Konwersja NTSC - PAL
Mam materiał SD nagrany kamerą ze stanów (w pliku MPG; kamera na karty pamięci) - więc jest w formacie NTSC.
Zastanawiam się jak zapisać plik wyjściowy - w PAL czy NTSC. Jeśli pozostawię w oryginalnym systemie, stworzę płytkę dvd czy odtworzę ją na każdym odtwarzaczu w kraju? Jakie polecacie rozwiązanie.
Za każdą pomoc dziękuję.
Odpowiedz
nie wiem czy jest sens konwertować, ja mam kamere Vixia HV30, kupiłem ją w stanach, wiec nagrywa NTSC, a mieszkam w europie, niezależnie od kraju wszystkie nowe TV bez problemu odtwarzają NTSC

Ale jak już masz Sony Vegas i tym chcesz obrabiać te pliki to tam w preferencjach renderingu wybierasz sposób zapisu, czy ma być pal czy NTSC.

też dopiero się ucze tego programu, bo corel mi nie podszedł
Odpowiedz
Jeśli mówimy o odtwarzaniu w komputerze, to specjalnie się nie przejmuj rozbieżnością systemów, żeby nie tracić niepotrzebnie jakości ustaw projekt NTSC.
Jak na DVD to masz problem - oczywiście możesz zrobić NTSC, DVD sobie z tym poradzi, natomiast bierz pod uwagę odbiorcę, że mimo wszystko sporo odbiorników, wbrew temu co pisze kolega może mieć problem z odtworzeniem tego filmu. Nie mniej - statystycznie, zaryzykowałbym właśnie zrobienie płytki w NTSC i specjalnie się nie martwił.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Film ten tak naprawdę będzie skierowany dla wąskiej grupy odbiorców, ponieważ jego temat jest bardzo specyficzny (kolej, pociąg) więc wszystko zrobię w systemie NTSC; mam możliwość uprzedzenia odbiorcy o tym fakcie.
To jest moja druga i ostatnia przygoda z tą kamerką. Następne produkcje będą już w jedynie słusznym systemie video w kraju - PAL :)
Odpowiedz
A ja jak robię komuś (klientowi) to mu daje dwie płyty PAL i NTSC (to nie jest dużo roboty aby DVD Architekt wygenerował drugą płytę w tym przypadku PAL). No i klient dostaje dwie płyty i niech se sam decyduje którą puścić do tłoczni - a ty będziesz miał dupochron. Lepiej było by w samym vegasie przekonwertować materiał bo możesz precyzyjnie dobrać parametry, ale to już zależy od twojego czasu i chęci.
Odpowiedz