Konwerter szerokokątny
Witam, zastanawiam sie nad dokupieniem do swojej kamerki czegos takiego jak konwertek szerokatny. Czy ktos z Was sie czyms takim bawil i uwaza ze jest to godny uwagi zakup? jest sporo ofert w sklepach internetowych ale jest o nich nieco za malo informacji. Czy ktoś potrafi mi podac model kompatybilny z sony hdr-cx11e? ;) bede wdzieczny za pomoc, pozdrawiam :)
Odpowiedz
Każdy konwerter szerokokątny 37 mm bedzie pasował do tej kamery. Z przyzwoitych firm produkujących konwertery należy wspomnieć o japońskim Raynoxie:
http://www.ceneo.pl/;015508247-10.htm
Jeżeli chcesz wydać mniej, to oczywiście coś tańszego się znajdzie:
http://www.ceneo.pl/124686
Jeśli zależy Ci na jakości obrazu, to oczywiście Raynox. I żadnych konwerterów o innej średnicy gwinta podłączanych przez przejśćiówkę.
Odpowiedz
Ja znalazłem taki film:

Koleś kupił konwerter. Przykręcił w dalszej części na kamerę. A różnicy praktycznie nie ma!
Nie strata kasy na takie rzeczy? To znaczy modele nie są mi znane...
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Ja mam Raynoxa 6600, jak chcesz zobaczyć jak sobie radzi to w tym teście użyłem go w niektórych ujęciach

(03-10-2011, 13:43)Bunch napisał(a):  Nie strata kasy na takie rzeczy? To znaczy modele nie są mi znane...

Nie, bardzo przydatne nieraz może się to okazać, ja mam mojego Raynoxa na stałe przykręconego do Canona HV30 (to znaczy nie na stałe bo w każdej chwili mogę go odkręcić, ale odkąd go przykręciłem to go nie zdejmuję). Jeśli okazuje się że jest dla mnie za "szeroko" to albo przyzoomowuje albo bliżej podchodzę z kamera :)
Odpowiedz
A jak to się dzieje że przy niektórych konwerterach widać jeszcze okręgi po bokach, a przy innych ich nie widać? To zależy od siły z jaką zniekształca obraz? Im bardziej zniekształcony (uwypuklony/szerszy) tym bardziej widać pojawiające się brzegi po bokach? Tak?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
chcialbym ''odkopac'' na chwile temat ;)
@naffnaff wspominałeś że posiadasz konwerter do swojego sprzętu, chetnie bym kupił coś podobnego jednak mam w najbliższym czasie za dużo wydatków i chciałbym żebyś mi coś polecił w cenie ok 200-250zł :) bede wdzieczny za pomoc, pozdrawiam :)
Odpowiedz
(03-10-2011, 13:54)Bunch napisał(a):  A jak to się dzieje że przy niektórych konwerterach widać jeszcze okręgi po bokach, a przy innych ich nie widać? To zależy od siły z jaką zniekształca obraz? Im bardziej zniekształcony (uwypuklony/szerszy) tym bardziej widać pojawiające się brzegi po bokach? Tak?

Nie do końca Bunch... Taki efekt spowodowany jest tym, że rzutowany obraz przez obiektyw/konwerter nie wypełnia całości matrycy (kadru). Nie ma to za bardzo związku z zniekształceniami a bardziej z właściwościami obiektywu/konwertera. Efekt ten można także zrobić cyfrowo w komputerze, ale to nie to samo :)

jagiel89 napisał(a):...chciałbym żebyś mi coś polecił w cenie ok 200-250zł :)

No niestety nic Ci nie polecę bo nie miałem w rękach innych konwerterów i nie wiem jakie są dobre. Ale przestrzegam przed zakupem tanich (starych) konwerterów używanych... raz kopiłem taki z pyłkami w środku i myślałem że nie będzie miało to wpływu na obraz, a okazało się że wszystkie pyłki później było widać na obrazie.

Odpowiedz