DVD Architect - pomoc w płycie Blu Ray
Witam zaawansowanych.

To mój pierwszy post w tej części forum ale szukam fachowców do pomocy.
Otóż "jako-tako" radzę sobie z programem Sony Vegas i nawet udało mi się stworzyć kilka filmików po renderingu. Na Pececie działają:)
Działam na plikach stworzonych przez kamerę Sony w formacie AVCHD 1440x1080. Jak wiadomo jest to ciężka praca bo pliki są "trudne" dla przeciętnego sprzętu - ale ja nie o tym.

Otóż mam kilka filmów, które stworzyłem (wydaje mi się ) bezstratnie z zachowaniem jakości HD i dzwięku 5.1 W trakcie tworzenia filmów dodawałem ścieżki dżwiękowe mp3. Po renderingu wszystko działa w odtwarzaczach pecetowych bez problemu.
Finałem moich starań jest nagranie tych filmów na płytę DVD oczywiście w jakości HD (AVCHD) z dźwiękiem 5.1 z fajnym menu.

Niedawno dorwałem program Sony DVD Architect 5 i po lekturze kursu multimedialnego stworzyłem sobie menu do mojego filmu. Jednak go nie wypaliłem gdyż natknąłem się na kilka problemów, które z Waszą pomocą chcę przezwyciężyć (zrozumieć).
Moim pragnieniem jest wypalić film Blu Ray na płycie DVD DL pod stacjonarny odtwarzacz BR z zachowaniem obecnych parametrów filmu AVCHD i dźwięk 5.1
Gdy zoriętowałem się w opcjach, że ta wersja DVD Arch. 5 nie pozwala nagrać materiału Blu Ray w formacie dźwiękowym 5.1 olałem to chwilowo starając się o wersję PRO, która to potrafi. Chyba, że można to jakoś ominąć ? Bo w sumie to nie interesuje mnie by podczas wypalania płyty cały materiał był ponownie renderowany i coś się w nim zmieniało. Myślałem, że dodam menu, a reszta zostanie bez zmian?
Możliwe że da się tak zrobić ale nie wiem jak?!

W ogóle to dziwne (a może fajne) że podczas wypalania filmu z stworzonym menu można jeszcze tak pomieszać kodekami A/V.

Inną sprawą jest lista błędów (bądź informacji), którą wywalił mi program przed wypaleniem. Nie jestem orłem z angielskiego ale zrozumiałem, że mam jakieś niezrozumiałe dla mnie błędy w samym pliku filmowym, że ścieżki audio są skompresowane, że ponoć przyciski na menu wychodzą poza dozwolony obszar (chciaż tu bym polemizował)

I tu nasuwają się moje pytania.

1. Czy te komunikaty o tych przyciskach są istotne.
2. Czy podkład muzyczny w menu nie może być mp3? Mam olać ten komunikat czy mi to po wypaleniu nie zagra?(mam podkłady mp3 w dwóch ekranach menu)

O co chodzi z tym plikiem filmowym.

Za dużo tych problemów jak na początek.

Załaczam poniżej zrzuty ekranowe by ułatwić Wam odpowiedź.
Rozumiem, że nic by mi sie na płytę nie nagrało co by można odtworzyć?

Uff.. to chyba tyle.

Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.

Odpowiedz
Oczywiście, że można zrobić płytę z 5.1, ale musi to być AC3, a nie nieskompresowany PCM.
Odpowiedz
Czyli że co?
Żle stworzyłem plik filmowy?

Ma on być tak wyrenderowany jak w fotce poniżeji wtedy będzie wszystko OK?
Czyli bezstratna jakość macierzystego pliku i dzwięk 5.1 (+ dołaczone mp3)

Jak tak wyrenderuje to w DVD Archuitect będzie OK?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Cytat:mam kilka filmów, które stworzyłem (wydaje mi się ) bezstratnie
Wydaje Ci się...
Cytat:Moim pragnieniem jest wypalić film Blu Ray na płycie DVD DL pod stacjonarny odtwarzacz BR z zachowaniem obecnych parametrów filmu AVCHD i dźwięk 5.1
Mam nadzieję, że masz świadomość, że nie wszystkie playery Blu-ray radzą sobie z płytami BD9 i BD5?
Ja w ogóle tyle razy naciąłem się na płyty DVD DL że omijam je szerokim łukiem. Zdaję sobie sprawę, że nagrywarka BD nie kosztuje 5 zł, ale jak na prawdę Ci zależy na porządnym produkcie rób od razu plytę BD a nie jakieś badziewie.
Tak nawiasem mówiąc patrząc na screeny które podesłałeś, to nie robisz BD9 tyko normalne DVD i to jeszcze NTSC...

Cytat:stworzonym menu można jeszcze tak pomieszać kodekami A/V
Nie można, nie wolno. Zarówno BD jak i DVD ma swoją specyfikację. I zarówno Vegas jak i Architect dosyć mocno dbają żeby materiał był zgodny ze standardami. I obojętnie co tam wetkasz do projektu, to jak mu cokolwiek nie pasuje, będzie rekompresowane.
Cytat:Inną sprawą jest lista błędów (bądź informacji),
Informacji
Cytat:że mam jakieś niezrozumiałe dla mnie błędy w samym pliku filmowym

Nie widzę tam żadnych informacji o błędach.
Cytat:że ścieżki audio są skompresowane
Że będą kompresowane...
Cytat:że ponoć przyciski na menu wychodzą poza dozwolony obszar (chciaż tu bym polemizował)
Możesz sobie polemizować, skoro program tak pisze, to tak jest - albo sam przycisk albo jego aktywny obszar wychodzi poza action safe.
Czy jest to istotne? Jeśli chcesz odtwarzać to nie tylko na komputerze - to bez znaczenia. Jeśli także na TV - to owszem, jest.
Cytat:nie może być mp3?
. Może. Ale zostanie i tak zrekompresowany do formatu zgodnego ze specyfikacją.

Ogólnie jak najbardziej możesz zrobić płytę z dzwiękiem 5.1, ale wydaje mi się, że póki co postawiłeś sobie zbyt wysoko poprzeczkę, zwłaszcza, że jak to napisałeś - orłem nie jestem z angielskiego a większość niezbędnych informacji znajdziesz w helpie, manualu i white papers na stronie Sony.
Sugeruję rozpoczęcie zabawy od normalnego DVD.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
@elfix dzięki za rzeczową odpowiedź

Jak będziesz uprzejmy to pomóżmi mi odpowiedzieć na jeszcze kilka pytań, które przybliżą mnie do celu.

Piszesz że "patrząc na screeny które podesłałeś, to nie robisz BD9 tyko normalne DVD i to jeszcze NTSC..." - zgoda, ale te screeny to tylko przykład tego co wychodziło mi w tych komunikatach jakie bym ustawienia nie dał (robiłem rózne kombinace szukając opcji z dźwiękiem 5.1) bo wersja tego Architekta nie pozwalała na BR w 5.1 :(

Oczywiście wiem że część playerów BR ma kłopoty z płytami BR ale mam przetestowane, że płyty DVD i DVD DL na moim Panasoniku BD-30 śmigają aż miło więc ze względów na to, jak też na cene nagrywarki BR będę "palił" nateriały HD na płytach DVD - to tylko filmy o charakterze rodzinnym do 40 min.

Dlaczego twierdzisz, że "wydaje mi się że bezstratnie" tzn. coś robie nie tak (ustawienie renderingu) czy taka uroda programu, że nie ma bezstratnego montażu. Generalnie chodzi o to, że chce renderować maksymalnie zachowując macierzysty format jakości obrazu i dźwięku.

Jeżeli można Cię prosić o kilka rad związanych z tymi zabiegami (poza radami podanymi wcześniej) to byłbym baaardzo wdzięczny.

Czyli tak:

1 Plik który mam już wyrenderowany jest OK czy mam go jeszcze raz wyrenderować w Vegasie na konkrtetnych ustawieniach? Ew. jakich? Moje oczekiwania znasz.

2. Na co zwrócić uwagę tworząc menu do takiej płyty? Dodawanie podkładu mp3 w menu nie jest błędem?

3. Na co zwrócić uwagę tworząc przyciski na menu? Te które zrobiłem (poprawiłem) z pewnością nie nachodziły na siebie i z pewnym marginesem zawierały się w strefie tła menu , a mimo to miałem te komunikaty.

4. Dlaczego na podglądzie przed wypaleniem płyty pojawiały się same "!" w kolumnach obraz/dźwięk?

Dzięki za pomoc

Brutus76

Odpowiedz
Cytat:Dlaczego twierdzisz, że "wydaje mi się że bezstratnie"
Dlatego, że zarówno standard DVD, BD jak i Twoja kamera stosują algorytmy kompresji stratnej i każde przekodowanie powoduje dalsze straty. Dla pocieszenia dodam, że w większości normalnych filmów rodzinnych nie ma to szczególnego znaczenia.
DVD Architect - no nie mam teraz pod ręką, ale jestem niemal pewien, że wersja 5 spokojnie robi dźwięk 5.1. Pod warunkiem, że a) ustawisz preset z dźwiękiem 5.1, b) dasz mu ten dźwięk w odpowiednim formacie, w tym wypadku AC-3. Ba, możesz dać mu parę ścieżek dzwiekowych np. jedną stereo, drugą AC3 do wyboru przez oglądającego. Szczegóły w manualu. Tak swoją drogą czytałeś manual?

Cytat:Plik który mam już wyrenderowany jest OK czy mam go jeszcze raz wyrenderować w Vegasie na konkrtetnych ustawieniach? Ew. jakich? Moje oczekiwania znasz.
Nie wiem, jak wyrenderowałeś film. Nie napisałeś tego. W Vegasie masz gotowe presety do BD.
Cytat:Dodawanie podkładu mp3 w menu nie jest błędem?
O tyle, że jak napisałem wcześniej, i tak zostanie to przekodowane... Więc lepiej od razu mu dać wszystko zgodnie ze specyfikacją formatu.
Cytat:Te które zrobiłem (poprawiłem) z pewnością nie nachodziły na siebie i z pewnym marginesem zawierały się w strefie tła menu , a mimo to miałem te komunikaty.
Tam nigdzie nie było napisane, że zachodzą na siebie, tylko że na Action safe.
Cytat:Dlaczego na podglądzie przed wypaleniem płyty pojawiały się same "!" w kolumnach obraz/dźwięk?
Przecież napisałem dlaczego - program Cię informuję, że zrobiłeś ileś tam rzeczy niezgodnie ze sztuką i on to poprawi tam gdzie się da, ale żebyś miał tego świadomość.
Jeszcze raz - manual, manual, manual...

Odpowiedz
Jeszcze raz dzięki za pomoc @elfix

Co do dźwięku 5.1 to tak jak pisałem DVD Arch 5 (nie w wersji PRO) nie pozwala na nagranie BR z formatem dźwięku 5.1 AC-3 (Tylko format DVD 5.1 ale ten ma gorszą rozdzielczość). Mnie osobiście nie interesuje wiele ścieżek dźwiękowych więc tego tematu zgłębiał nie będę.

Co do mojego wyrenderowanego filmu to jak pamiętam ustawiałem go jako jedno z ustawień typowych dla Vegasa: SONY AVC 1440x1080:50
Dzwięk 5.1 jakoś tak.(pisze to z pracy i nie mam podglądu)
I tu moje pytanko: Czy w moim przypadku są to optymalne ustawienia mając na uwadze jakość plików źródłowych? Nigdzie tego tak dokładnie nie doczytałem.

Oczywiście będę zgłębiał manual i z każdym dniem mam nadzieję popełniać mniej błędów ale rozmowa z doświadczonymi kolegami zawsze poszerza horyzonty i często bywa bardziej strawna od mojego tłumaczenia z angielskiego :)

To jeszcze gdybyś był uprzejmy podpowiedzieć mi coś o tym "Action safe" gdyż w kursie obsługi który przestudiowałem nie był poruszony ten problem. Proszę :) EDIT (Chyba juz wiem - ta strefa określana jest zew linią przerywaną w podglądzie SV po wciśnięciu "safe areas" - tak? Tylko czy w DVD Arch jest też taki podgląd?)

Na moje pytanie w sprawie podkładu muzycznego do menu (mp3) piszesz "(...) lepiej od razu mu dać wszystko zgodnie ze specyfikacją formatu."
Przyznam że nie bardzo to rozumiem. Oki, film wyrenderowałem w HD 5.1 i taki chce odtwarzać ale menu może grać stereo. Zgodnie ze specyfikacją...to znaczy że co, lepiej dać podkład w formacie 5.1?

Sorki że niektóre pytania mogą się wydać lamerskie ale nie wielu ludzi skłonnych jest pomóc w tych kwestiach.

Dziekuję

Odpowiedz
Takie odpowiedzi otrzymujesz jakich informacji dostarczasz. Obowiązuje zasada shit-in/shit-out.
Cytat:DVD Arch 5 (nie w wersji PRO
- czyli masz wersję Studio. To jest dosyć istotna informacja. Vegasa też masz zapewne w wersji Studio - musiałbym zobaczyć co Ty widzisz, używam wersji Pro i nie znam ograniczeń Studia.
Cytat:jedno z ustawień typowych dla Vegasa: SONY AVC 1440x1080:50
A nie masz tam presetu z opisem "Bluray"?

Action safe - tak, w zasadniczo w każdej aplikacji do wideo to spotkasz, jak mówiłem nie znam wersji "studio" więc trudno mi się wypowiedzieć, czy jest. Ale zdziwię się jeśli nie. I do tego powinna mieć identyczną ikonkę jak w Vegasie.
Zgodne ze specyfikacją - w tym wypadku BD. Dźwięk może być Ac-3, ale niekoniecznie 5 kanałowy! I możesz dać mp3, ale Architect i tak to przekonwertuje. Więc lepiej - o ile chcesz mieć nad tym kontrolę - dać ma materiały w takiej postaci, której nie będzie musiał konwertować.
Z drugiej strony jak się nie znasz, to daj mu to co masz, zrobi to w sposób zadowalający jak sądzę i do tego jest mniejsza szansa że samemu coś spieprzysz.

Odpowiedz
Kurcze -efix- może się na mnie zdenerwujesz i nie tylko Ty,ale wszyscy z tego tematu,za co Was mocno przepraszam,ale byłbyś taki uprzejmy i odpowiedział mi na moje pytanie z tematu : "Utrata jakości dżwięku po przesłaniu na YT?"

Jeszcze raz wszystkich bardzo przepraszam i proszę o wyrozumiałość...
Odpowiedz
Odpowiadałem w tym temacie - zrób jakiś nie za długi plik testowy z czarnym obrazem i próbuj różne kodeki. Może daj większy bitrate dla dźwięku - kombinuj. Ja to YT podchodzę trochę jak do jeża, używam jak muszę. Z tego powodu też nie studiowałem niuansów działania youtubowego konwertera.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości