No i mamy Vegas 10 Pro
Dziś na konferencji IBC 2010 w Amsterdamie Sony Creative Center ogłosiło premierę Sony Vegas Pro w wersji 10. W sprzedaży pojawi się 11 października.

Edit:
Dla niekumatych w lengłyczu dzięki uprzejmości SCS komunikat prasowy po polsku:

Sony Creative Software przedstawia Vegas Pro 10
Oprogramowanie firmy Sony ułatwia tworzenie i dostarczanie zawartości trójwymiarowej

IBC, Amsterdam, 10 września 2010 r. Podczas konferencji IBC w Amsterdamie firma Sony Creative Software przedstawiła dziś najnowsze uaktualnienie cieszącej się uznaniem aplikacji firmy Sony do edycji nieliniowych materiałów wideo i audio HD — Vegas Pro 10. Aplikacja zapewnia szerokie wsparcie w zakresie tworzenia, edycji i dostarczania audiowizualnych materiałów multimedialnych na potrzeby szeroko rozumianej produkcji profesjonalnej.

Nowe funkcje w 32- i 64-bitowej wersji oprogramowania Vegas Pro 10 obejmują narzędzia do edycji stereoskopowej 3D o imponujących możliwościach. Funkcje dodatkowe obejmują zaawansowane tworzenie napisów, rozszerzone efekty wideo oraz efekty dźwiękowe nowego poziomu, jak również rozszerzenia przepływu pracy i interfejsu użytkownika. Te aktualizacje umożliwiają profesjonalnym twórcom multimediów błyskawicznie tworzyć i dostarczać zdumiewającą zawartość do transmisji telewizyjnej i kinowej, YouTube 3D oraz przygotowanie zawartości płyt DVD i Blu-ray.

Najważniejsze funkcje aplikacji Vegas Pro 10:
• Edycja stereoskopowa 3D: Vegas Pro 10 ułatwia tworzenie projektów trójwymiarowych, poprzez umożliwienie użytkownikom importowania, dostosowania, edycji, podglądu i eksportowania stereoskopowych projektów 3D bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi lub dodatków. Aplikacja zapewnia pełną zgodność z najnowszą technologią 3D TV oraz umożliwia również podgląd anaglifów, dzięki czemu efekty 3D można weryfikować za pomocą dowolnego monitora
• Ulepszone napisy na ekranie: lepsza obsługa napisów ekranowych umożliwia nadawcom podgląd napisów w oknach Podgląd i Przycinanie, dzięki czemu można uzyskać większą precyzję oraz łatwość edycji. Inne usprawnienia obejmują lepszą obsługę napisów linii 21, napisy HD-SDI, wiele różnych typów plików z napisami, jak również możliwość eksportowania napisów dla Sony DVD Architect, YouTube, RealPlayer, QuickTime oraz Windows Media Player
• Rozszerzone możliwości wielokamerowe: zaktualizowana funkcja wielokamerowa zapewnia wygodniejszą edycję i podgląd, oferując możliwość równoczesnego podglądu wielokamerowch klipów źródłowych oraz pełnoekranowego materiału edycji
• Lepsza obsługa wideo DSLR: usprawnienia wydajności umożliwiają szybszą i łatwiejszą edycję obrazu wideo z popularnych kamer DSLR
• Grupowanie ścieżek: ta aktualizacja oferuje łatwy i szybki sposób organizowania złożonych projektów oraz zarządzania nimi poprzez grupowanie razem odpowiednich sekcji wideo i audio w celu zapewnienia bardziej uporządkowanego środowiska pracy

• Zaawansowane sterowanie przekazem: modyfikacje interfejsu użytkownika oferują lepszy dostęp do istotnych narzędzi do edycji, zapewniając bardziej intuicyjny przepływ pracy i usprawniając całościową wydajność aplikacji
• Stabilizacja obrazu: nowe narzędzia do stabilizacji w dużym stopniu redukują poruszony lub drgający obraz, który czasami jest spowodowany nagrywaniem wideo z ręki
• Wtyczki wideo SDK: Architektura wtyczek efektów wideo: aplikacja Vegas Pro 10 oferuje teraz zupełnie nową architekturę wtyczek efektów wideo, która bazuje na standardzie Open Effects Association. Ten otwarty, wiodący w branży standard został utworzony na bazie połączonych doświadczeń wiodących firm z dziedziny efektów wizualnych. Dostęp do nowej architektury można uzyskać za pomocą zestawu narzędzi do programowania (SDK), który jest bardziej wydajny i redukuje nakład pracy programisty poprzez automatyzację interfejsu użytkownika — działa to na korzyść edytora, ponieważ ma on do dyspozycji znacznie więcej efektów wizualnych dla aplikacji Vegas Pro 10
• Kodowanie AVC wspomagane GPU: użytkownicy wyposażeni w karty wideo z technologią CUDA mogą teraz kodować materiał do formatu Sony AVC, uzyskując lepszą wydajność i wyższą szybkość pracy
• Wsparcie sprzętowe: firma Sony poszerza zakres wsparcia wraz z pojawieniem się każdej nowej wersji, np. kart HD-SDI, kamer Sony NXCAM oraz zapewniając szersze wsparcie nagrywarek płyt DVD i Blu-ray
• Audio Event FX: w celu zapewnienia bardziej precyzyjnej kontroli nad implementacją efektów audio, aplikacja Vegas Pro 10 umożliwia edytorom przypisywanie efektów dźwiękowych na poziomie głównego kanału wyjściowego, magistrali lub ścieżki, a teraz również na poziomie zdarzenia, zapewniając większą elastyczność podczas pracy z projektami wielościeżkowymi
• Magistrale wejściowe: magistrale wejściowe umożliwiają teraz edytorom nagrywanie, miksowanie i monitorowanie dźwięku z urządzeń zewnętrznych
• Wskaźniki wysterowania: widok konsoli do miksowania aplikacji Vegas Pro jest jeszcze bardziej wydajny dzięki wskaźnikom wysterowania
• Wskaźniki ścieżek: wskaźniki ścieżek zapewniają bezpośrednie informacje zwrotne i szybszy przepływ pracy w ramach procesów nagrywania, edycji i miksowania materiału

Informacje o firmie Sony Creative Software:

Firma Sony Creative Software inspiruje do artystycznego wyrażania się swoją nagrodzoną linią produktów do cyfrowej produkcji wideo, muzyki, DVD oraz dźwięku. Firma rozwinęła aplikacje, które integrują
i ulepszają zastosowanie kamer i innych urządzeń. Klienci Sony Creative Software są obecni na całym świecie i obejmują profesjonalistów z dziedziny filmu, telewizji, gier wideo oraz przemysłu fonograficznego, jak również studentów, nauczycieli hobbystów i entuzjastów. Więcej informacji na http://www.sonycreativesoftware.com

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No to czekamy do 11 na nową zabawkę :))
Odpowiedz
Generalnie oczekiwałem tego produktu, ale zaintrygował mnie punkt o SDK. Nie wspominam już o targecie - o ile mnie i moją "konkurencję" być może zainteresuje, to nie wiem, czy dla przeciętnego montażysty- do którego jest ten list - nie będzie straconym punktem.
Tak sobie szperam o tym Open Effect Association i niewiele znalazłem o tym standardzie. Jak na standard Open to jeszcze rzekłbym, że taki open nie jest (naprawdę niewiele jest na jego temat, źródła nie są chyba jawne, bynajmniej nic nie znalazłem).
Szkoda, że nie ma jeszcze informacji na temat nowego SDK na stronie DOWNLOAD Sonycreativesoftware, mam cichą nadzieję, że zostanie on udostępniony wkrótce NA STRONIE.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Wiesz co mnie najbardziej przeraża? Że momentalnie kupa dzieciaków momentalnie rzuci się na rapida a zaraz po tym pojawi się milion pytań "czemu mi to nie działa", dlaczego nie chodzi NewBlue itd.
Tak jak napisałem na swojej stronie, osobiście najbardziej liczę na nowe SDK (ale tu będzie się musiał VM-Rexor wypowiedzieć czy jest poprawa) i nowy standard wtyczek.

Odpowiedz
zapewne nowe SDK oparte na OFX (dokopałem się wreszcie do jakichś źródełek) będzie niejako równolegle rozwijane, bo osobiście wątpię, żeby twórcy Vegasa mieli ogromne moce przerobowe aby wszystkie pluginy przepisać z wersji na wersję. Wejście w ten standard może dawać ciekawe możliwości, bo znalazłem kilka zdawkowych informacji o uczestnictwie w tym projekcie Avida (może będzie możliwość ładowania wtyk z niego?)
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Oficjalni uczestnicy projektu ofx:
The Foundry Visionmongers Ltd (Nuke, Storm)
FilmLight Ltd (skanery do filmów, narzędzia do koloru, naświetlarki laserowe)
Assimilate Inc (różne dopalacze do REDa)
GenArts. Inc (wtyczki do Avida, AFX i innych, wybajerowane!)
RE:Vision Effects (odszumiacze, naprawiacze obrazu, retimery itp.)
Autodesk, Inc (Maya, 3DMax, Autocad)
Digieffects LLC (Atmosphere, Depth, Freeform i inne wtyki)

Więcej na ich oficjalnej stronie: http://openeffects.org/dokuwiki/doku.php

Wydaje mi się, że w tym momencie maksymalnie za pół roku pojawią się wtyki kompatybilne z Vegasem.

Odpowiedz
Hmm, no ciekawe, ale właściwie to się opłaci kupić pana numer 10 za kilka miesięcy, bo po co Ci nowa zabawka z nowymi funkcjami, których nie będziesz mógł wykorzystać w stu procentach (przynajmniej na ów chwilę). Przeglądałem stronę Sony, aby zobaczyć ile kosztuje upgrade i wpadłem na to. Można sobie przypomnieć stare czasy ;)

Vegas Pro 1.0 - 7.2MB, kusząca propozycja :P

Prezentacja w 2D i 3D: http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro10
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
No no ładnie, widać że się teraz postarali - nowe sdk pluginów, obsługa obrazu 3d etc. Widać różnicę, nie tak jak w 9 :)
Odpowiedz
Cytat:Dziś na konferencji IBC 2010 w Amsterdamie Sony Creative Center ogłosiło premierę Sony Vegas Pro w wersji 10. W sprzedaży pojawi się 11 października.
Tak szybko wprowadzili poprawki o których im mówiliśmy? :)
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Kto wie, kto wie, ale nie robiłbym sobie wielkich nadziei jeśli chodzi o wersje 10 ;) Leitmotiv tej edycji to 3D odmieniane przez różne przypadki.
A tak to w ogóle honorne towarzystwo, stwierdzili, że pieprzą te poprawki tak długo, dopóki ten pyskaty koleś z polskiego forum nie kupi czegoś... :P

PS Ty, zaraz, ale jakie "my", pisałeś coś do Sony? :)

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości