Green screen
Mam takie pytanie dla forumowiczów - jak poradziliście sobie z greenscreen'em?
Tzn. Gdzie kupiliście, jaki kolor, jak zawiesiliście :D i jak oświetliliście?
Wiem, że na allegro są takie tła ale od kogo kupowaliście i gdzie najbardziej się opłaca, pytam się o kolor ponieważ nie wiem co lepiej nadaje do kluczowania, myślę że do oświetlenia powinny wystarczyć 2x lampy halogenowe 500watt ale co o tym myślicie? Mam zamiar nagrać jakąś większą produkcje i na te pytania nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Odpowiedz
Idziesz do sklepu z materiałami i kupujesz taki materiał :)
Materiał zawieszasz na czym się da :P byle był rozciągnięty.
Możesz kupić także niebieski materiał (blue screen) ale lepszy jest zielony (mniej barwników zielonych w skórze).
Co do światła to jak na zewnątrz nagrywasz to nic nie trzeba w słoneczny dzień, nie możemy mieć cieni i wszystko musi być równo rozświetlone.
Odpowiedz
Dwie pięćsetki z powodzeniem Ci wystarczą (o ile twoje płótno nie jest jakichś olbrzymich rozmiarów) ja ustawiam światło wyżej od filmowanego obiektu, tak by na tło za nim nie padał cień.
Odpowiedz
Mam w zanadrzu coś lepszego niż zwyczajne halogeny :D czyli 2x 500w coś ala lampki nocne, które są ustawione tak aby świeciły na sufit. Plusem jest to, że nagrywam w pokoju, w którym sufit jest biały i działa jak dyfuzor tzn. jak świeci chociaż 1 lampa w zupełności wystarcza do odpowiedniego oświetlenia greenscreena oraz usunięcia cieniów.
Odpowiedz
Światło z takich lampek nie jest zbyt ciepłe? z doświadczenia wiem że przy takich normalnych lampach jak w domu czy mieszkaniu nagrywany materiał wygląda o wiele gorzej.
Odpowiedz
Raczej nie. Efekt jest ten sam jak byś był na dworze w czasie całkowitego zachmurzenia. Czyli 0 cieni, naturalne światło.
Odpowiedz
(08-19-2009, 10:58)kamillo91 napisał(a):  Możesz kupić także niebieski materiał (blue screen) ale lepszy jest zielony (mniej barwników zielonych w skórze).
Zgrywając film do kompresji mjpg (np. DV) i ogolnie opartych na jpgowych algorytmach używamy zielonego nie dlatego, że jest go mniej czy więcej w skórze, tylko ze względu na sposób kompresji. Z niebieskiego zwykle dostaniemy "schodki", z zielonego nie. Oczywiście, można kluczować z błękitu, ale zwykle wtedy trzeba się bawić w chroma blur.
Co do kupna - bardzo fajne są szmatki Pinnacle, elastyczna, rozciągliwa tkanina, bardzo dobrze dobrany kolor. Ale i tak 90% sukcesu to światło.
Nie jest też prawdą, że nie może być cienia. Wszystko zależy do sceny, jak stoisz na tle niestniejącego muru, to aż by wypadało, by był...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Co to za fajans? Trzeba być niespełna rozumu, by zaufać takiemu sklepowi.
Pomijam, że bezczelnie kłamiesz, robisz sobie jakieś jaja człowieku? "Kupiłeś w tym sklepie" a adres mailowy podany jest do Ciebie?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Generalnie nie lubie pokazywac swoich filmow, ale tutaj jesli ktos chce to dam linka na YT z jednego mojego filmu gdzie robilem menu na blue screen'ie. Jak bedzie mozna zauwazyc nagranie robione w pokoju bez zadnego oswietlenia (oczywiscie by to bardzo pomoglo) co wiecej "szmatka" powieszona od tak byle by wisiala. Jak dla mnie efekt wyszedl ponad oczekiwany. Jednak! jak wczesniej wspomnialem gdyby wszystko bylo zrobione jak trzeba, szmatka prosta i doswietlona wlacznie ze mna to sony vegas pewnie dalby rade. Ale jak sie pozniej okazalo trzeba bylo urzyc AAE aby dokladnie usunac tlo.
PS o rany teraz zobaczylem kiedy byl pierwszy post wystawiony!!!
Odpowiedz