problem z czymś w rodzaju Green Screen
Witam. W moim filmie chcę wykluczyć niebo ( obraz obejmuje budynek , osobę oraz niebo jedno kolorowe białe ), lecz na filmie znajduję się również śnieg, a co za tym idzie podczas wykluczania nieba usuwa mi także kolor śniegu oraz biała koszulkę, krórą nosi osoba na filmie. Czy da się zrobić tak, aby Chroma Keyer (lub inny efekt) wykluczył tylko niebo? Da się to jakoś zaznaczyć? Jakby to miało jakieś znaczenie to kamera praktycznie się nie rusza, jedynie osoba na filmie.
Proszę o pomoc :)
Odpowiedz
Ogólnie rzecz biorąc musisz zastosować parę masek. Czy postać zahacza o niebo? Czy tylko to problem z kolorem koszulki i śniegu? Rzuć najlepiej jakiś kadr to Ci powiem jak to zrobić.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Rzuć screena/klatkę, ale z opisu wynika, że prawdopodobnie nic się nie da zrobić poza nakręceniem od nowa z właściwym tłem lub użyciem ręcznych masek. Jeśli jednak ujęcie jest statyczne (kamera na statywie), to można próbować kluczować różnicowo (obraz bez aktora vs obraz z aktorem).
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
[Obrazek: image1oo.th.jpg]

Postać zahacza o niebo oraz nie ma możliwości ponownego nakręcenia tego ujęcia.. Istanieje jakiś sposób?
Odpowiedz
Tak, nawet parę, zależy ile pracy chcesz włożyć. To jedna z możliwych kombinacji.
W tym wypadku nie polecam vegasowego chromakey, użyj Mask generator albo color corrector. Ale krok po kroku, zakładam, że używasz Vegasa w wersji Pro (9 lub 10), jeśli nie, to trzeba zmodyfikować ten opis:
1. Utwórz projekt zgodny z Twoim filmem
2. Stwórz 4 ścieżki wideo
3. Na pierwszych trzech ścieżkach umieść ten klip z białym niebem, na czwartej "niebo docelowe".

4. Na trzeciej ścieżce masz taki prostokąt ze strzałką w dół (Make composite parent). Naciśnij go, ścieżka powinna się podpiąć pod tę wyżej jak na załączonym obrazku.

5. Na najwyższej ścieżce kliknij w Pan/Crop i utwórz maskę mniej więcej taką jak na ilustracji. Oczywiście miło by było, gdyby maska przebiegała dokładnie na linii budynku i drzew.

6. Teraz na ścieżce drugiej (B) masz taki kwadracik ze znakiem alfa (compositin mode) - rozwiń go i z listy wybierz "multiply (mask)"

Teraz do eventu na tej ścieżce dodaj filtr o nazwie Sony Mask Generator i ustaw jego parametry tak, by osiągnąć najlepszy efekt.

Możesz też próbować zamiast tego wspominany przez kolegów Chromakey, metod jest wiele.

W zasadzie to wszystko, powinieneś osiągnąć to o co pytasz.
Jak mówiłem jest to jedna z metod, ogólnie chodzi o to, żeby dla tła sporządzić osobną maską, dla kolesia w kapturze osobną i połączyć to do kupy.
Całość jeszcze możesz skorygować na różne sposoby i ostatecznie osiągnąć np. coś takiego:

To jest oczywiście przykład zrobiony na szybko, żeby wyszło fajnie, musisz się przyłożyć. Zrobić porządną maskę, dobrać parametry obrazu (jasność, kontrast), dopasować poziom rozmycia, w razie czego trochę zamaskować ziarnem. Teraz się baw i tylko pliz nie pisz "proszę o opis krok po kroku, nic nie rozumiem". To jest krok po kroku, reszte masz w manualu i helpie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
DZIĘĘĘĘĘKI WIELKIE człowieku, normalnie kocham cię :) Baardzo mi pomogłeś :)
Odpowiedz