Jak najlepiej wyrenderować film?
Witajcie. Mam zrobiony projekt w Sony Vegas 10 o takich parametrach:
NTSC DV (720x480; 29,970 fps)

Na główną część składa się plik:
Cytat:Format : MPEG-PS
File size : 11.9 GiB
Duration : 4h 28mn
Overall bit rate : 6 335 Kbps
Writing library : ArcSoft MPEG-2 PAL

Video
ID : 224 (0xE0)
Format : MPEG Video
Format version : Version 2
Format profile : Main@Main
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, Matrix : Default
Format settings, GOP : M=3, N=13
Duration : 4h 28mn
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 5 985 Kbps
Nominal bit rate : 9 000 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
On był nagrywany w formacie 4:3 z telewizji, jednak program leciał w 16:9. Gdy go otwieram w Media Playerze to nie jest zmaksymalizowany na cały ekran tylko i u góry i po bokach są czarne paski. Wynika to właśnie z tego nagrywanie 16:9 jako 4:3.. W każdym bądź razie ten plik został dodany do projektu Sony Vegas + kilka napisów. Teraz chciałbym to wszystko wyrenderować w możliwie najlepszych ustawieniach. Proszę o pomoc, bo kompletnie nie wiem czy rozdzielczość końcowa(720x480) nie spowoduje znowu zostawienia tych czarnych pasów u góry i na dole..
Gdy wyrenderowałem fragment tego projektu(ok 1 minuta) to niestety plik wyjściowy miał dziwny efekt 'poziomego paskowania' przy szybszych ruchach oraz wciąż miał te pasy u góry i na dole.
Odpowiedz
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... Krwi...

OK, dobry człowieku. Czy możesz na wstępie, tak w ramach edukacji wyjaśnić, dlaczego mając materiał - nie wnikając w systemy telewizyjne - w innej rozdzielczości i innym klatkarzu ustawiasz projekt o odmiennych parametrach.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Cóż, taki utworzył mi się domyślny projekt... Nie sądziłem, że może być z tym problem.

Zmieniłem teraz na taki:
PAL DV Widescreen (720x576; 25,000 fps)

oraz dopasowałem film(nagrywany w 4:3 ale sam jest w 16:9) do tego formatu. Tym samym udało mi się pozbyć czarnych pasów u góry i na dole a także po bokach.

Wyrenderowałem fragment(około 1min)
Cytat:Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format_Commercial_IfAny : DV
File size : 86.6 MiB
Duration : 23s 840ms
Overall bit rate : 30.5 Mbps
Recorded date : 2011-02-09 16:06:26
TCOD : 0
TCDO : 238400000

Video
ID : 0
Format : DV
Codec ID : dvsd
Codec ID/Hint : Sony
Duration : 23s 840ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 24.4 Mbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
i niestety wciąż występuje ten problem z 'poziomym paskowaniem' - na oryginalne materiału tego nie ma. W jaki sposób więc najlepiej ten render zrobić? Potem będę ten plik chciał na 2 DVD nagrać, więc opłaca się od razu jakąś kompresję nakładać na to?
Odpowiedz
To "paskowanie" o którym piszesz w oryginale też jest z tego co pokazujesz. Zanim zaczniesz robić coś dalej, poczytaj o przeplocie. W sumie, to mógłbyś te pliki mpeg wrzucić wprost w DVD Architecta, jak nie chcesz nic ekstra robić z tym materiałem.
Zadanie domowe - poczytaj o formatach, o PAL, o NTSC, o rozdzielczościach, o przeplocie. A potem wróć.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz