Czy 'CUDA' czyni cuda ???
tak sie zastanawiam, czy jest sens wymienić mojego GTS 8800 320 MB na jakąś nVidię "with CUDA" która to technologia podobno znacząco odciąza procka w przeliczeniach renderingowych jak i pracy na 'tajmlajnie'. Moj zestaw to sony vegas 9.0c, q6600, płyta p35 asus p5k deluxe, 2 gb ramu ddr2. Póki co praca na tym zestawie do łatwych nie nalezy, pół biedy jesli jest to nieskomplikowany projekt dv ale juz dodanie wymagającego filterka, np Starbust, definitywnie zamula kompa i aby zobaczyc jakikolwiek efekt muszę fragmrncik przerenderowac do avi, róniez praca w HDV do przyjemnych nie nalezy. Więc pytanie, czy zainwestowanie w vegasa 10 + karta "with CUDA" da znaczący wzrost mocy i komfortową pracę czy trzeba raczej myśleć o zmianie kompa
Odpowiedz
Z tego co zrozumiałem CUDA jest wykorzystywana w Vegasie tylko do kompresji na jakiś klon mpeg-a, więc zarówno w pracy jak i przy renderze do avi nie odczujesz żadnej zmiany, chyba, że masz zainstalowany framework boris fx. Sam planuję prace nad pluginami wykorzystującymi CUDA lub OPENCL, ale w tej chwili zmieniam podejście do pluginów i zgłębiam tajniki openFX.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
(09-28-2010, 13:34)vm-rexor napisał(a):  Z tego co zrozumiałem CUDA jest wykorzystywana w Vegasie tylko do kompresji na jakiś klon mpeg-a, więc zarówno w pracy jak i przy renderze do avi nie odczujesz żadnej zmiany, chyba, że masz zainstalowany framework boris fx. Sam planuję prace nad pluginami wykorzystującymi CUDA lub OPENCL, ale w tej chwili zmieniam podejście do pluginów i zgłębiam tajniki openFX.

no własnie gadałem z kumplem, który twierdzi ze cuda wspiera mpeg4 czyli kodek h264, przy mpeg 2 i avi pozostaje bez zmian
Odpowiedz
To nie do końca tak (jeśli chodzi o Vegasa). W nowym Vegas 10 Pro CUDA jest wspierane tylko przy renderingu do AVCHD. Ale nie dlatego, że nie da rady do czego innego, tylko dlatego (prawdopodobnie) że Mainconcept, który daje encoder dla Vegas daje licencję tylko na AVCHD a np. na mpeg2 nie.
Idąc dalej - jeśli VM-Rexor napisze pluging który korzysta z CUDA, to będzie to niejako rzecz niezależna od Vegasa. Tak samo jak jeśli będziecie renderować do AVI w jakimś tak kodeku, który będzie potrafił wykorzystać GPU - to też będzie szybciej. Zapewne można by też wykorzystać GPU do innych rzeczy i tu jest pole do popisu, ale większość rzeczy jest prawdopodobnie obsługiwane za pośrednictwem DirectX czy podobnych technik, a co za tym idzie - jak środowisko będzie potrafiło zaprząc do pracy kartę graficzną, to pogram korzystający z tego środowiska będzie też chodził szybciej.
Czy w tej chwili jest sens wymieniać Twoją kartę? Bo ja wiem... Jak dużo robisz do AVCHD i zamierzasz kupić Vegasa 10 - to tak. W innym przypadku niekoniecznie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
no właśnie w avc nie, tylko w HDV i DV
Odpowiedz
z komputerami tak jest, ze należy kupować coś co jest absolutnie niezbędne i w ostatniej chwili. Tak naprawde to dopiero obiecanki, a co tam sony wysmażył to sie dowiemy już za niedługo...
Odpowiedz
Panowie, nie ma co gdybać, uwierzcie mi, że jeśli chodzi o CUDA to -> Sony AVC i koniec, amen, na 99,999% nie zobaczyć w dniu premiery nic innego o czym nie napisałem do tej pory ;)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz