Mam taką nieśmiałą propozycję/prośbę
Czy admin nie mógł by stworzyć nowego działu dla "przedszkolaków" takiej małej Wikipedii na forum w której, mający trochę czasu doświadczeni koledzy mogli by stworzyć słownik pojęć przydatnych do pracy z SV. Myślę, że wiele osób boi się zapytać o czym Wy doświadczeni rozmawiacie bojąc się wyśmiania, albo wysłania do lektury GDZIEŚ na necie. Ja tu jestem z Wami pół roku, staram się szukać po necie niektórych pojęć, ale czasami jest to trudne, bo niektóre wyrazy mają setki znaczeń i trzeba albo się domyślać, albo po prostu nie wiadomo o czym rozmawiacie. Wiele rzeczy jest już gotowych z jakimś tytułem i nie wiadomo, czy to znaczenie dotyczy całego projektu, czy tylko jakiejś sekwencji z tego projektu. Są tutoriale, jest dużo pytań jak to się robi, ale prawie w ogóle nie ma pytań co to jest , albo co to znaczy, czy aż wszyscy na tym forum są tacy mądrzy?
Myślę że wielu z nas było by wdzięcznych za taki słowniczek. Ale tak jak napisałem w tytule, jest to tylko taka moja propozycja/prośba, do zaakceptowania, albo nie.
Takie przykłady, w jakiejś rozmowie rzucone były np hasła: AAE, Bonjou, 3dsmax, Maya, Cinema4d, Syntheye, Fusion, Premiere pro, co tak na prawdę oznacza fragmovie, plugin - wtyczka, dodatkowy moduł do programu komputerowego który rozszerza możliwości wyjściowego produktu, ale może coś więcej , komercyjne niekomercyjne, jak się to instaluje do SV. Może tak trochę bardziej jak chłop krowie na miedzy, może z jakimś krótkim przykładem.
Jeżeli moja propozycja była by do zaakceptowania, to dział ten powinien być dostępny tylko dla Pro, lub po akceptacji admina i bez możliwości dalszego komentowania hasła.
Jeszcze tak dodam, dla zrozumienia mojej intencji, chodzi mi o zupełnie nowy dział, w którym będzie hasło z wyjaśnieniem, żeby tego nie szukać po całym forum, albo nawet necie, tylko żeby było w jednym miejscu.
Odpowiedz
Dobry pomysł. Zgadzam się z przed mówcą. Ale i tak nic z tego nie będzie.
Odpowiedz
Rozumiem o co Ci chodzi Habson. Ktoś pyta jak to zrobić a dostaje odpowiedź - "maskowanie" i dalej nic nie będzie wiedzial, ani gdzie się udać po to narzędzie również.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Nie jestem przeciwnikiem stworzenia działu "pojęciownik" czy "mini encyklopedia", która co prawda w sporej części i tak będzie odsyłała do konkretnych wątków w tutorialach, myślę, że kwestią kluczową będzie czy znajdzie się osoba(lub grupa), która będzie miała wystarczająco dużo sił aby to wszystko zestawić.

W wielu grupach obowiązuje ich wewnętrzny język / żargon. Dla przykładu próbka pojęć dla tych, którzy chcą być kiedyś filmowcami:

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owni..._filmowych

i tam nie ma zmiłuj, jeśli operatora nazwiesz kamerzystą ;)

Podobnie tutaj - ale jeśli chodzi o pojęcia to staram się aby to było dla inteligentnej osoby do przeskoczenia (sprawdzam czy da się coś w wyszukiwarce forum znaleźć jeśli nie znajdę, to wyjaśniam). Moim zdaniem jeśli ktoś sobie i w tym przypadku by nie poradził, to potrzebuje najpierw innego wsparcia (kurs używania internetu/for, być może kurs informatyki w zakresie instalacji i konserwacji oprogramowania itp.). Po prostu wiele rozczarowań tu i w wielu innych miejscach jest spowodowane tylko tym, że niektórzy z uporem próbują iść na skróty.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Jestem przeciw. Powód?
a) wiele rzeczy podanych na tacy - patrz cała praca Tidzu jest tak na prawdę o kant dupy rozbić bo ludziom zwyczajnie nie chce się szukać.
b) jak już pisałem w offtopicu - ludzie (większość) chcą kliknąć i mieć li tylko w celu zaspokojenia swojej potrzeby ekspozycji społecznej, nie z potrzeby tworzenia
c) w odróżnieniu od tzw. dawnych czasów ilość źródeł dostępnych w sieci, począwszy choćby od wikipedii gdzie ilość informacji choćby o kodekach na których rozbija się większość młodych stażem filmowców jest ogromna. I co? I nikt tego nie czyta. Teraz każdy chce od razu, szybko, bez praktyki i terminowania. To potem mamy takich rzemieślników jak mamy.
Wielu rzeczy, choćby "maski" nie da się wytłumaczyć w dwóch zdaniach, książkę można o tym napisać. No i na prawdę - wiele można znaleźć od ręki w necie. Pożytek z tego taki, że osoba trafiająca na stronę np. producenta Syntheye poogląda dema, przy okazji zobaczy że ta sama firma robi jeszce inne rzeczy, preczyta że np. tego programu nie ma na PC a tylko na Macka itd. A tak? Pierwsze co zrobi to wskoczy na rapida i zassie pirata a potem będzie wylewać żale że nie wie co z tym zrobić.
Podsumowując - jestem przeciw. Po górach trzeba się nauczyć chodzić. Ktoś może pomóc wstać jak się wywrócimy czy zawiśniemy na ścianie, ale nikt nie będzie wciągał za rękę.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Ale ja nie chcę, żebyście ciągnęli kogoś na siłę za rękę, ja np. staram się szukać wszystkiego i tu na forum i na necie, ale czasami i tak muszę się domyślać o co chodzi bo jest to wyjaśnione bardzo fachowo, albo w wyjaśnieniu jest kilka wyrazów, które najpierw trzeba rozszyfrować co one znaczą. Dajmy na to takie dla Was proste słowo "plugin" ja do końca nie jestem przekonany, czy dobrze rozumiem te pojęcie wpisane w wyszukiwarce, czy tu na forum, czy w googlach niewiele mi dało. Jak dziewczyna napisała, że rozumie, że jest to tekstura to efixie, prawie po niej pojechałeś, ale ty zajmujesz się tym 20 lat, a jak ktoś zaczyna to nie jest już to takie proste. Ale tak jak mówiłem to była tylko moja propozycja, nic na siłę wszystko młotkiem.
Odpowiedz
Ciekawy pomysł, taki słowniczek mógłby się przydać. Co prawda wiele rzeczy jest wyjaśnionych na necie, na stronce, ale mogłoby być w jednym miejscu.
Odpowiedz
@habson1111, ale jeśli ktoś rozumie pod pojęciem plugin teksturę, to powinien najpierw przeczytać słownik chociażby dotyczący obsługi systemu, a nie brać się za (bądźmy szczerzy) zaawansowane programy do obróbki video. Wiele razy padało na tym forum stwierdzenie - to nie jest support Sony.

Wielu z tych, którzy na tym forum są od dawna zaczynało tak samo - dorwało program, miało jakieś wizje na temat obrazów i ćwiczyło w domowym zaciszu. Skąd u nich ta wiedza? Z internetu. Co da słowniczek, skoro większość ludzi nawet nie potrafi wpisać w wyszukiwarce forum odpowiedniego hasła? Miałem kilka razy sytuację, że nie rozumiałem jakiegoś posta. Kilka minut z wyszukiwarką i już znałem odpowiedź. To nie brak informacji powoduje problemy, ale niechęć bądź nieumiejętność jej znalezienia.

Poza tym - zrobienie takiego słownika to kilka dni rzetelnej i ciężkiej pracy, za którą nikt nie zapłaci. I druga sprawa my nie chcemy tutaj osób, które wpadną, zażądają odpowiedzi na dwa pytania i znikną. Chcemy osób, które poza żądzą wiedzy własnoręcznie znalezionej dadzą też coś od siebie. Mamy do tego prawo:)

Zresztą jest FAQ, tutoriale, masa tematów z obrazkowymi wyjaśnieniami wielu rzeczy... A myślenie nie boli:)
Odpowiedz
Po prostu wydawało mi się, po pierwsze, że taki dział ułatwił by życie wszystkim i tym początkującym bo nie było by głupich pytań, a jak by były to można było by szybciej delikwenta wyeliminować i tym zaawansowanym bo nie musieli by nawet czytać tych głupich pytań. A po drugie wydawało mi się, że fora są po to, że można nawet jedno pytanie zadać jak czegoś nie wiem, ja np. do tego forum nic na razie nie mogę wnieść, bo jakieś poważniejsze rzeczy, to dla mnie jeszcze czarna magia, to co mam spadać na drzewo, chcecie to forum mieć tylko dla zaawansowanych, bo czasami z tych różnych postów tak można wywnioskować. A po trzecie to jak by mi wyszukiwarka wszystko objaśniła i wytłumaczyła to pewnie bym na tym forum się nie rejestrował i nie zadawał głupich pytań.
A tak na marginesie to wkurza mnie to że wszystkich wrzucacie do jednego wora , że lenie , że się nie chce, że boli od myślenia, że na skróty, ale zapewniam Cię, że nie wszyscy są szakalami. Chociaż z tego co wymieniłem, to mogę się tylko przyznać do drogi na skróty, ale tylko ze względu na brak czasu, oraz tego, że ciężko mi będzie nadrobić tą wiedzę, którą niektórzy z Was posiadają i wkurzają się że po raz setny będą jej musieli użyć. Jeżeli coś jest za proste, albo było objaśniane to można, mnie zignorować, a jak chce się koniecznie coś napisać to, można krótko "było, spadaj na drzewo".
Odpowiedz
Niestety głupie pytania by były nadal, obojętnie czego byś nie zrobił.
I dlatego niechętnie do tego podchodzę (podchodzimy), bo to tzw. robota głupiego a lwia część użytkowników podchodzić do sprawę jak gość który wali kupę na wycieraczkę Twojego mieszkania i dzwoni by poprosić o papier i jeszcze ma pretensje że szorstki.
A forum - zawsze takie coś nazywało się "forum dyskusyjnym", z angielska discussion board.
Ale lećmy dalej:
Słownik j. polskiego podaje:
Forum 1. «miejsce publicznych wystąpień» 2. «spotkanie poświęcone omawianiu spraw z określonej dziedziny; też: grupa

W żadnym z tych pojęć nie mieści się "kurs", "pomoc posprzedażna", "wdrożenie", "poczytaj mi mamo". Ja tu przychodzę by podyskutować o tym, co fajnego można zrobić w Vegasie, jak go rozwijać, dyskutować o filmie i technice filmowej. A nie udzielać porad kolesiom, którzy nawet do końca nie wiedzą jaki jest adres producenta, bo jedyny adres jaki znają to Rapidshare! Ja chcę tu WYMIENIAĆ wiedzę, a nie rozdawać. Jak ktoś tu napisał dawać wędkę a nie rybę. A Twój przykład z pluginem i że nie mogłeś znaleźć, sorry, jakby Ci to powiedzieć, to nie był dobry przykład.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz