Problemy z filmami PAL Widescreen
Ostatnio kupiłem sobię kamerkę Canon FS100, na dobry początek filmowej przygody. Kamera ma możliwość nagrywania w systemie PAL 4:3 i 16:9. Po pierwsze chciałem się spytać, czy to możliwe, że dla obu tych wymiarów film ma rozdzielczość 720x576? Bo wydaje mi się, że jeżeli stosunek boków jest inny, to rozdzielczość też powinna być inna. Drugie pytanie dotyczy już SV. Gdy wrzucam do SV 2 filmy (4:3 i 16:9) to bez względu na to co wybiorę we właściwościach video (czy zwykły Pal, czy Pal widescreen) to film nagrany 4:3 wygląda super, a ten 16:9 jest spłaszczony, jakby ktoś ścisnął go za boki. Co mam zrobić, żebym w SV miał piękny, niezniekształcony film w 16:9?
Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam

P.S. A jaka będzie liczba klatek w moim filmie? 25/s?
"Wszystkie wielkie osiągnięcia zaczynają się od sprecyzowania, czego naprawdę chcesz, i całkowitego poświęcenie się realizacji tego pragnienia"
Odpowiedz
Tak, możliwe, bo oprócz rozdzielczości jest jeszcze parametr aspektu pixela, który definiuje, jak program powinien obraz rozciągnąć - w skrócie aspekt = 1.0 - pixel kwadratowy, > 1.0 - pixel prostokątny w poziomie , < 1.0 pixel prostokątny w pionie. Ustaw we właściwościach projektu PAL DV widescreen i sprawdź w klipie, jakie on ma parametry, być może będziesz musiał takie same w nim ustawić.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Super, działa, dzięki za pomoc ;D
Ostatnie pytanie: Jak to będzie w mojej kamerze z liczbą klatek na sekundę?
"Wszystkie wielkie osiągnięcia zaczynają się od sprecyzowania, czego naprawdę chcesz, i całkowitego poświęcenie się realizacji tego pragnienia"
Odpowiedz
Pal to 25 kl/s
Odpowiedz
Dzięki ;]
Odpowiedz
Mam jeszcze jedno pytanie. Zmontowałem film właśnie w formacie Widescreen i renderowałem na wmv. Winamp widzi film w formacie 4:3, a Windows Media Player poprawnie 16:9. Nie mam zwyczaju renderować do AVI, ponieważ nie wiem dlaczego traci film na jakości i pojawiają się "pionowa pixelowe paski" przy szybko przemieszczających się przedmiotach. Mam teraz 4 minutowy film 16:9 wmv, który waży 381 MB. Chciałbym go teraz skonvertować na plik o gorszej jakości (i mniejszej masie), żeby wrzucić na YT. I tu się pojawia problem, bo żaden z konverterów, które posiadam nie potrafi skonvertowac mojego filmu do 16:9, a każdy robi to do 4;3, gdzie pixel ratio wynosi 1. Czy znacie jakiś konverter, który umożliwi mi konversję do 16:9, żebym bez problemu mógł wrzucić panoramiczny film na YT?
Z góry dzięki ;]
Odpowiedz
Sony Vegas?
Odpowiedz
(08-25-2010, 14:28)efix napisał(a):  Sony Vegas?

Pytasz, czy używam SV, czy odpowiadasz na moje pytanie, że da się to zrobić w SV?
Odpowiedz
To była ironiczna odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, możesz skonwertować to Vegasem.
Odpowiedz
Daję Ci odpowiedź, że "konwerterem" którego Ci trzeba jest Vegas, a jedyne czego Ci brakuje to wiedza. Przejrzyj dokładnie forum, jest wątek o przygotowaniu filmów na YT, na stronie YT też są informacje na ten temat.
Odpowiedz