Scrollowana duża ilość tekstu, ale ograniczona od góry.
Witam,
od 2 dni głowię się jak wykonać animację tekstu - efekt napisów końcowych (to nie jest problemem), lecz ograniczoną od góry. Dokładniej chodzi o to, by tekst ten wysuwał się z dolnej krawędzi ekranu, lecz chował się nie za górną krawędzią, ale trochę poniżej jej. Mam dość dużo tekstu do przedstawienia, a przy górnej krawędzi ekranu ma ciągle się wyświetlać jakiś tytuł. Jak bym zastosował tylko gotowy efekt napisów końcowych, to:
a) nie mogę ustawić (a raczej nie umiem), by znikały one trochę poniżej górnej krawędzi, tak by nie nachodziły na tytuł
b) jest to nie wygodne do umieszczania większej ilości tekstu (ok. 30 linijek)

Proszę o jakieś porady jak najlepiej rozwiązać ten problem?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Robisz warstwę w oddzielnym programie graficznym z napisami. Potem wrzucasz ją do Vegasa i przesuwasz w Event Pan/Crop. A to, żeby chowała się przed górną krawędzią ekranu możesz ustawić w Track Mation ścieżki z napisami. Przejrzyj dział z tutorialami.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Jak nie potrzebujesz jakiś ekstra rzeczy, typu grafika wbudowana w tekst, to bez sensu jest tworzyć bitmapy, wystarczy wbudowane narzędzie. To co o czym mówisz, możesz zrobić na co najmniej dwa sposoby:
- "przyciąć" trochę tekst za pomocą Pan/Crop i przesunąć w dół przy pomocy Track motion - ale wtedy napisy przycinane są na ostro - przykład 1
- stosując Pan/Crop i tam opcję mask możesz osiągnąć miękkie zanikanie napisu - przykład 2
- stosując Pan/Crop + maskę + Track motion możesz sobie zrobić 2788273 wariacje znanych napisów - przykład 3

A w czym widzisz problem większej ilości tekstu? Chyba nie sądzisz, że to wpisywałem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki za ten przykład.
Udało mi się osiągnąć efekt nr. 1, lecz jak zrobić "miękkie" znikanie za pomocą maskowania to nie wiem.

Cytat:A w czym widzisz problem większej ilości tekstu? Chyba nie sądzisz, że to wpisywałem.
Owszem mogę skopiować tekst, lecz wtedy nie jest on "łamany" na krawędziach ekranu - muszę samodzielnie rozdzielać linie.

EDIT:
Poradziłem sobie, by uzyskać efekt "miękkiego" znikania tekstu. Użyłem opcji Feather. Teraz pozostał tylko problem - jak wkleić tekst, by został on automatycznie łamany na krawędziach ekranu (lewej i prawej), teraz cały tekst znajduje się w kilku długich liniach.
Odpowiedz
(12-03-2010, 0:59)Michus napisał(a):  Teraz pozostał tylko problem - jak wkleić tekst, by został on automatycznie łamany na krawędziach ekranu (lewej i prawej), teraz cały tekst znajduje się w kilku długich liniach.

Niestety - albo na szczęście - ze względu na specyfikę creditsów nie da rady automatycznie. Zobacz jak Ci się wpasowuje tekst w ekran przy takiej wielkości czcionki jak sobie wybrałeś, przeklej tekst do notatnika i ręcznie podziela na porcje po 3 - 4 wyrazy czy jak tam pasuje.
Potem cały tekst zaznacz i wklej w credit scroll.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz