menu blu-ray, architect 5.0, dlaczego iso??
Witam!!
Od kilku dni próbuje stworzyć menu blu-ray za pomocą programu sony architect 5.0. Niby mi się to udaje, ale program tworząc menu, zapisuje go jako obraz czyli z roszerzeniem iso.
Szukałem i nic nie znalazłem na ten temat, dlaczego właśnie iso.
Czy można zapisać go jako stadartowe dwa foledery tak jak to ma miejsce w menu dvd (czyli folder VIDEO_TS I AUDIO_TS). Z tego co się dowiedziałem to przy menu blu-ray są to foldery:BDMW i CERTIFICATE.

Owszem montując iso pod wirtualny dysk, te dwa foldery się pojawiają i najnormalniej w świecie mogę odtworzyć tak przygotowane menu za pomocą np. Power dvd. Upierając się mogę chyba (jeszcze nie próbowałem), skopiować poprostu wirtualny dysk na płytę blu-ray i wtedy to mógłbym odtworzyć menu blu-ray po włożeniu dysku do napędu....

O co chodzi z tym iso?? Menu dvd robi normalnie w dwóch folderach, a menu blu-ray tylko iso... czy można to jakoś zmienić???

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Odpowiedz
Blu-ray ma swoją dosyć określoną strukturę, podobnie jak DVD i to nie jest tak, że w iso jest "menu". ISO zawiera obraz płyty, z menu, audio, wideo - wszystkim co składa się na użyteczną płytę. To struktura zasadniczo bardziej skomplikowana od DVD, co chcesz przez to osiągnąć? Po co Ci dostęp bezpośredni do tych katalogów? W tymi i tak się wprost nie grzebie.
Wypal normalnie płytę z obrazu albo użyj odtwarzacza który potrafi czytać iso wprost.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Chodzi mi o to, że chciałbym aby nagrana płyta blu-ray z menu była automatycznie odtwarzana z napędu (tak jak to jest gdy mamy menu w dvd), jest to wtedy bardziej kompatybilne rozwiązanie również ze stacjonarnymi odtwarzaczami. (stacjonarnymi odtwarzaczami blu-ray chyba też...?, bo chyba iso czytać przecież nie będą?)

Dlatego zastanawia mnie dlaczego program tworzy menu blu-ray jako iso. Dlaczego nie tworzy wspomnianych dwóch katalogów, które odrazu mogę nagrać na płytę i po sprawie.. A tak dwa razy taka sama robota (tworzę menu z rozszerzeniem iso, następnie montuję do wirtualnego napędu i potem z napędu nagrywam na płytę blu-ray... po co tyle kombinacji??

Może źle to interpretuję, bo opieram się głównie na doświadczeniach z systemem DVD ale chyba dużych różnic nie ma (chodzi mi oczywiście o schemat funkcjonowania pomijając kwestie jakości itp).
Odpowiedz
Hmmm coś przekombinowałeś. Zarówno DVD, Blu-ray, czy płyta z programem może być binarnym obrazem zawartości tej płyty w postaci pliku ISO.
I owszem, możesz wgrać na płytę np. BD czy DVD ileś obrazów ISO płyt instalacyjnych np. Vegasa, Office itd. w celach archiwizacyjnych.
Teraz przykładowo - pękła płyta z Vegasem - to przerzucasz sobie taki plik iso na twardy dysk (no chyba, że masz da napędy optyczne...), nie montujesz tego w wirtualnym napędzie, tylko zwyczajnie otwierasz jakiś przyzwoity program do nagrywania płyt który obsługuje forma ISO i on niejako przywraca 1:1 zawartość płyty zbackupowanej na świeżą płytę.
W uproszczeniu - robisz sobie mastering płyty BluRay w Architekcie, sprawdzasz na symulatorze (w DVDa) czy menu itd. wszystko chodzi jak należy i tworzysz obraz ISO. Teraz otwierasz np. Nero, wybierasz opcje "Image/copy" czy jak to się tam nazywa, wskazujesz swój plik z obrazem ISO i Nero wypala Ci to na płycie. Taką płyta jest normalnie odczytywana przez playery, ma strukturę katalogów itd. Na płytę zostaje nagrany nie plik ISO tylko rzeczywista struktura płyty.
Najlepiej poczytaj tu, czym jest ISO: http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO_%28obraz%29

Odpowiedz
wiem, wiem o co chodzi z iso, (mam taki styl pisania, że często druga osoba nie wie co mam na myśli :p)

Reasumując to wszystko, chciałem poprostu spytać, czy w architekcie można nagrać utworzone menu blu-ray odrazu na płytę ale nie w formie obrazu iso??

Odpowiedz
(02-02-2011, 13:54)marekk napisał(a):  Chodzi mi o to, że chciałbym aby nagrana płyta blu-ray z menu była automatycznie odtwarzana z napędu (tak jak to jest gdy mamy menu w dvd), jest to wtedy bardziej kompatybilne rozwiązanie również ze stacjonarnymi odtwarzaczami. (stacjonarnymi odtwarzaczami blu-ray chyba też...?, bo chyba iso czytać przecież nie będą?)
Jak chcesz dodać autorun to zrób sobie obraz, wypakuj go do jednego folderu (np. WinRAR'em) i dodaj plik autorun (gdzieś na necie znajdziesz na pewno jak go utworzyć, ja się w tym nie orientuję) i nagraj na płytę pliki.
Odpowiedz
Cytat:Reasumując to wszystko, chciałem poprostu spytać, czy w architekcie można nagrać utworzone menu blu-ray odrazu na płytę ale nie w formie obrazu iso??
Reasumując - nie.

Piciu - co ma piernik do wiatraka? Po cholerę dajesz rady (i to głupie...) "skoro się nie orientujesz"?

Odpowiedz
do efix... To spytam, jak sobie radzisz z tym zagadnieniem?? jaką procedurą to nagrywasz? Nagrywasz na dysk twardy w formie iso i potem jakim programem na płytkę blu-ray? z góry dziękuję za odpowiedź :)
Odpowiedz
Nie "radzę sobie" bo nie mam takiej potrzeby, nie robię BD. Tzn. zdarzyło mi się, owszem. ale ogólnie w ogóle nie dociera do mnie problem i nie rozumiem, dlaczego mam sobie "radzić".
Robię dokładnie tak, jak napisałem. Zarówno dla DVD jak i BD Architect musi przygotować odpowiednią strukturę płytę. I na prawdę mi wszystko jedno, czy wpakuje to wszystko do katalogu, a potem stosując różne pliki buforowe (bo tak to mniej więcej działa) wypali płytę, czy zrobi to jako jeden plik iso który albo wypalę naciskając w Vegasie "Burn", czy użyję do wypalenia płyty zewnętrznego softu.
Jak chcesz mieć pliku, to kup Encore. Tam masz od wyboru zarowno iso, katalog itd. co tam chcesz. Tylko cały czas nie rozumiem w czym Ci to przeszkadza.

Odpowiedz
Dobrze efix, dla ścisłości napiszę jak zrobić autorun (kolega wyżej pytał). Otwierasz notatnik, wpisujesz do niego:
"[autorun]
open=plik.aaa"
(gdzie plik.aaa to jakikolwiek plik na płycie (jak nie z głównego folderu to nazwa_folderu/plik.aaa; nie zapomnij o rozszerzeniu) Zapisujesz plik pod nazwą autorun.inf i nagrywasz na płytkę razem z plikami.

Dziękuję dobranoc...

Odpowiedz