak wrócę do domu. Napisz mi jeszcze, jak renderowałeś na początku (jak renderowałeś obraz razem z audio), jaki format i jakie ustawienia wybrałeś i który Vegas.

Odpowiedz
@efix rozumiem, że te ustawienia dźwiękowe mam ustawić w programie SV a nie DVDA.

Oki spóbuje. z tym 5.1 (stereo mnie nie interesuje)

Pliki renderowałem w kodeku AVC wraz z dźwiękiem 5.1

Program renderujący filmy to SV 9 Pro i 10 Pro

Program do menu DVDA Pro 5.2

Filmy wyrenderowane w SV chodzą idealnie dźwięk mają 5.1 - wszystko super.

Dopiero po przemieleniu przez DVDA dźwięk się krzaczy. Dlatego najlepszą formą tworzenia ISO było by takie ustawienie DVDA by nie ruszał oryginalnego dźwięku wogóle :) lub nie psuł tego co jest już stworzone.

Jak wyrenderowany film w SV wczytam ponownie do SV to widzę go w formie dziewiczej (jak przed renderowaniem i mogę modyfikować go w różnych płaszczynach)
I gdy z takiego filmu ponownie renderowałem sam dżwięk kodekiem AC3 Studio to niestety jakość jest marna (gra głównie w tym prawym głośniku). AC3 Pro nie chce wskoczyć wcale.
Odpowiedz
Daj jakieś screeny jakie dokładnie ustawienia masz dla renderów w każdej z wersji.

Odpowiedz
@Efix dzieki za zainteresowanie

Wczoraj nie miałem najwięcej czasu ale zrobiłem kilka eksperymentów.
Jednym ale skutecznym było przeinstalowanie DVDA. Przyniosło to efekt w postaci pojawienia się kodera AC3 PRO :)

No i już wtedy renderując dźwięk z ustawieniami AC3 PRO 5.1 zamieszczony w DVDA daje oczekiwany efekt.

I teraz mam inne pytanie (bo mój wcześniejszy post mógł Cię troszkę wprowadzić w błąd).

Część już wyrenderowanych filmów w układzie AVC DD5.1 - jako jeden plik jestem w stanie ponownie wyrenderować jako odrębny obraz i dźwięk bo posiadam w kompie pliki macierzyste. Nieststy nie wszystkie filmy będę mógł ponownie renderować z zachowanego schematu.

I tu pojawia się pytanie.
Czy można (i jak się to ma do jakości wynikowej) wyrenderować w układzie osobno dźwięk osobno obraz z wyrenderowanego już wcześniej filmu?
Bo mam kilka gotowych już filmów (duuużo wcześniej zrobionych) i teraz muszę je wrzucić na timeline do SV i ponownie renderować obraz i dźwięk z kodekiem AC3 PRO.
Fimy te są gotowe jako AVC 5.1 oraz MP4 5.1

I jeszcze jedna sprawa.

Obecnie strukturę menu BR robiłem w oparciu o pliki obraz z dźwiękiem.
Teraz na jeden film przypadają dwa pliki. Jak to się robi by nie ujawniać graficznie bądź tekstowo pliku dźwiękowego (i tak nie daje wyboru ścieżki dźwiękowej). Czy mam przeciągnąć plik dzwiękowy na tło menu i graficznie zmniejszyć ikonkę niemalże do zera czy robi się to inaczej.

Dzięki za pomoc.
Odpowiedz