Obróbka w SV-jak to zrobić?
Hej,
mam pomysł na film, kamerę cyfrową (nie profesjonalna ale jednak jest), znajomych którzy chętnie mi pomogą, mogę ściągnąć SV...ale co mi z tego wszystkiego jeśli nie znajdę nigdzie w okolicy księżyca żeby kręcić sceny ;)

Mam do was prośbę, dajcie mi temat(y) lub sami napiszcie jak nakręcić siebie, wyciąć w SV i wrzucić do innego filmu lub po prostu na tło jakieś.
Wiem że będzie mi potrzebny zielony ekran i jakiś program dobry (nie wiem jaki więc strzelam w SV), czytałem że trzeba nakręcić siebie na zielonym ekranie, wyciąć i wrzucić do filmu, tylko moja wiedza ogranicza się jedynie do tego zdania, i nie mogę go bardziej rozbudować...
Chciałbym tez wiedziec czy zielony ekran mogę zastąpić np. białymi prześcieradłami/zielonym papierem zwykłym(posklejanym żeby miało wymiary)/niebieską ścianą w moim pokoju/bibułą (zieloną).
Prosze o takie małe ABC. Jak sie wyciąć, na jakim tle, jak wstawić to w film i inne rzeczy które mozliwe że mi się przydadzą ;).
Odpowiedz
A - jak adekwatne oświetlenie, czyli rozmyte światło z np. świetlówek lub na zewnątrz światło w pochmurny dzień
B - jak background czyli tło - dokładnie - może być zielona ściana, zielona szmata równomiernie rozłożona - im mniej kantów, tym lepiej (idealna byłaby gładka). Najlepiej zielona - soczyście zielona, coś w stylu kodu html: 00FF00
C - jak ... chromakey - efekt w zakładce video fx. Pipetą ściągasz kolor zielony, ustawiasz tolerancję i eksperymentujesz dalej.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Z tłem zrozumiałem ;)
Nagrać "aktora" na zielonym tle (równomiernie rozłożonym bez kantów, z oświetleniem żeby nie padał cień).
Nie wiem trochę o co chodziło z pkt C, ale ściągnę jutro SV i po patrze tam żeby cie zrozumieć. Nadal chciałbym jakiś (najlepiej ilustrowany) tutorial, krok po kroku co klikać żeby zaznaczyło aktora na zielonym tle, wycięło go, zapisało jego ruchy itp. a potem żeby go wrzucić do jakiegoś filmu/tła. dam wam przykład z YT:

takie sceny jak ta parodia "samo życie", "familiady", Jaka to melodia" tak żeby wam przybliżyć mój problem.
Odpowiedz
Może trochę niedokładnie w temacie, ale trudno.
Żeby się dowiedzieć, że zapałką można się oparzyć, trzeba się nią... oparzyć. I tyle. Skleć jakiś zielony ekran, nagraj siebie w kilkusekundowej scenie i spróbuj to wkleić na jakieś tło/zdjęcie/film (Chroma keyer). Teraz pomyśl nad kątami ustawienia kamery, różnicą oświetlenia między tłem a pierwszym planem, synchronizacją głosu, ustwieniem postaci za pomocą pan crop/track motion itd. Sprawdzaj, kombinuj, przeprowadzaj doświadczenia, czytaj, klikaj, baw się - nie ma innego sposobu.

Boję się jednak tego, że pytasz o szczegóły techniczne programu, którego nie masz nawet przed oczami. Bozia rączki odcięła? Oczka zamgliła? Myszce kabel zerwała? Nie znasz alfabetu a chcesz pisać powieść - naucz się alfabetu a my Ci powiemy, jak napisać książkę.
Odpowiedz
czy mogę użyć tła fotograficznego do chromakey? jest tańsze niż te płutno chromakey z allegro i większe w dodatku ;]
Odpowiedz
W skrajnych wypadkach możesz użyć nawet trawy. Parę rad, dla zupełnie zielonego.

1. Kręć zdjęcia do kluczowania na świeżym powietrzu w pochmurny dzień (białe niebo), między 1.30 a powiedzmy 14.
2. Stawiaj aktorów o ile to możliwe jak najdalej od tego tła.
3. Jeśli nie masz możliwości nr. 1 to tło powinny jak najbardziej równomiernie oświetlone.
4. Poczytaj na sieci o chromakey.

Ogólnie klucz chromatyczny w Vegasie jest zdecydowanie do dupy, sprawdza się tylko przy na prawdę prostych rzeczach (no, ale może Tobie wystarczy).

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Nagraj siebie na tle koloru niebieskiego lub zielonego (najdalszy od koloru skóry), dla poprawy, ubierz się jednolicie, kontrastowo. Nagraj się na tym tle. Oświetl tak by nie było cieni, niech będzie najmniej zagięć ile to tylko możliwe. Do usuwania jednego koloru jest narzędzie o nazwie CHROMA KEYER w "FX" w Vegasie.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Sugeruję mimo wszystko nie używać koloru niebieskiego... Możecie mieć poważne problemy z wykluczowaniem takiego obrazu.

Odpowiedz
Tak zupełnie z innej beczki: do freewarowych, dobrych efektów chroma key polecam program cinegobs keyer. A co do tematu to krótko: tło musi być jednolite, jak najmniej zagięć, artefaktów, najlepiej nie ubierać nic kontrastowego bo będziesz się bawił z maskowaniem, jednolite oświetlenie, najlepiej rozproszyć światło aby nie było cieni.
Odpowiedz
Cinegobs moim skromnym zdaniem jest tak samo gówniany jak to co wbudowano w Vegasie.
W sumie efektu chromakey w Vegasie mogłoby nie być, identyczny efekt można uzyskać przy użyciu Secondary olor corrector.
Co więcej, za bardzo nie mamy nic do dyspozycji, chyba, że wypuszczą coś fajnego jako OFX do Vegasa 10, w każdym razie zapomnijcie póki co o zaawansowanych kluczach typu Keylight.
Ale! Na prawdę niezłym kluczem, którego możliwości mnie pozytywnie zaskoczyły jest klucz zawarty we wtyczkach NewBlue, które jako typowo "pierdołowato/weselne" omijam z daleka.
Potem jest długo, długo nic, a potem dopiero takie rzeczy jak soft Borisa.
He, nie wiem co macie na myśli jeden z drugim pisząc o ubieraniu kontrastowych lub niekontrastowych ciuchów, ale nie ma to większego znaczenia (byle nie byli w tym samym kolorze co tło).
To bardzo, bardzo szeroki temat i praca w Vegasie, Afterze czy czymkolwiek innym to tylko ostatni etap. 90% dobrego efektu to to, co zrobimy na planie, nie w kompie.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości