Tani PCet
Siemka, komputer będzie przeznaczony do montażu w 720p, renderowaniu 3d oraz od czasu do czasu się pogra w jakąś nowszą gre :)
Procek: AMD Athlon II X3 445
Mobo: AsRock M3N78D
Ram: GoodRam 2GB 1333MHz DDR3 (w przyszłości drugie)
Zasilacz: Fortron FSP400-60APN
Obudowa: TakeMe Aramis
Grafika: GeForce 9500GT
Do tego monitor: Samsung E2220N

Co do dysków to raczej nie zamierzam nic zmieniać:
2x sata2 80 gb (raid 0)
40+20gb (raid 0) jako dysk na wszystkie śmieci (plik wymiany, pliki tymczasowe)
Co o tym myślicie? 3 rdzenie dadzą radę? 2gb to nie za mało ramu? Karta graf nie za słaba? Zasilacz dobry? Etc.
Edit: Wiecie może na co jest slot pci express x1
Odpowiedz
2GB RAM`u to stanowczo za mało - grafika jest pomijalna, aby nie pracowała z czymś na wspólnym IRQ, tyczy się też dzwięku, HDD. Płyta mało "utytułowana", a trzy rdzenie trochę prądu pobierają.
Odpowiedz
Cytat:grafika jest pomijalna, aby nie pracowała z czymś na wspólnym IRQ, tyczy się też dzwięku, HDD.
Nie rozumie zbytnio tego tekstu, możesz opisać to trochę jaśniej?
Odpowiedz
tz. karta graficzna nie bierze bezpośredniego udziału w obróbce obrazu (pomijając render AVC w 10 pro), więc nieważne jaki jest na niej procesor, ważne aby była dobrej firmy, aby nie powodowała zawieszenia systemu. Dobra firma tyczy się każdego elementu kompa. A co do IRQ - przerwanie - poczytaj na Wikipedii. Ważne aby na jednym przerwaniu było możliwie jak najmniej komponentów (najlepiej na jednym IRQ (sprzętowym), jeden komponent), Zwróć uwagę na przerwania wirtualne i sprzętowe - to nie to samo.
Odpowiedz
Po pierwsze tidzu: Takiego kompa masz czy masz zamiar kupic?
Jeśli masz kupić proponuje składać na procku intela. Są wydajniejsze od strony obliczeniowej. Czyli np. będzie sobie lepiej radził z obróbką grafy 3d jak też z montażem. AMD to zawsze były tanie układy domowe.
Odpowiedz
Więc tak - zabieram się dopiero do kupna, oraz pytając na innym forum doszedłem do kilku zmian:
Procek: AMD Athlon II X2 250
Mobo: MSI 770-G45
Kosztem procesora biorę lepszą płytę główną.
Buda: Gigabyte Luxo M1000
Bardziej przewiewna, posiada 2 wiatraki.
Zasilacz: Fortron FSP460-60GHN
Posiada większą moc, oraz to czego nie zauważyłem w poprzednim - posiada złącze pcie16x.
Do tego karta graf ASUS CuCore 4850, oraz w późniejszym czasie może dodatkowo jakiś geforce jako akcelerator PhysX do gier.

Co do postu nikares - mam zamiar kupić. Co do procków Intela. Potrzebował bym przynajmniej i5 - który przy podobnych właściwościach do tego althona kosztuje 2x więcej, ale to raczej ponad moje finanse.
Odpowiedz
Może się komuś podobać lub nie, ale soft "multimedialne" są ewidentnie robione "pod Intela" i nVidie... AMD robi niewątpliwie szybkie procesory i w tej chwili (chyba) szybsze karty grafiki, ale... Pytanie co tak na prawdę chcesz z tym robić. Podejrzewam, że niestety potrzebujesz komputera uniwersalnego, do gier i do szkoły, na którym czasem coś podłubiesz w wideo i ew. Blenderze. Wtedy chyba po prostu nie masz innego wyboru.
Ale jak się przyjrzysz jaki sprzęt proponują wytwórcy softu AV, to w większości przypadek będą to różne kombinacje oparte na Intelu.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
od czasu kiedy intel i amd wymieniły się patentami na instrukcje multimedialne (SEE3) i 64bit`y(EM64) to tak naprawdę dla systemu operacyjnego nie ma znaczenia procesor. W studiu mam same AMD ( 4 szt.), a w domu mam Intela (E8400). Nie odczuwam żadnej różnicy, nie licząc oczywiście różnicy w mocy obliczeniowej. Myślę ze intel jest dla tego wybierany iż jest bardziej "zakorzeniony" w świecie serwerów. Dlatego Xeony wygrywają z Opteron, ale czy to się przekłada jakoś na Vegasa, nie wiem. Może by się ktoś wypowiedział kto ma dostęp do SV10 i jakiegoś minimum 4 lub 6 rdzeniowego kompa.
Odpowiedz
Mam Vegas 10 ale nie mam tak wypasionego sprzętu. Mimo wszystko będę obstawiał, że Intel rządzi, ale podejrzewam, że różnica wydajności jest taka, jak przy zapuszczenia renderingi na Vegasie sieciowo. Czyli zasadniczo mały pożytek...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Ok. Podejście kolejne. Tym razem składany na procku Intela:
Intel Core i3 540 - 2 rdzenie, 4 wątki. Którego spokojnie można kręcić na 3.7 ghz
MSI H55-G43 - 2x pci-e 16, 2x pci-e 1, zintegrowana grafa lepsza niż ta, którą teraz mam ;P
A-Data DDR3 2GB PC1333 Premier CL9 - tanie ram'y, polecane przez kilka osób.
OCZ StealthXstream 2 500W - tani, mocny firmowy :)
I-Box Force 2105 - nie mam zamiaru dużo płacić za obudowę.
Grafika - Asus GeForce GTS250 512MB DDR3/256bit.

Zresztą cały czas się zastanawiam, czy nie warto poczekać na i3 2100, który w benchmarkach jest na równi z AMD Phenom II X4, który kosztuje ok. 2x więcej.
Odpowiedz