Kiepska jakość zgranego obrazu
Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.
Mam taki problem, że film nagrany i odtwarzany na ekranie kamery wygląda bardzo dobrze (dobre odwzorowanie kolorów), a jak go zgram na komputer wszystko jest takie przytłumione, kolory są szare i bez wyrazu.
Od czego to zależy jak to zmienić?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Odpowiedz
Można prosić o screen'a?
Odpowiedz
Jaki zapis danych ma kamera?
Odpowiedz
Zauważyłem, że i u mnie jest podobnie. Mam Panasonica, który zgrywa do .m2ts. Na kamerze jest cud malina, a w komputerze szarzyzna.
Odpowiedz
Dajcie screena!
Odpowiedz
(07-17-2010, 11:31)adgol napisał(a):  Zauważyłem, że i u mnie jest podobnie. Mam Panasonica, który zgrywa do .m2ts. Na kamerze jest cud malina, a w komputerze szarzyzna.

Też się kiedyś nad tym głowiłem, ale doszedłem do następujących wniosków:
Bity są takie same, problem tkwi w czym innym - pozwólcie, że posłużę się przykładem z dziedziny audio - każdy chyba się zgodzi z tym, że ten sam utwór muzyczny nagrany na CD brzmi inaczej na sprzęcie audiofilskim a inaczej na sprzęcie z bazarku marki thompsonic czy coś w tym stylu. Z obrazem jest tak samo i dlatego specjaliści od obróbki kolorystycznej dość często kalibrują swoje monitory podglądowe. Wizjerek w Panasonicu (moje doświadczenie z NV-GS400) - ma tendencje do podbijania kontrastu i zwiększenia nasycenia kolorów. Z czasem zmieniłem taktykę i podłączyłem do kamery monitorek podglądowy - wtedy wyraźnie widziałem jaka jest różnica między tym, co pokazuje wizjer a tym, co będę miał na taśmie. Ostateczny wniosek: wizjer nadaje się tylko do kadrowania i ewentualnie ustawienia przysłony, jeśli kamera ma "zebrę". Jak chcesz panować nad kolorystyką podczas kręcenia, miej sprawdzony monitor podglądowy.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
(07-17-2010, 13:40)tidzu napisał(a):  Dajcie screena!

Przykłady z mojej kamery zmontowane w Vegasie bez obróbki kolorystycznej:

- http://trojanielskasluzba.org/filmy/150-...apokalipsa

- http://trojanielskasluzba.org/filmy/155-...-poselstwo

- http://trojanielskasluzba.org/filmy/157-...onu-bozego

- http://trojanielskasluzba.org/filmy/160-powrot-do-edenu

- http://trojanielskasluzba.org/filmy/163-...wo-eliasza
(07-17-2010, 20:13)vm-rexor napisał(a):  (...) Wizjerek w Panasonicu (moje doświadczenie z NV-GS400) - ma tendencje do podbijania kontrastu i zwiększenia nasycenia kolorów. (...)

Zdaje się, że masz 100% rację! Pamiętam jak nagrywałem zieleń w lesie (filmy makro). Na ekraniku LCD kamery kolory były bardzo soczyste, a gdy podłączyłem kamerę bezpośrednio do telewizora, to osłupiałem. Wszystko jakieś takie pospolite, szarzyzna...
Odpowiedz
[No tak stary, ale dałeś fragmenty już przerobione przez Vimeo, nam potrzebny chociaż kawałek ale "czystego" pliku z kamery.Tak swoją drogą to nie są jakieś specjalnie tragiczne te filmy. Zrobiłem prostego screenshota, wrzuciłem do Vegasa i zrobiłem bardzo delikatną korekcję color curves i levels, tak na szybko, więc ściananie jest idealnie biała. Ale jak widzisz nawet niewielka ingerencja daje już efekt.

Niestety musisz sam pokombinować i zobaczyć czy nie tracisz szczegółów, nie robią się dziwne kolory czy przekontrastowany obraz. Oczywiście możesz użyć Brightnest and contrast, ale krzywe koloru i levele daja dużo większe możliwości.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
wow, wyszło Ci naprawdę super! Dziękuję. Faktycznie, trzeba będzie pobawić się tymi ustawieniami, choć naprawdę w większości przypadków nie mamy na to czasu. Twój jednak przykład pokazał, że można ten obraz jeszcze polepszyć. Tak więc przy kolejnym montażu będziemy musieli bardziej przysiąść do tego. Jeszcze raz wielkie dzięki!
Odpowiedz
To była na prawdę minimalna korekta, 5 minut roboty (oczywiście potem musisz to przerenderować). Nie oglądałem całości bo przyznaję, o ile temat interesujący to z wykładowca smęci strasznie (zresztą jak na wszystkich takiego typu "nawiedzonych" lekko sekciarskich wykładach), ale kamera zapewne stoi cały czas na statywie i nie zmienia się światło. Praktycznie więc wcale roboty nie masz. Trochę uproszczę temat, ale wyświetl sobie histogram eventu, dodaj leves i postaraj się tak manilupować suwakami (zwykle input start, end i gamma) by rozciągnac wykres na całą szerokość). Potem włącz color curves i wyginając krzywe RGB postaraj się skorygować kolor, w tym wypadku zdjąć trochę czerwonego.
Odpowiedz