Mocowanie kamery na masce samochodu
Witam

Chciałbym zaprezentować wszystkim juz dawno wykonane przeze mnie mocowanie kamery na samochód. Konstrukcja jest bardzo prosta.

Użyte części

- Przyssawka podwójna (coś takiego - zobacz)
- dwie obejmy do rur (zobacz)
- mała metalowa płytka
- śruba 3/8 cala do mocowania głowicy statywu
- głowica od statywu

Sposób wykonania

Do metalowej płytki (na jej dole) przyspawałem dwie obejmy do rur, tak aby później móc je przykręcić do raczki od przyssawki. Natomiast na górnej części metalowej płytki przyspawana została śruba do mocowania statywu. Obejmy na rury posiadają takie gumowe podkładki, dzięki czemu w jakimś tam stopniu redukują drgania. Wygląda to tak:

[Obrazek: img2172q.th.jpg] [Obrazek: img2173x.th.jpg] [Obrazek: img2174g.th.jpg]

Do śruby dokręcam (najtańszą jaka była na allegro) głowice od statywu. Trzyma się ona solidnie, ale w każdej chwili można ją odkręcić. Z dokręcona głowica prezentuje się to tak:

[Obrazek: img2175zj.th.jpg] [Obrazek: img2176u.th.jpg] [Obrazek: img2177e.th.jpg]

Z zamontowaną kamerą tak:

[Obrazek: img2178z.th.jpg] [Obrazek: img2179z.th.jpg]

Aby przyssawki mi się nie odkleiły w trakcie jazdy samochodu i mocniej się trzymały, stosuje taki myk. Mianowice przed przymocowaniem ich do samochodu lekko zwilżoną szmatką przecieram miejsce, w którym będzie zamocowana przyssawka oraz same przyssawki. Lekko wilgotne obie powierzchnie (przyssawki i karoserii) po zamontowaniu dużo lepiej trzymają. Z zamontowaną kamera na samochodzie wygląda to tak:

[Obrazek: img2182fw.th.jpg] [Obrazek: img2185j.th.jpg] [Obrazek: img2186s.th.jpg]

Zalety i Wady

+ możliwość zamontowania nie tylko na samochodzie, ale także na innych gładkich powierzchniach np. na szybach, plastiku itp.
+ w miarę nieduży koszt stworzenia takiego ustrojstwa (około 100 zł)
+ możliwość wykonania ciekawych ujęć

- zawsze jest jakieś ryzyko że może się przyssawka odkleić i roztrzaska nam się kamera
- wibracje podczas jazdy są na tyle duże, że obraz nawet z włączoną stabilizacją w kamerze drga
- zamontowana kamera na przodzie samochodu trochę rozprasza w trakcie jazdy i ogranicza widoczność (nie wiem czy można z takim czymś na masce wyjechać na ulice)

Film testowy

Film został wykonany kamera Panasonic NV-GS400 (nie tą która jest na zdjęciach)
(20 mb)
Odpowiedz
Fajne, ale kurde... bałbym się o kamerę mimo wszystko. Nie wiem, czy nie przymocowałby całości na jakiś "szelkach bezpieczeństwa",np. na takich gumach do mocowania bagażu na dachu. Dwie gumy zahaczone o prawe i lewe przed okno, wtedy w razie odczepienia się może będzie jeździć po masce, ale nie poleci pod koła.
Odpowiedz
O ile się nie mylę, takimi przyssawkami przenoszą szyby wielokrotnie cięższe od kamery, których upuszczenie i rozbicie grozi nawet utratą życia, więc o lekką kamerę bym się nie martwił:)
Fajny pomysł, wykonanie również.
Odpowiedz
Jak jest przyssawka dobrze załapana to nie ma bata żeby odleciała, prędzej blacha się wygnie. Ale zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo że się odczepi, więc dla bezpieczeństwa można i takimi gumkami jeszcze zabezpieczyć :) Jak to mówią ostrożności nigdy za wiele ;)
Odpowiedz
Ogólnie zabezpieczanie gumkami jest dosyć popularne wśród filmowców :)
Odpowiedz
Najlepiej owinąć kamerę poczwórnie w folie bąbelkową i zostawić jej odkryty tylko obiektyw.
Odpowiedz
Taaa, kiedyś byłem na planie reklamy kręconej jedną z pierwszych w Polsce kamerą HD (nie pamiętam modelu, takie wielkie telewizyjne SONY, obrazek 2K itd.) drugą mieli chyba Czesi. Kamera miała taki przypał, że w miejscu obudowy gdzie był procesor, można by na upartego jajko usmażyć. :)
No ale konsumenckich czy prosumenckich kamerach ten problem raczej nie istnieje.
Do kamer na maske itp. zastosowania widziałem kiedyś fajny patent, sprzedawany oczywiście w USA za ciężką kasę, w postaci takie worka do którego kamerę przypinało się rzepami czy czymś taki. Dno worka był wysypane ołowianymi kulkami o góra piaskiem albo jakimiś granulkami. W każdym razie bardzo dobrze tłumiło to drgania i solidnie stabilizowało kamerę.
Znalazłem linka: http://www.visualdepartures.com/
Odpowiedz
Dobry pomysł :)
Nie wiecie czy w takim zwykłym sklepie z artykułami budowlanymi można znaleźć takie przyzsawki ?
Odpowiedz
To ja nagrałem taką scenę metodą: do latarki na magnesy, przymocowałem gumkami kamerę. Latarke ustawiłem oczywiście na masce i coś tam wyszło. Mogę zaprezentować chętnym.
Znalazłem linka: http://www.visualdepartures.com/ - nic tam takiego nie widzę.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz