pytanie o aspect ratio
Witam,
mam pytanie.

Do czego służy opcja aspect ratio? Wydaję mi się, że jest to proporcja boków, która wynika z wysokości i szerokości. Więc po co to ustawiać, skoro wynika to z wysokości i szerokości? I co się stanie gdy ustawimy złe aspect ratio (np. dla filmu 640x480 ustawimy 1,7 zamiast 1,33)?

Dzięki za odpowiedź...
Odpowiedz
Kiedyś bodajże na stronie Efix-a był ładny artykuł o tym - w wielkim skrócie ktoś zauważył, że rozdzielczość pozioma jest mniej "wyczuwalna" dla oka (wynikało to z kineskopowych konstrukcji) - dlatego też wprowadzono tryby np. 16:9 w których wykorzystano dokładnie tą samą rozdzielczość co w 4:3 i stąd klatka 16:9 PAL DV ma rozdzielczość 720x576 zamiast 1024x576. I reasumując - pixel aspect ratio definiuje kształt pixela, czy ma być kwadratowy czy prostokątny(rozciągnięty) Nie przestrzeganie tej wartości na pewno wpłynie na odbiór wszystkich materiałów nagranych panoramicznie (DV widescreen i HDV)
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Już wszystko jasne...
Dzięki wielkie i pozdrawiam...

EDIT: Sorry, że dopiero teraz pytam, ale wcześniej nie przyszło mi to na myśl.
Gdy mam film 640x480 i chcę, aby po zrenderowaniu film miał proporcje 4:3, to muszę ustawić aspect ratio na 1,00 (tak aby piksel był kwadratowy)?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości