czy laptop nadaje się do obróbki hd?
Witam chciałbym się dowiedzieć czy laptopy nadają się do obróbki plików filmów w jakości hd? obecnie mam przestarzały komputer 1.8x2, 2gb ddr2,gf8600gt i komputer z renderowaniem radzi sobie dobrze jednak nie daje rady z renderem nieskompresowanym bez kodeka (podejrzewam, że mam za wolny dysk) jak sądzicie czy laptop (2rdzenie,4gbddr, dedykowana grafika) i szybki dysk ssd będzie się nadawał do takiego rendreignu?
Odpowiedz
Dyski SSD są fajne jako gadżet na dysk systemowy co najwyżej, jak o dyski do odczytu. Ogólnie mają małą żywotność. Do wideo stosuje się konstrukcje wielodyskowe, często w układzie raid. Więc owszem, możesz, wiele osób tak robi podczas pracy "w terenie". Zależy jeszcze co chcesz robić...
Odpowiedz
Ewentualnie jako dysk stosować mały RAID na firewire(o ile takie złącze laptop ma):

http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=621
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
no tak ale to strasznie drogie rozwiązanie a ja mam 2 na oku i prosiłbym was o ocenę po pierwsze czy któryś z np tych laptopów nadawałby się do rendringu nieskompresowanego materiału w 1440x1080:

laptop 1 lub laptop 2
różnią się one praktycznie tylko procesorami bo jeden z nich ma core2duo ale jednego z najszybszych T6600 a drugi i5 (który procesor lepiej wybrać) tak to mają 4gb ramu i grafiki z 1gb ramu.

do nich chciałbym użyć np czegoś takiego żeby zrobić raid 0 karta do laptopa
lub właśnie zainstalować dysk ssd (ma on interfejs sata, więc pewnie mógłbym go podmienić z oryginalnym)

Jak sądzicie czy zastosowanie tej karty i podłączenie do niej 2 dysków w raid 0 działało by identycznie jak to jest robione w komputerach stacjonarnych? czy mieliście kiedyś styczność z tym? pozdrawiam
Odpowiedz
Różnica nieznaczna, przyjrzyj się wielkości pamięci cache i bierz tego z większą, jeśli równe, to bierz szybszego. Nie wiem jaką przepustowość ma złącze kart PC - zwróć uwagę na to, że laptopy mają złącze E-SATA(można bez problemu wykorzystać podany wyżej dysk po uprzednim przeformatowaniu na NTFS ). Do karty zapewne będziesz musiał dokupić zasilacz do dysków SATA a z racji, że mobilne zasilacze zwykle tylko jeden dysk wspierają, to zapewne wyjdzie, że trzeba dokupić dwa lub użyć przerobionego brzydkiego zasilacza ATX - więc myślę, że będzie tylko nieznacznie taniej.
Odpowiedz
to zasilanie tych dysków to nie problem tylko chodzi mi o to, żeby było to raid 0 i żeby filmy się nie przycinały w hdv nieskompresowane żadnym kodekiem =) a o co chodzi CI tak dokładniej z tym e-sata?? z tego co mi wiadomo to te karty mają podłączenie przez pci-e tutaj można więcej poczytać o tym wynalazku:
http://www.addonics.com/products/host_co...c34-2e.asp
okiem ekspertów: jak sądzicie taki sprzęt zda egzamin?
Odpowiedz
Bez ogródek - obawiam się, że na laptopie tymi zestawami sprawisz, że conajwyżej będzie się odtwarzał płynnie nieskompresowany film, ale w jakości SD (1024x576), być może uda się z "małym" HD. Jak składałem zestaw stacjonarny, używałem programu Decklinka do testów możliwości dysków pod kątem zgrywania nieskompresowanego materiału. Jeden dysk daje sobie radę z SD, dwa z małym HD, jak dokupiłem trzeci, to ledwie osiągnąłem możliwość zgrywania FULL HD, ale w praktyce w miarę dobrze odtwarzany jest nieskompresowany HDV a FULL HD jeszcze się zacina (już na czwarty dysk nie mam ani miejsca ani kabla zasilającego - nie wspominam już o tym, że przekroczyłem magiczną dla XP barierę 2 TB, więc nie wykorzystuję pełnej pojemności macierzy). Także nawet jak kupisz już tą kartę na dwa dyski SATA, licz się z tym, że będziesz musiał wykorzystywać jakiś szybki kodek - chociażby lagarith, bo ten sprzęt może nie udźwignąć takiego potoku danych ( do tego nie wiadomo jakie ograniczenia ma gniazdo karty PC i sama karta). Inna sprawa, że procesor do szybkich też nie należy (2 rdzeniowce już dawno przekroczyły 3 GHz).
Odpowiedz
A ja do znudzenia, kolejny raz polecam małą inwestycję i przewalenie wszystkiego tam gdzie NA PRAWDĘ nie jest niezbędne używanie nieskompresowanego strumienia wideo na Cineform. Chodzi na wszystkim, jedyny minus jaki znalazłem to brak obsługi audio 5.1
Wtedy jest duża szansa, że z jednym dyskiem będzie Ci chodzić znośnie nawet fulhd.
Odpowiedz
Dźwięk można zawsze zapisać do np. AC3.
Odpowiedz
Witam
aby nie powielać tematu pytam się czy taki laptop nada się do "terenowej" obróbki HD

http://allegro.pl/mocny-dell-xps-m1330-4...51128.html

http://allegro.pl/dell-xps-m1330-c2d-2-0...07705.html

z góry dzięki za odpowiedź
Odpowiedz