OVERSCAN-przycinanie na każdym TV?
Witam
Obrabiam materiał DV w vegasie i po renderingu widze, że na telewizorze analogowym obcina boki.
I w związku z tym że nie posiadam tv LCD mam pytanie czy on też będzie obcinał obraz?
Bo już nie wiem do czego mam sie ustosunkować: do obrazu na monitorze czy obrazu na moim TV...
Odpowiedz
Do TV, zawsze. Możesz sobie włączyć w oknie preview Vegasa taką ramkę "Safe areas". Pokażą się dwie rameczki, jedna to tv safe, to ta wieksza, wszystko co jest poza nią może zostać ucięte. Druga to title safe, poza którą raczej nie powinieneś umieszczać napisów (dotyczy wszystkich oprócz Buncha ;) ).
Klasyczne TV wszystkie zawijają, mniej więcej tyle samo. Z LCD to jest różnie, niektóre nie, niektóre tak, w niektóry wg życzenia właściciela.
W każdym razie robić możesz na cały ekran, ale nic ważnego raczej nie umieszczaj w tym polu.
Warto pooglądać na telewizorze bez overscanu, albo na jakimś tunerku TV pokazującym pełen obraz to co nadają telewizje. Zobaczycie, że całkiem spora część teledysków czy reklam owszem, ma pełen wymiar, ale w obszarze TV safe ma większą czy mniejszą czarną ramkę.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Super pomoc.Dziękuję !!!
Odpowiedz
Jeżeli robisz tylko do internetu to problem raczej Cię nie dotyczy, ale np. warto mimo wszystko pilnować, by napisy nie wyłaziły poza title safe, choćby dlatego, ze ***jowo to wygląda.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No nie robię dla internetu tylko na DVD, dlatego właśnie pytam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości