Nietypowy problem z obrazami (PNG, JPG) w projekcie.
Witam.

Podczas mojej przygody z vegasem miałem już kilka dziwnych problemów, ale do tej pory każdy udawało mi się ominąć. Tym razem, niestety, potrzebuje Waszej pomocy.

Problem jest dziwny, ale postaram się opisać go jak najdokładniej.

Na początek screen z vegasa:
[Obrazek: screenvegastimeline1024.png]
(wybaczcie jakość zdjęcia, ale to co ważne jest widoczne).

Jak widać na timeline'ie, na film nałożone są 3 pliki z logosami. Na podglądzie wszystko wygląda elegancko. I tu zaczynają się schody. Film składałem pod WinXP, natomiast do renderingu przełączyłem się na Win7 (to konieczne, pod winXP, niestety, pojawia się błąd przy renderingu plików w HD). Po pierwszym wyrenderowaniu filmu okazało się, że brakuje loga, które znajduje się po prawej stronie (diskko) - po prostu go nie ma, nie wyświetla się (ono jest użyte w filmie kilka razy i nie wyświetliło się nigdzie).

Kierowany myślą, że musiałem coś zrobić nie tak (być może "wyciszyłem" scieżkę), posprawdzałem wszystko raz jeszcze i ponownie wyrenderowałem projekt. Okazało się, że tym razem brakuje 2 logosów (nie wyświetla się również środkowe)!

Próbując dojść co jest nie tak, zacząłem grzebać ponownie w projekcie... i co się okazuje? Pod Win7, loga, pomimo że są na ścieżce, na podglądzie wyświetlają się w pełni losowo! Tzn raz po uruchomieniu projektu wyświetla się tylko jedno, innym razem wszystkie, a przy kolejnym się wyświetla się żadne. Wolna amerykanka!

[Obrazek: screenwin7logos2.png]

Na dodatek na timeline'ie czasem pojawia się ścieżka zaznaczona na czerwono (to sugeruje, że są jakieś błędy), zwróćcie jednak uwagę na to, że akurat brakujące (czerwone na timeline) logo, to logo diskko, które akurat wyświetla się na podglądzie! Inne, pomimo, że na timeline wyglądają ok, nie wyświetlają się! Po zrestartowaniu programu i załadowaniu projektu, wyświetlać się mogą inne loga, a tamto może być niewidoczne. Pełna losowość.

Aby dodać dramaturgii tej sytuacji wszedłem w pan/crop na ścieżce z logo diskko i zacząłem ruszać "kamerą". Oto efekt:

[Obrazek: screenwin7pancrop.png]

po delikatnym powiększeniu loga (pomniejszeniu obrazu) następuje efekt:

[Obrazek: screenwin7pancrop2.png]

Logo znika! Ktoś może mi wyjaśnić, co tu jest grane?

Próbując obejść problem wpadłem na pomysł, aby zapisać osobny projekt z samymi logosami i napisami i zagnieździć go w projekcie głównym. Operacja się udała, podczas pracy w vegasie wszystko pokazywało się ok, jednak po renderingu okazało się, że wszystkie logo i napisy pojawiają się i znikają! 1 sek - logosy są, potem znikają na 2 sek, potem na 3 się pojawiają i po chwili znikają - tak bez przerwy.

Próbowałem oczywiście pod windowsem 7 zaimportować pliki ponowanie do projektu - nic to nie dało, ten sam problem.
Próbowałem zmieniać format plików (png, jpg, bmp) - na wszystkich to samo.
Próbowałem renderować do wmv, zamiast mp4 - bez różnicy.

Na chwilę obecną widze jedną możliwość - przygotować w programie graficznym gotowe "plansze" z napisami i logosami i wstawić je w projekt już przygotowane. Nie wiem czy to coś da, ale z oczywistych względów wolałbym uniknąć takiego rozwiązania, skoro tu już mam gotowy projekt.

Jeśli coś byłoby niejasne, postaram się problem opisać jeszcze dokładniej, dać screeny, może przykłady renderów. O ile ktoś w ogóle będzie miał jakiś pomysł.

Liczę na Waszą pomoc, bo trafia mnie z tym vegasem już jasny szlag ;)
Odpowiedz
Ciekawa rzecz. Sprawdziłbym keyframe'y, może przypadkiem w jakiś sposób zmienia się jakaś wartość i plansze zostają przesunięte/zaciemnione.
Ale... nie możesz np. wyrenderować pod XP samych logosów jako klip bez kompresji a następnie pod W7 wprowadzić ten klip zamiast kilku plików graficznych? Bo skoro pod W7 możesz renderować i film wychodzi ok, to dwa filmy na dwóch ścieżkach też powinien dać radę.
P.S. Ciekaw jestem, czy jakieś znacznie ma to, że jeden OS jest 32bit a drugi 64, jeśli tak rzeczywiscie jest.
Odpowiedz
Co prawda nie działam na 10 tce, jednak pierwsze co bym zrobił:
1 ) zredukował wątki renderujące (w ustawieniach) do 1 wątku
2 ) sprawdził pamięć
3 ) odchudził windowsa (powyłączał wszystkie wodotryski interfejsu, które mogą wpływać na pt. 2)

A w ostateczności po prostu bym stworzył kilka png-ów o wymiarach docelowych (fullhd?) i w nie na przezroczystym tle wpakował wszystkie konfiguracje tych logosów, dzięki czemu mógłbym:
a ) nie bawić się w zmniejszanie i ewentualne efekty kluczowania
b ) używać tylko jednej ścieżki zamiast 3ch.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Dziękuję bardzo za rady, na szczęście już przedwczoraj wpadłem na ten sam pomysł, który zaproponował ender77. Jedynym problemem który trzeba było ominąć to wyskakujący błąd "low on memory" (dlatego nie mogę renderować materiału na XP), ale na szczęście udało się wyrenderować tylko ścieżki z logami.

Co do pytania o systemy - tak, WinXP jest 32bit, Win7 - 64bit. Też o tym pomyślałem, więc pod 7 wyrzuciłem wszystkie pliki z projektu i zaimportowałem je jeszcze raz. Nic to nie dało. Chyba, że znaczenie ma fakt, że cały projekt powstał na systemie 32bit, a potem był poprawiany na 64bit. Na przyszłość postaram się tego unikać.

Gotowy projekt można obejrzeć na
, gdyby ktoś był ciekaw z czym miałem taki problem. :)
Odpowiedz
Witam wszystkich serdecznie ja mam inny problem a mianowicie :
Chcę nałorzyć napis w formacie JPEG na klip filmowy w Sony Vegas PRO 8 ale on robi się bardzo jasny i nic w jasnych scenach nie widać jak zrobić tak aby wyglądał na filmie tak jak przed nałożeniem na klip ?
POMOCY !!!!

Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości