Jak zgrac material z kasety, obrobic i zgrac na kasetke bez utraty jakosci
Witam.
Mam pytanko. Posiadam kamerke sony DVCAM na kasety miniDV.
Chce zrzucic kasetke do SV9Pro, obrobic material a nastepnie wrzucic calosc na kasetke bez utraty jakosci. Zrzucajac video z kamery na kompa uzywam Sony Video Capture i nie moge w zakladce video/Microsoft Dv camera capture properties ustawic formatu wyjsciowego i kompresji.
Aktualnie material z kamery zapisywany jest na kompa tylko w formacie AVI.
Czy to jest AVI bez kompersji? Material musze oddac TYLKO na kasecie. Jak wiadomo, czasami nie wszystko da sie pokazac komus z zewnatrz i musze zrobic mala cenzure :)
Obrobiony i zgrany material na kasetce miniDV bedzie obrabiany na final cut albo avid dla telewizji wiec chce uniknac utraty jakosci.
Odpowiedz
Materiał na kasecie już jest skompresowany kodekiem DV i jako taki opakowywany w pojemnik avi. Kamera robi tu za streamer, jest tylko napędem taśmowym i a Ty te dane transmitujesz do komputera. Ustaw projekt także jako PAD DV (albo DV Wide, zależy co tam masz), zapiszesz także jako AVI z kodekiem DV, albo - co powinieneś w tym wypadku zrobić - wyeksportować z powrotem na taśmę (niezależnie od tego, że sobie zachowasz na dysku...)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

1. zrzucam z kamery na kompa
2. otwieram nowy projekt w SV o parametrach DV wide
3. montuje
... co dalej?
Renderowac i zapisac w AVI/ DV pal wide czy Avi uncompressed?
Nie moge tez znalesc nigdzie opcji exportu na kamerke
Prosil bym o wiecej szczegolow.
jaki bedzie punkt 4, 5 itd.
Odpowiedz
Montujesz i zachowujesz sobie jako AVI DV. I taki materiał tez bez problemu powinni od Ciebie przyjąć, to jest pewien standard.
Ale jak się uprą na kasetkę, to - zakładając, że Twoja kamera na to pozwala, bo wcale nie jest to oczywiste - podpinasz kamerę z powrotem przez firewire, wkładasz czystą kasetkę i używasz (na przykład) opcji Tools/Print to tape.
Wszystko masz dokładnie opisane w manualu, rozdział 21, strona 356 (dotyczy manuala do Vegas 9), albo poszukaj w helpie hasła Print to tape.

EDIT: wait a minute. Teraz dopiero zauważyłem, masz kasetkę z materiałem DV czy DVCAM i jak podłączasz tę kamerę do kompa? Przez SDI? Firewire?

Odpowiedz
Jest to kamerka 3ccd zapisujaca w DVCAM. Zrzucam przez firewire
Odpowiedz
Przepraszam za zwłokę, robiłem co innego ale musiałem coś sprawdzić.
Tak jak opisywałem - zgrywasz na komputer tak z normalnej kamery DV, robisz projekt DV Pal czy jaki tam masz format, wycinasz co trzeba a potem używając Print to tape wysyłasz z powrotem na taśmę. To wszystko.

Odpowiedz
Jest kolejny problem. Zgrywam na kompa, wycinam i chcac zrobic print to tape mam cos takiego: uruchamia mi sie kamera, widze pierwszych kilka klatek a nastepnie niebieski screanie na ekranie kamery. Kamera caly czas zapisuje material z kompa ale jako niebieski scrennn. Pod koniec zgrywania czasami ponownie pojawia mi sie na podgladzie kamery kilka ostatnich klatek i kamerka konczy zapis. Efekt -material na kasecie pozostaje jako niebieski screen :(
Odpowiedz
Trochę to wygląda tak, jakby kamera "gubiła" łączność po drodze. Jesteś pewny, że Twój komputer ma dostatecznie szybki dysk, magistralę itd. by wysłać płynnie strumień danych?

Odpowiedz
(10-08-2010, 21:30)efix napisał(a):  Trochę to wygląda tak, jakby kamera "gubiła" łączność po drodze. Jesteś pewny, że Twój komputer ma dostatecznie szybki dysk, magistralę itd. by wysłać płynnie strumień danych?

Laptop z AMD turion 64X2 (1,9GHz, 2X512KB L2 cache), 2BG DDR2, 160HDD ATA IDE dysk. Moze blyskawica to nie jest, ale chyba powinno wystarczyc.

Odpowiedz
Nie chodzi o prędkość komputera, tylko prędkość transferu z połączonych elementów dysk+płyta główna+kontroler itd. jak tam masz gdzieś wąstkie gardło to taki może być efekt. Sprawdź tę kamerę na innym kompie, sprawdź też na innym kablu.

Odpowiedz