Zgrywanie z analogu - jak to zrobic efektywnie
Witajcie

Jestem nowy, ale to już mój drugi post. Chciałem założyć nowy wątek w dziale Sprzęt (bo nie znalazłem odpowiedzi w search - wprawdzie szukałem po haśle "analog capture" :-)

Niemniej - przymierzam się do zakupu PC do obróbki wideo HD i przy okazji postanowiłem załatwić problem "digitalizacji" starych kaset Video8 (mam starą kamerę Sony) a także kaset Mini-DV z kamery Panasonic. Wiem, że z Mini-DV będzie mniejszy problem bo mogę to podłączyć po FireWire, ale o tym za chwilę.

Największy problem widzę z digitalizacją Video8. Potrzebuję rozwiązania, które umożliwi podłączenie kamery po RCA (cinch) i automatyczne zgranie, podział na sceny (nawet jeśli automat nie będzie doskonały) oraz automatyczne poprawienie jakości, tzn. odszumienie, zapewnienie synchronizacji audio i wideo, etc. a także sprzętowe kodowanie do plików - może być MPEG lub AVI, ale nie do DV bo to zajmie strasznie dużo miejsca a i tak będę musiał to potem zakodować do czegoś mniej obszernego.

Przeglądam internet i generalnie słabo to widzę. Najlepiej wygląda pakiet Pinnacle Dazzle, ale z tego co rozumiem to kodowanie odbywa się przy pomocy CPU komputera. Mają jeszcze ofercie kartę PCI Movie Board, która wygląda, że spełni moje oczekiwania - problem z tym, że nie ma nigdzie podręcznika, aby przeczytać jak to działa. Czytałem manual do Pinnacle Studio 12 i tam jest mowa o wsparciu dla zgrywania materiału analogowego, włącznie z podziałem na sceny. Pytanie czy SV 10 sprawdzi się w takim przypadku?

Przeglądałem jeszcze Hauppage, Canopus, Leadtek ale znajduję głównie tunery.

Czy udało się Wam znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu?

Pozdrawiam

Wojtek
Odpowiedz
Tego typu karty/urządzenia mają swoje aplikacje i podejrzewam, że najefektywniejszą formą zgrywania będzie korzystanie z nich zamiast z Vegasa (obstawiam, że detekcja scen jest na poziomie oprogramowania). Możliwe, że SV będzie widział i obsługiwał taką kartę, ale nie ma pewności, że będą to wszystkie funkcje karty.

Inne karty to np. Decklink Intensity Pro
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Najlepszą opcją w tym przypadku będzie podpięcie kamery do nagrywarki DVD.
Odpowiedz
No tak - ale ja chciałbym otrzymać pliki a nie DVD. Chyba jednak kupię Dazzle - bo nawet jeśli wykorzystuje CPU to i tak planuję zakup i7 więc nie powinno być problemu :-)
Odpowiedz
Generalnie stary, sorry, ale to co piszesz to zawracanie dupy. Twierdzisz, że format DV zajmuje za dużo miejsca a za chwile będziesz płakał, że albo komputer nie może Ci czegoś uciągnąć, albo że jakość kiepska itd.
Większość domowych zabawek zgrywa do mpeg2, ew. do mpeg4 i zwykle nie mają sprzętowego dopalania. Jakość jest przeciętna.
Jak chcesz coś dalej z tym robić i nie płakać że Ci coś nie tak chodzi, to jedyne sensowne formaty to właśnie AVI z kodekiem DV albo jakims mjpg (dv to też mjpg ale to inna sprawa...). To najwygodniesza forma, uwierz mi. A że dużo zajmuje, cóż, taki urok obróbki wideo.
Co do zgrywania - chcesz mieć dobrą jakość kup urządzenie dobrej jakości. Bardzo dobre są maszyny Canopusa - ADVC110 albo ACEDVio na przykład, ale nawet używane na allegro kosztują ponad 1000 zł. Zapisują pliki w formacie AVI DV.
Do zgrywania kaset w formacie Video 8 możesz też wykorzystać kamerę Digital 8. Głowy nie dam a swoją akurat pożyczyłem koledze, ale powinna Ci zdigitalizować obraz w locie który zapiszesz jako DV.
Jeśli dalej narzekasz że zajmuje za dużo miejsca - to sorry, ale marnujesz nasz czas. I swój też zresztą.

PS Do zgrywania DV i nie tylko polecam serdecznie Scenalyzer.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(02-13-2011, 23:50)efix napisał(a):  Generalnie stary, sorry, ale to co piszesz to zawracanie dupy. Twierdzisz, że format DV zajmuje za dużo miejsca a za chwile będziesz płakał, że albo komputer nie może Ci czegoś uciągnąć, albo że jakość kiepska itd.
Większość domowych zabawek zgrywa do mpeg2, ew. do mpeg4 i zwykle nie mają sprzętowego dopalania. Jakość jest przeciętna.
Jak chcesz coś dalej z tym robić i nie płakać że Ci coś nie tak chodzi, to jedyne sensowne formaty to właśnie AVI z kodekiem DV albo jakims mjpg (dv to też mjpg ale to inna sprawa...). To najwygodniesza forma, uwierz mi. A że dużo zajmuje, cóż, taki urok obróbki wideo.
Co do zgrywania - chcesz mieć dobrą jakość kup urządzenie dobrej jakości. Bardzo dobre są maszyny Canopusa - ADVC110 albo ACEDVio na przykład, ale nawet używane na allegro kosztują ponad 1000 zł. Zapisują pliki w formacie AVI DV.
Do zgrywania kaset w formacie Video 8 możesz też wykorzystać kamerę Digital 8. Głowy nie dam a swoją akurat pożyczyłem koledze, ale powinna Ci zdigitalizować obraz w locie który zapiszesz jako DV.
Jeśli dalej narzekasz że zajmuje za dużo miejsca - to sorry, ale marnujesz nasz czas. I swój też zresztą.

PS Do zgrywania DV i nie tylko polecam serdecznie Scenalyzer.

PS. A co powiesz kolego na VirtualDub który warty swego...do zgrywania ??..Kamera video Hi8,
Odpowiedz
VirtualDub jest the beściak prawie w każdej kategorii, jak najbardziej, z tym, że w sumie jest równie dobry jak amcap czy cokolwiek innego, wszystkie korzystaja z tych samych bibliotek w sumie. Ale tak, jak najbardziej możesz użyć, z tym, że istotne znaczenie ma tu użyty kodek. Proponuję byś zastosował jakiś kodek motiom jpg, np. Morgan Multimedia, Main Concept, czy rewelacyjny PICVideo, ale ten ostatni jest drogi.
No albo DV, ale do DV do VirtualDuba to musisz najpierw dołożyć do systemu kodek DV w technologii VfW, np. Panasonic DV Codec, bez trudu go znajdziesz.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(02-13-2011, 23:50)efix napisał(a):  PS Do zgrywania DV i nie tylko polecam serdecznie Scenalyzer.

Odkopuje wątek bo zaczynam zgrywać domowe kaset DV. Na początku się lekko zdziwiłem bo SVPro11 nie widzi kamery Panasonic NV-GS55 jak takiej tylko "Microsoft DV Camera and VCR". Dam sobie palce obciąć że na starej konfiguracji PC (gdzie montowałem na Pinnacle) system widział kamerę po nazwie. Nie wiem czy to problem z którym mam walczyć?. Teraz mam Win7 64bit i być może nie wgrałem jakiegoś kodeka (będę wdzięczny za podpowiedź).

Wracając do tematu to zaproponowany przez Ciebie efix program jest na pierwszy rzut oka rewelacyjny. Zwłaszcza dlatego, że mam ok. 40 -stu kaset DV i lekki bałagan na nich. Czasami nie nagrywałem chronologicznie a ten program z tego co widzę to nagrywa sceny nazywając pliki po dacie nagrania sceny. Tak sobie myślę, że jak wrzucę wszystkie 40 kaset do jednego katalogu (wiem, ok 600GB) to potem łatwiej będzie mi chronologicznie coś zmontować. Brzmi nieźle ale softu obecnie nie można kupić bo sprzedaż przez internet wygasła.

Czy od czasu wypuszczenie tego softu powstało coś podobnego?
Ew. czy ktoś może (o ile tak można) odsprzedać serial do niego?
Odpowiedz
(09-23-2012, 14:20)petrumi napisał(a):  Na początku się lekko zdziwiłem bo SVPro11 nie widzi kamery Panasonic NV-GS55 jak takiej tylko "Microsoft DV Camera and VCR". Dam sobie palce obciąć że na starej konfiguracji PC (gdzie montowałem na Pinnacle) system widział kamerę po nazwie. Nie wiem czy to problem z którym mam walczyć?.

Czy to ma znaczenie jak się nazywa kamera? Ważne, żeby działało. Jeśli się nudzisz, możesz walczyć z tym "problemem".
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości