Obróbka pliku avi 720p bez utaty jakości
Witam,

Zaznajomiwszy się z zasadami forum i nie odnajdując poki co na nim odpowiedzi na swoją wątpliwość postanowiłem założyć nowy topic, a więc:

Posiadam: PocketCam Creative Vado HD
format surowy pliku: Avi, 720p, 30 klatek
Moje oprogramowanie: Vegas 9 Pro

Chcę:
- przyciąć materiał
- połączyć pliki / klatki w jedną całość
- podłożyć ewentualnie plik mp3 we tle
- zachować rodzielczość 720p bez utraty jakości

Jak się domyślam plik należałoby zapisać w formacie H.264. Śledziłem już kilka "samouczków" w tym temacie chociażby na YT. Nie ma w nich jednak mowy o zapisu do rozdzielczości 720p. Zapisywałem już plik do formatu mpg, film jednak nie jest odpowiednio płynny, przy ruchach występują pewne "zamazania". Występuje zatem utrata jakości.

Czy móglby ktoś poradzić, jak za pomocą Vegasa zapisze plik w powyższym formacie, bez straty jakości? Domniema, iż zapisanie pliku do H.264 bez straty jakości mozliwe będzie pod warunkiem, iż w Vegasie nie zostaną nałożone żadne dodatkowe efekty, filtry itd?

PS: prosze nie krzyczec. Dotychczas działałem pare lat tylko i wyłącznie na kamerze na kasetki, stąd też pewne braki w tej materii.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat:Czy móglby ktoś poradzić, jak za pomocą Vegasa zapisze plik w powyższym formacie, bez straty jakości? Domniema, iż zapisanie pliku do H.264 bez straty jakości mozliwe będzie pod warunkiem, iż w Vegasie nie zostaną nałożone żadne dodatkowe efekty, filtry itd?
? Efektów i filtrów to sobie używaj do woli, te zamazanie to pewnie przez to, że w materiale progresywnym jaki masz (720p) ustawiłeś przeplot i dlatego tak Ci to wyszło. Zaglądałeś może do tego tematu? Tam wyjaśniłem na przykładzie pod kątem wrzucania filmów na YT. Jedyne co musisz zmienić to 30 kaltek na sekundę w ustawieniach projektu i renderowania.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
(07-14-2010, 23:55)tomislater napisał(a):  
Cytat:Czy móglby ktoś poradzić, jak za pomocą Vegasa zapisze plik w powyższym formacie, bez straty jakości? Domniema, iż zapisanie pliku do H.264 bez straty jakości mozliwe będzie pod warunkiem, iż w Vegasie nie zostaną nałożone żadne dodatkowe efekty, filtry itd?
? Efektów i filtrów to sobie używaj do woli,

No nie, nie do końca, użycie jakiejkolwiek operacji na obrazie powoduje ponowne przekodowanie obrazu, a co za tym idzie, utratę jakości, czasem niezauważalną, czasem nieakceptowalną.
Jest możliwa obróbka bez straty jakości, właśnie na zasadzie "czystego przycięcia" i ew. podłożenia muzyki.
1. Po pierwsze - ustaw preset projektu na HDV 720-30p, a jeszcze lepiej użyj funkcji "Match Media Settings" (żółta ikonka folderu na wysokości template'a w ustawieniach projektu).
2. Odptaszkuj opcje "Adjust source media..."
3. Kliknij na każdym pliku na timliene i ustaw "Disable resample"
4. Wejdz w render no i - no i tu jest teraz problem, co dalej chcesz z tym zrobić, na czym oglądać. W zasadzie powinieneś wybrać avi i dalej to ustawienie przy którym zobaczysz "=", ale obawiam się, ze może to się pojawić przy "Uncompressed". Ale wejdz w custom i wybierz codec h264. Przy pewnej dozie szczęścia mignie Ci napis "No recompresion required" i zapis wideo pozostanie nietknięty.
Możesz też wybrać preset MainConcept mpeg2 albo Sony AVC. Ale wszystko zależy od tego na czym chcesz to potem odtwarzać.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki Panowie za odzew.

Odtwarzanie plików odbywać się będzie jedynie na komputerach przenośnych oraz PC.

Nawiązując jednak do wypowiedzi użytkownika efix... Pkt.4 wydaje mi się niezrozumiały, wrzuciłem wobec tego poniżej swojego screena po wejsciu w render as - > format avi

"avi i dalej to ustawienie przy którym zobaczysz "=" -> niestety nie mam czegoś takiego "=" w przypadku próby wyrenderowania pliku do .avi

"i wybierz codec h264." - Gdzie?

[Obrazek: 1.png]

Tak prosta sprawa, a tak mnie irytuje ze nie mogę sobie z nią poradzić, że nie potraficie sobie tego wyobrazić ;-)

Tak mam skonfigurowane opcje dla formatu Mpeg-2, HDV 720p (ponizej). Panowie mam nadzieję że pomożecie. niebawem wyjeżdzam na 3 tygodniowa podroz po europie i chcialbym nakrecić fajny film, jednak do tego czasu chcialbym uporać z nękającym mnie problemem. Z góry dziekuje.

[Obrazek: 2.png]

tomislater

Gdy próbuję postępować zgodnie z twoim mini tutorialkiem pod kątem swoich zastosowań, wychodzi jak wychodzi... Narazie mizernie. Bede z tym walczył, ewentualnie w razie sprecyzowanych pytań pozwolę sobie zwrócić się o pomoc.
Odpowiedz
Wystaw gdzieś na sieci (tylko nie na Rapidshare...) z 10 sekund filmu z Twojej kamery, na ślepo trudno mi o konkretach pisać.
Tak poza tym jak chcesz to ogladac na komputerach przenośnych i różnych urządzeniach, sugerowałbym DivX Pro HD jako wyjściowy format do rozpowszechniania. Zupełnie przyzwoicie chodzi. A do archiwizacji to Ci powiem jak mi dasz kawałek filmu...
Odpowiedz
Na powyższą prośbę wrzucam plik video 5-6 MB (10 sek)

http://www.yomas.republika.pl/video.rar

Z góry raz jeszcze dziekuje za zaangażowanie w mój problem.
Odpowiedz
No więc tak. Mogę odpowiedzieć tylko częściowo - nie udało mi się w Vegasie uzyskać obrazu z tego avika, ale też specjalnie się nie starałem - nie za bardzo chcę są mieszać w systemie kodekami których nie używam.
Niestety to jest urok wszystkich "wynalazków" jakie producenci wciskają ludziom jako zajebiste zabawki "na wakacje". Zwykle tego typu maszynki produkuje wideo zgodne tylko z softem producenta, wszędzie indziej trzeba kombinować. Ściągnąłem soft Creative do tej kamery, rozbebeszyłem (zainstalować się nie chce, jak nie mam tego urządzenia) i odpaliłem player. Filmik się odtwarzał, niektóre inne playery dawały rade, inne nie. Materiał jest cokolwiek niestandardowy, Vegas jest przeznaczony do "prawdziwego" filmu, do standardów TV czy kina, to Twoje ustrojstwo rządzi się swoimi prawami (np. 30fps zamiast 29.97)
Ty jednak prawdopodobnie widzisz bez problemu ten materiał w Vegasie.
Jedyne co mogę zaproponować jako rozwiązanie to:
1) Jako format archiwizacyjny wybierz sobie Sony MXF, tyle, że musisz sobie własny profil zrobić, albo
2) Wyrenderuj rezultat jako DivX czy XVid - to będzie najbardziej uniwersalne rozwiązanie "do oglądania" i przekazywania znajomym.
Generalnie poległem, albo inaczej. O ile zawsze odradzam takie rozwiązanie, w tym wypadku przekodowałbym to na jakiś inny format a dopiero potem montował. No ale to droga na około i upierdliwa.
W każdym razie, jeśli rozwiniętej liście presetów AVI nigdzie nie pojawi CI się znak równości, do tego nie jesteś w stanie stworzyć swojego z tym kodekiem Creative (o ile w ogóle jest taka możliwość, może nie być encodera), to nie obrobisz tego bezstratnie lub prawie bezstratnie.
Niestety zainwestowałeś w niewiele warte urządzenie, zamiast w "normalną" firmową kamerę.
Może coś bym wymyślił mając tę zabawkę w ręce, ale póki co jak mówiłem, niestety muszę temat zostawić na rzecz stabilności swojego systemu.
Odpowiedz
Też mi nie otwiera video w Vegasie, dźwięk mam sam, a nie chcę mieszać sobie w systemie.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
A ja nie mam najmniejszych problemów z otworzeniem tego wideo.
Odpowiedz
Jam mam maksymalnie powywalane zbędne kodeki itd. i nie za bardzo chcę sobie mieszać, nie mam akurat nic co obsługuje FourCC tego avika. No tak czy siak nie mam nic w systemie do tego. A czasu żeby stawiać jakąś wirtualkę i tam próbować aż tyle nie mam. Krasux - odtwarzasz wideo (rozumiem, że w Vegasie, bo w nie-Vegasie też odtwarzam), ale czy masz do wyboru przy renderze do AVI ten sam codec?
Odpowiedz