Camera slider - prowadnica
Witam,
Chciałbym nagrać akwarium. Akwarium ma ok. 2 - 2,5 m długości. Chodzi mi o uzyskanie płynnego ruchu równolegle do czołowej szyby akwarium. Coś takiego byłoby dobre:

podobne prowadnice można znaleźć na allegro ale są drogie, może macie jakiś patent jak zmontować coś podobnego. Myślę, że problemem będzie znalezienie 2 metrowej stabilnej prowadnicy. Optymalnie gdyby kamera była przesuwana w wolnym tempie przez silniczek elektryczny :)
Tutaj też ciekawy patent:

Pozdrawiam.
Odpowiedz
To ostatnie rozwiązanie kosztowałby z 30-40zł. Łożysko to ok 2-4zł za sztukę, plus śrubki, nakrętki, blaszka na podstawy kółek (to musiałbyś raczej sam wyginać, nie widziałem takich profili w sklepach, chyba że drewniane - też się nadadzą) no i rurki.
Tanie, dość łatwe do zrobienia. Jedyny mankament to wszędobylski metal, który nie tłumi drgań, więc rurki musiałyby być idealnie równe. Chyba, że na podstawce położysz kawałek miękkiego materiały pod kamerę.

Albo - cztery łożyska jako kółka montowane w uchwytach "U" i całość prowadzona po gumie lub czymś podobnym. Jeszcze tańsze rozwiązanie.
A jeśli chcesz coś przyszłościowego, to zajrzyj min. na http://www.abcnc.pl - masa różnych prowadnic, kółek, przekładni, pasów napędowych itd.
Odpowiedz
Ja sobie zrobiłem coś takiego z lego, ale po chropowatych powierzchniach to słabo funkcjonuje.
Spróbuj sobie znaleźć 3 płytki (już nie chodzi mi o lego) i przymocować do nich jakieś kółka, czymś to ze sobą złącz, najlepiej tak, żeby się dało rozczepić, by ewentualnie zmniejszyć rozwartość statywu i dociąż jeśli będzie trzeba w odpowiednim miejscu.
Wiem, patent może nie najlepszy, ale jakbym miał możliwości to bym tak to mniej więcej zrobił.
Odpowiedz
Masz w rodzinie dziecko, sprawdź czy nie ma przypadkiem jakiejś kolejki elektrycznej. Sprzęt może uciągnie wagę kamery. A jak z tym sobie poradzi, to wystarczy podstawić stół przed akwarium ( żeby zmieścić tory ) i wio.
Odpowiedz
Tradycyjny, lekkim, uniwersalnym materiałem na szyny są rurki pcv, takie do wody. Kładziesz je obok siebie i na to wózek w stylu tego z łożyskami, albo na kółkach od deskorolki.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki za pomysłowe rozwiązania, spróbuję zrobić coś na kształt tego drugiego patentu. Jak uda się nagranie to dam na fo.

:)
Odpowiedz
A może takie coś?

[Obrazek: kolka.jpg]

Tylko DROGIE bo za 150zł chodzi. A jakość nagrania - co mnie zaskoczyło - jest pretensjonalna bo nawet na PANELACH podłogowych, obraz notorycznie skacze. Jak się dociąży wózek jest lepiej, ale to i tak mniejsze zło. Mogę wrzucić próbki-porównanie bo kupiłem tydzień temu taki wózek właśnie (identyczny co na zdjęciu).
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
(02-17-2011, 2:53)Bunch napisał(a):  Tylko DROGIE bo za 150zł chodzi.

A za ile byś chciał? Za 50 zł? Jak czytam takie komentarze, to śmiech mnie ogarnia. Wiesz chociaż ile kosztuje PORZĄDNY statyw do kamery? Więcej niż chcesz wydać na kamerę.
Odpowiedz
Ja sobie zrobiłem taki slider ze starej suwmiarki o długości 60cm, dospawałem do niej gwint od spodu do mocowania na statyw a na wózek który porusza się po szynie dospawałem gwint i w niego wkręcam głowicę.

Jeżeli nie mam czasu na zabawę ze sliderem to do uzyskania płynnych ujęć stosuję tylko statyw. A tutaj próbka nagrana przy użyciu statywu:

Odpowiedz
Honda, to było słabe. Za 60cm długości obraz ruszy się może o centymetr - co zresztą było widać. To juz takie ujęcia uzyska się kamera z reki przy odpowiednim statywie z ciężarkami. :)

Pinto - albo wydać 50zł, albo wydac tyle ile kosztował z tym, żeby zarobki w pracy były większe.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz