obraz kinowy
Witam!

Jest jakaś opcja/porada jak wyrenderować obraz aby był zbliżony do kinowego? Sprawiał takie wrażenie? Ilość klatek, kolory itp? Efekt?

Niektórzy mówią, że projekt z opcją "field order" - progressive daje zbliżony efekt i późniejsze renderowanie oczywiście z takim parametrem
Mam też same opcje w kamarze jak nagrywanie progressywne 25p i przeplot 25p scan i cały profil "film effect" ale co w Vegasie 9?
Zostaje jeszcze sprawa "frame rate" mamy tam preset 24 (film) a co wtedy przy renderowaniu? Też trzeba zastsować 24 klatki?

Obraz kinowy ma proporcje 21:9 z tego co wyczytałem więc przy HDV (1440X1080) proporcjonalnie to jaki będzie drugi parametr? Mi wyszło 823 ale nie wiem czy dobrze policzyłem.

Jakieś porady?
Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz
Przy 1440 wychodzi ok. 445 ;)
Ogólnie to na obraz kinowy składa się wiele czynników - głębia ostrości, barwa kolorów i ostatnie to proporcje. Pamiętaj, że przy nagrywaniu musisz nałożyć odpowiednie kaszety etc.
Odpowiedz
(01-09-2011, 22:37)tidzu napisał(a):  Przy 1440 wychodzi ok. 445 ;)
Ogólnie to na obraz kinowy składa się wiele czynników - głębia ostrości, barwa kolorów i ostatnie to proporcje. Pamiętaj, że przy nagrywaniu musisz nałożyć odpowiednie kaszety etc.
Jak to? 1440 na 445? Chyba lekka przesada :)
Samo nagrywanie i balans bieli itp. pomijam. To druga strona medalu, ale równie ważna oczywiście. Chodzi mi o same parametry tehcniczne.
Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz
Tak, proste działania na proporcjach:
Cytat:jeżeli 1440 = 29
to x = 9
więc x = 9*1440/29
czyli x to ok. 445
Przykład inny: - przy proporcjach 16:9
Cytat:jeżeli 1280 = 16
to y = 9
więc y = 9*1280/16
czyli y jest równy 720
Krąży jeszcze mit o kinowych 24p - kolejna nieprawda. http://motionfreaks.pl/artykuy/artykuy/4...chwyt.html
Cytat:Samo nagrywanie i balans bieli itp. pomijam
Nie chodzi o balans bieli ;) Ale sama mała głębia ostrości daje kinowy efekt.

Co do takiej zabawy, warto się jeszcze w Vegasie pobawić efektem Soft Contrast (tylko w wersjach pro)
Odpowiedz
też liczyłem sobie na proporcjach, ale nie wiedziałem co dać za x i że zastosować parametr 29:9 :) Znalazłem 21:9. Po ustawieniu takich parametrów 29:9 wygląda ostro, ale to już można regulować wg. własnych upodobań.
Co do mitu to także wielu osobom wydaje się, że mają opcję 24p, a mają 25p i typowe progressive jak ja w swojej kamerze. Robiłem przed chwilą testy i progressive wygląda całkiem okazale.
Tak czy owak wg. mnie zastosować nagrywanie progresywne niż zwykły przeplot 50. Progresywny obraz tworzony już w kamerze jest zdecydowanie bardziej kinowy.
Głębia oczywiście musi być :)
Do Soft Contrast dodałbym Color Corrector ;)
Dzięki za rady i artykuł którego nie znałem.
Odpowiedz
Panowie, ale uwzględniacie w swoich obliczeniach, że np. 1440x1080jak i 1920x1080 oba są formatami 16:9?.
"Obraz kinowy" jeśli chodzi o proporcje to pojęcie baaaardzo względne. Który jest najbardziej filmowy z filmowych?
Academic -1.33:1, czy może popularny Cinemascope 2.35:1? A może bardziej filmowy będzie Super Panavisio 2.20:1, Ultra Panavision 2.76:1, a może 2:20 Techniramy będzie tym super wyczesanym w kosmos formatem "kinowym"?
Ciapek - powiem tak - daj se spokój chłopie z dziwnymi rozdzielczościami. Jak chcesz mieć coś, co jest bardziej filmowe do klasycznego telewizyjnego 16:9 a nie masz wypasionego tv z ekranem "kinowym" (np. niektóre Philipsy), to przyjmij, że Twoim produkcyjnym formatem jest 16:9 i koniec, amen. Babranie się w inne dziwne formaty zaowocuje wkopaniem się w problemy z kompresją takiego czegoś i poźniejszym umieszczeniem na YT. Jak chcesz mieć bardziej "filmowo", możesz dodać kaszety, czyli te czarne paski z góry i dołu by z 16:9 zrobić jedne z najpopularniejszych 2.35:1 (ale całość dalej jest 16:9!!!).
Jak chcesz poeksperymentować co lepiej wygląda a masz jakaś kamerę z wyjściem firewire albo jakąś przystawę do komputera łapiącą obraz, ściągnij mój programik efixmo (z efix.pl) i tam możesz wypróbować kaszety na żywym obrazie.
Sama "filmowość" obraz to nie żadne Magic Bullety, cuda z deinterlacem i 24p, ale przed wszystkim ŚWIATŁO na planie i odpowiednia plastyka obrazu. Do tego dodaj dodaj głebie obrazu - na tasmie niską, na kamerkach cyfrowych, zwłaszcza domowych z szerokim kątem - ogromną.
Wszystkie rzeczy robione później na kompie, to rzecz drugorzędna. Jak to mawiają starzy górale - z g... bata nie ukręcisz.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Światło na planie i plastyka obrazu to najbardziej subiektywne cechy obrazu, jeśli chodzi o kinowość filmu. 4 lata temu David Lynch nakręcił "Inland Empire" kamerą miniDV Sony DCR-PD150, wręcz archaiczną, która nagrywa tylko w 4:3, nie mówiąc już o HD. I w kinach jakoś leciało.
Odpowiedz
Jakbyś się nazywał Lynch to mógłbyś nakręcić film przy pomocy camera obscura z wmontowanym widikonem i zgranym na polski magnetowid MTV10. Ludzie szczali by w gacie na widok sztuki a kina walczyłyby o prawo do specjalnej premiery.
Mówimy o średniej, nie ekstremizmach.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Panowie spokojnie :)
Pytałem tylko o to jakie efekty można zastosować. Wykonanie takich ujęć i późniejszy montaż to druga strona medalu jakże ogromna, różnorodna i zależąca od wizji, wyobraźni i umiejętności. O nią nawet nie pytałem bo to temat rzeka :)
Same kaszety to kwestia gustu i to jaki dadzą efekt. Czasami węższy obraz wygląda fajnie i nie chodzi tu o to aby był widoczny podczas człej produkcji, ale np. jakieś intra czy przerywniki. Temat rzeka.
Zaznaczam też, że nie należę do osób, które wierzą w to że jak do byle gów** dodadzą filtr mogą czuć się jakby stworzyli dzieło. Nic z tych rzeczy, myśle od drugiej strony. Mając na myśli to zagadnienie nie miałem jednocześnie na myśli filmu pełnometrażowego :)
Odpowiedz
Ja uwazam kinowo znaczy profesjonalnie , wiec jesli nie nakrecisz wymiatajacych ujec z dobrym oswietleniem a nastepnie nie zmontujesz tego rownie dobrze , zadne tricki o jakie pytasz nic nie pomoga , bo choc to wyswietla w kinie bedzie nadal zwyklal produkcja amatorska. Powodzenia ;)

a tu masz cos , gdzie udalo mi sie zablizyc jak najbardziej do tego "kinowego" wygladu (pomijajac pierwsza scene)

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości