AVCHD-render pod BR na DVD DL - help
Witam, bardzo prosząc o pomoc.

Bardzo uważnie przeczytałem większość postów na tym forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania więc "odświeżam" wątek.

Sprawa dotyczy renderowania filmu stworzonego z plików (filmików) kamerą Sony - AVCHD.
Plik filmowy ma następujące parametry:
Video: 1440x1080x12; 25,000 fps; Alpha=none; Field Order=Upper field first: AVC
Audio: 48000 Hz; 5.1 Surround(stereo dowmix)(2 total streams): Dolby AC-3
(powyższe parametry spisałem z podglądu pliku w Sony Vegas Pro 10c - na którym renderuje filmy)

Moim celem jest takie wyrenderowanie stworzonego filmu by zachować maksymalnie pierwotną jakość obrazu i dźwięku (5.1) i by film nadawał się do nagrania na płytę DVD (DVD DL) z możliwością odtwarzania w stacjonarnym odtwarzaczu BR

Chciałem prosić o podanie mi optymalnych ustawień do takiego renderingu.

Powiem co już robiłem i jakie były tego efekty:

Ustawienia renderowania mojego filmu były następujące:

Type: Sony AVC(*.mp4*.m2ts*.AVC)

Szablon: Blu Ray 1440x1080-50i, 15 Mbps

Ustawienia: Video: 25 fps; 1440x1080 Upper field first; YUV; 15 Mbps
Pixel Aspect Ratio: 1,333

Dżwięk renderowałem osobno: Dolby Digital AC-3 Pro (*ac3)
Audio: 448 Kbps; 48 000 Hz; 24 Bit; 5.1; AC3

Efekt:
Video: 1440x1080x32; 25,000 fps; Alpha=none; Field Order=Lower field first: AVC

Wytłuściłem różnice pomiędzy plikami macierzystymi, a efektem końcowym - czy zrobiłem coś nie tak?

Tak wyrenderowane pliki film + dżwięk wstawiłem do Architecta DVD Pro 5.2 i po stworzeniu menu wypaliłem na płytach DVD DL:
- w pierwszej wersji jako mpeg2
- w drugiej wersji jako AVC

Niestety niewiedzieć dlaczego pierwsza płyta (mpeg2) miała czarne menu a film działał tylko na odtwarzaczu komputerowym - BR Panasonic BD-30 i BD Sharp nie potrafiły odczytać płyty)

Druga wersja AVC na kompie działała OK - menu i film - ale odtwarzacze BR nie wczytały płyty.

Zastanawiam się gdzie jest problem?:

W sposobie wyrenderowania filmu?
W sposobie tworzenia płyty na DVD Architect?
W fakcie że stacjonarne odtwarzacze BR mają problem z czytaniem formatów BR nagranych na płytach DVD, DVD DL?
Czy inny problem?

Zastanawiam się czy gdybym nagrał to samo na płycie BR to poszło by to w odtwarzaczach stacjonarnych BR?

Panowie proszę o pomoc.

Brutus76

P.S A może renderować jako plik Audio - Video:
Type: Sony AVC(*.mp4*.m2ts*.AVC)
Szablon: AVCHD 1440x1080-50i, 5.1 Surround Mbps
Odpowiedz
Odnoszę wrażenie że temat był wałkowany na parę sposobów w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Pierwsza rzecz jaki cudem wychodzi Ci plik z lower jak masz wszystko upper? Jak popieprzysz półpola to obraz Ci będzie szarpał.
Druga rzecz - piszesz że renderujesz do AVC, z szablonuj Bluray (no i bardzo dobrze), ale za chwile:
Cytat:Tak wyrenderowane pliki film + dżwięk wstawiłem do Architecta DVD Pro 5.2 i po stworzeniu menu wypaliłem na płytach DVD DL:
- w pierwszej wersji jako mpeg2
- w drugiej wersji jako AVC
Tzn. co robisz przepraszam, przekodowujesz jeszcze raz w DVDA?
I tak, zgadza się, wcale nie jest powiedziane, że płyta DVD udająca BD będzie chodzić na każdym playerze. Może, nie musi.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
@efix ja jestem Ci baaardzo wdzięczny za całą Twoją pomoc - naprawdę!

Mnie chodzi o to, żeby ktoś (może TY), kto już wcześniej wykonywał podobne zabiegi doradził mi coś w tej kwestii, bądź jednoznacznie powiedział: "Stary to co chcesz zrobić jest bez sensu bo w stacjonarnych odtwarzaczach BR materiał nagrany w formacie BR lub innym HD - na płycie DVD w 90% nie działa"

"Najlepiej twoje pliki wyrenderować i nagrać tak i tak bo wiem że to się sprawdza".

Sorki za spaosób wypowiedzi ale może jestem wygodny i oczekuję gotowej recepty. Tylko myślę sobie, że bez sensu wyważać drzwi, które ktoś już kiedyś odpowiednim "wytrychem" otwarł :)

Palenie płyt DVD DL by sprawdzić czy "dzieło" pójdzie w stacjonarnym BR to dość droga zabawa, zważywszy na fakt ceny tych płyt jak i brak nośników DVD RW DL

W sumie to nadal nie wiem czy dobrze ustawiam sobie parametry renderingu i ew. na co mam zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę podczas ustawień w DVDA - jak ustawiać, a jak nie?

Czy ustawienie renderingu dla schematu Blu Ray + osobno audio, daje w wyniku końcowym lepszy efekt niż renderowanie tego jako AVCHD z dżwiękiem 5.1 w jednym pliku?

To są w sumie główne zagadnienia, które chcę sobie wyjaśnić.

P.S. Poważnie zastanawiam się nad zakupem nagrywarki BR do kompa - jednak nie jest to również tani sprzęt i zawsze warto wiedzieć czy zabawa z płytami DVD pod format HD ma sens czy nie (moje filmy czasowo mieszczą się na DVD - DVD DL, a nośnik Blu Ray mieścił by wiele moich filmów i często zajmował bym go w niewielkim % - a płyty też drogie :)

Odpowiedz
@efix odpowiadając na Twoje pytania to:
Jak z lower wyszło mi upper - nie wiem. Najprawdopodobniej nie zwracałem na to uwagi przy ustawieniach renderowania. Nieznajomosc tematu.
Chociaz przyznam sie ze wynikowy plik odtwarzał się płynnie.
Tak- renderowałem ponownie DVDA ale dlatego ze chciałem sprawdzic wynik jako mpeg2 i avc.
Stąd moja prosba o pomoc w tych ustawieniach by sie nie motac .
Przyznam ze jak w DVDA dałem mpeg2 to nagrywanie poszło szybko z tym ze jak mi tego sracjonarny BR nie przeczytał to chciałem zmienic kodek i dlatego drugim razem w DVDA zaznzczyłem AVC lecz tez bez efektow.
Odpowiedz
Na prawdę mam wrażenie, że w ciągu ostatnie go miesiąca odpowiedź na te pytania tu padła parę razy.

1. Utwórz projekt zgodny z Twoim materiałem wejściowym.
2. Wyrenderuj go używają któregoś z szablonów Blu-ray, osobno audio, osobno dźwięk.
W zależności od widzimisia albo mpeg2 albo avchd. MPEG2 da wyższą jakość ale i zajmie więcej miejsca.
3. Poskładaj wszystko do kupy w DVDa - obrazki - tła itd. przygotowuj jako np. bmp czy png, DVDa przekonwertuje to sobie po swojemu do właściwego formatu.
4. Zrób iso i wypal na płycie jakiej tam chcesz.

Ale - NIE MASZ GWARANCJI, że to będzie chodzić na każdym napędzie Blu-ray. na jednych tak, na innych nie, na innych (np. w PS3) może chodzić częściowo - film odpalisz "ręcznie" ale menu nie działa itd.
Że jest drogo to wiem, ale sorry, kinematografia nawet domowa tak ma. Jak Cię stać na kamerę HD to także i na jej eksploatację.
Napęd BD do komputera (nagrywarka) kosztuje już poniżej 500 zł.
Płyta DVD DL kosztuje powiedzmy od 7 zł w górę za sztukę, najtańsze płyty BD dostaniesz już za ok. 10 zł. Więc całość jest dla mnie zawracaniem dupy i specyficznie pojętą oszczędnością.
Ale OK, rozumiem, że nie jesteś pewien swojej pracy i trudno Ci tracić po 10 czy 20 zł za płytę na eksperymenty. To proponuje inne wyjście - wiem, że to nie tanio, ale kup jeden z sieciowych playerów, Asusa, czy Xtreamer Sidewinder. Pakujesz do środka twardy dysk, wrzucasz tam iso (albo udostępniasz kawałek dysku) i możesz sobie testować, czy działa wszystko poprawnie, wtedy sobie palisz płytę.

Odpowiedz
(02-05-2011, 15:43)efix napisał(a):  W zależności od widzimisia albo mpeg2 albo avchd. MPEG2 da wyższą jakość ale i zajmie więcej miejsca.

Dzisiaj dzień żartow czy co?
Odpowiedz
@efix dzięki za odpowiedź.

@Pinto co chcesz powiedzięć o tych żartach?
Odpowiedz
(02-05-2011, 18:54)Pinto napisał(a):  
(02-05-2011, 15:43)efix napisał(a):  W zależności od widzimisia albo mpeg2 albo avchd. MPEG2 da wyższą jakość ale i zajmie więcej miejsca.

Dzisiaj dzień żartow czy co?
Nie, Maciej serio mówi. AVC ma lepszy stosunek jakość/waga, ale mpeg2 lepszy sposób konwersji, wyższa jakość mpeg2 jest wyższa niż wyższa w AVCHD.
Odpowiedz
Pinto chce w ten sposób powiedzieć, że nie mam racji i plotę bzdury.

Odpowiedz
Może mi wytłumaczycie w czym jest lepszy MPEG2 oprócz mniejszych wymagań w stosunku do komputera?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości