Panasonic NV-GS400 vs. Canon HV30
Witam :)

Miałem przez chwile do dyspozycji dwie kamery (Panasonic NV-GS400 -którą sprzedałem i Canon HV30 - którą kupiłem) podobnej klasy i postanowiłem że zrobię szybki test. Test polegał na tym, że porównywałem obraz z tych dwóch kamer w różnych warunkach oświetleniowych (słabe światło, światło dzienne, pod ostre światło). Wyniki testu możecie obejrzeć w filmiku:

Film nie był w żadne sposób koloryzowany, jest to naturalny obraz z kamer. Dodam jeszcze ze obie kamery były ustawione na trybie AUTO i kręciły w jakości DV. W niektórych ujęciach użyłem konwertera Raynox HD 6600 Pro, więc można także zobaczyć jak się sprawuje .

Mam nadzieję, że komuś okaże się pomocny ten test w wyborze odpowiedniej kamery. Jak dla mnie zdecydowanego zwycięzcy nie ma, oba obrazy są porównywalne jakościowo.

Pozdrawiam :)
Odpowiedz
Faktycznie różnice są nieznaczne, może większe byłyby w stabilizacji (w panasonicu OIS czasami delikatnie utykał), ale aby to przetestować w miarę wiarygodnie warto byłoby obie kamery zamocować na jakimś dystansie i kręcić obieba jednocześnie. Jeśli ktoś patrzy na obraz, to warto pomyśleć o canonie (wszakże przyszłość leży w HD) a jak na cenę i będzie się kręciło tylko na youtube, to panasonic pozwoli trochę zaoszczędzić.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Faktycznie zapomniałem zrobić jeszcze test stabilizacji, wyleciało mi z głowy kompletnie :( No niestety już nie ma takiej możliwości żeby tego sprawdzić, bo już sprzedałem Panasonica :/

vm-rexor napisał(a):Jeśli ktoś patrzy na obraz, to warto pomyśleć o canonie (wszakże przyszłość leży w HD)
No właśnie z takich przyczyn zrobiłem przesiadkę na Canona :)
Odpowiedz
Ludzie i ludziska, Canon ma jedną dużo wadę, zauważyłem to dopiero podczas użytkowania go. Chodzi o tak zwany Rolling Shutter, Panasonic tego nie miał. Spowodowane jest to tym że Canon ma matryce CMOS i nieraz robi się galareta z obrazu (podobnie jak w przypadku filmowania lustrzanką).W Panasonicu nie ma takiego problemu ponieważ on posiada matryce CCD.

Przykład jak to wygląda w praktyce:
Odpowiedz
No ja się strasznie napalałem na Canona, czas już na nową kamerę, ale kurcze, porównywalne CCD HD to już totalnie inna klasa cenowa :(
Odpowiedz
mam pytanie co do canona bo nie jestem pewien
mam formaty zapisu:
30p Progressive Mode and 24p Cinema Mode

do tej pory liczyłem że zapis 30 klatek na sekundę jest rzeczywisty, dopiero teraz zauważyłem że to progressive, czyli mam zrozumieć że jest to udawane 30p i nie ma sensu stosować takiego zapisu i lepiej wybrać tryb 24?
Aha jest to kamera z USA

Często filmuje dynamiczne akcje, np jazdy / wyścigi motocyklowe itp, liczyłem ze większa ilość klatek umożliwi lepsza jakość przy ew zwolnieniach obrazu itp

sorry że w tym temacie ale nie mogę zakładać nowych.
Odpowiedz
naffnaff napisał(a):Ludzie i ludziska, Canon ma jedną dużo wadę, zauważyłem to dopiero podczas użytkowania go. Chodzi o tak zwany Rolling Shutter, Panasonic tego nie miał. Spowodowane jest to tym że Canon ma matryce CMOS
Czyli nie kupisz żadnej kamery, bo każda praktycznie teraz ma CMOS. Chcesz mieć CCD to kup Panasonica AG-HMC151 za ok. 12 tys. PLN.
(01-04-2011, 15:07)fotokrak napisał(a):  mam formaty zapisu:
30p Progressive Mode and 24p Cinema Mode
do tej pory liczyłem że zapis 30 klatek na sekundę jest rzeczywisty, dopiero teraz zauważyłem że to progressive, czyli mam zrozumieć że jest to udawane 30p i nie ma sensu stosować takiego zapisu i lepiej wybrać tryb 24?
A co niby wg ciebie znaczy, że zapis jest rzeczywisty? I czym niby mają się różnić tryby 24p i 30p oprócz ilości klatek na sekundę?
Odpowiedz
Różnią się tym, że o 24p krąży mit o 'filmowym' wyglądzie klipu. Nie wiem poco taki tryb, ale z tymi 24 klatkami jest tak, że przy wprowadzaniu głosu do filmu (niemego) minimalną ilością klatek do nagrywania były 24. Ponieważ przy mniejszej ilości klatek coś się z głosem piepszyło :p http://motionfreaks.pl/artykuy/artykuy/4...chwyt.html

Nagrywaj w 30p ponieważ to jest zawsze o 6klatek więcej ;)
Odpowiedz