Hurtowa zmiana pixel aspect ratio.
Czy da się zmienić hurtowo (wszystkim klipom na raz na linii czasu) właściwości, a mianowicie chce zmienić pixel aspect ratio z pal dv na pal dv widescreen. mam kilkadziesiąt klipów i każdemu z osobna zmieniać ten parametr to żmudna praca, a chce zmienić ponieważ wydaje mi się ze obraz z kamerki jaki dostałem do obróbki pomimo ze jest oryginalnie w pal dv lepiej wygląda gdy ustawie go jako pal dv widescreen. Czy jest możliwość takiej zmiany po zaimportowaniu już plików wejściowych w sony vegasie 9.0e?
_/ . /\ . \/ . /\/\ . /\ . /\/™
Odpowiedz
1. ustaw tak projekt
2. Ustaw na jednym, zaznacz wszystkie, ppm na obojętnie jakim klipie i Paste video attributes (czy coś podobnego)
Odpowiedz
no właśnie gdyby to było takie oczywiste to bym nie zawracał głowy, niestety nie działa to tak jak z efektami które nakładając na jeden klip możemy skopiować na każdy następny :/

projekt mam już tak naprawdę gotowy ale z ciekawości chciałem zobaczyć jak to wyjdzie w 16:9 i wydaje mi się ze lepiej oddaje ten obraz proporcje niż 4:3

zrobiłem więc tak:
zmieniłem ustawienia projektu i jedyne co to zmieniło to była zmiana okna podglądu i to tylko wtedy gdy zaznaczam w nim aby symulował dopasowanie do pixel ratio. wtedy zrobiło się szersze w poziomie, wiec postanowiłem kliknąć na 1 klip i dać jego właściwości (propeteries) i zmienic właśnie wspomniane pixel aspect ratio na pal dv widescreen, poskutkowało to tym ze w oknie podglądu obraz dopasował się do całej powierzchni wyświetlanego bez kaszetów z prawej i lewej strony. Dokładnie oto mi chodziło wiec po zrenderowaniu tego odpaliłem to na komputerze w power dvd (bo all player chyba ma kłopoty z czytaniem właściwości o obrazie bo wyświetlał obraz w 4:3) co dało pożądany efekt, obraz pięknie się wyświetlał w panoramie. Ale chce teraz cały projekt tak przerobić a tam mam kilkadziesiąt klipów...

potem dvd architect i chce to na dvd nagrać :)
Odpowiedz
Jeżeli masz materiał 4:3 a chcesz mieć 16:9 to samo zmienianie projektu nic nie da, musisz jeszcze:
a) wszystkie obrazy, wszystkie eventy "dociać" do formatu 16:9 przez pan/crop wybierając najkorzystniejszy fragment obrazu
b) dla każdego eventuy o ile istnieje taka potrzeba odznaczyć "Maintain aspect ratio"
c) wyrenderować wg właściwego szablony jako "Wide"

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Też kiedyś o to pytałem. Nie otrzymałem odpowiedzi i robiłem pojedynczo.
A gdyby tack cała warstwę w TrackMotion rozciągnąć do tego?

Tidzu, ale rozciągnął!
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
wiem ze sam projekt nic nie da, ustawiłem go tylko po to aby mieć podgląd obrazu w panoramie, następnie musiałem pojedynczo zmieniać każdy event z 4:3 na 16:9. zmieniałem to we właściwościach pliku a nie w pan/crop, niestety nie znalazłem sposobu aby zrobić to jednym kliknięciem :) dodam tylko ze eventy które były juz w 720x576 czyli większość materiału, nie musiałem odznaczać utrzymywania aspect ratio (Maintain aspect ratio), zmiana z 4:3 na 16:9 zupełnie wystarczała co skutkowało tym ze w oknie podglądu obraz mi się ładnie wyświetlał bez jakichkolwiek kaszet i co ważne nie był obcinany. dopiero obrazki i zdjęcia oraz napisy które wrzuciłem musiałem dopasować do odpowiedniej rozdzielczości odznaczając "Maintain aspect ratio". render poszedł w pal dv widescreen przy bit rate 9,8.

trochę klikania jednak miałem...
Odpowiedz