Jakość filmu. Pomocy!
Witam, robię film na zakończenie szkoły:(
Film kręciłem kamerą od jednego nauczyciela. Dostałem płytkę z filmem w formacie VOB. No i przeraziłem się jakością. Film jest nie wyraźny, dzźwięk średni:(
Najgorsze jest to, że będzie on wyświetlany na rzutniku mutimedialnym, boje się, że przy tak dużym ekranie nic nie będzie widać. Wiem , że jakości za bardzo nie poprawię, ale wiem też że są jakieś kodeki, które pozwalają na drobne poprawki. Zna ktoś nazwę?
Dziękuję
Odpowiedz
Tak istnieje coś takiego jak kodeki, ale one ci nie poprawią jakości same z siebie - jak niby miałyby wziąść dodatkowe piksele do powiększenia rozdzielczości? Przecież z pustego to i Salomon nie naleje. I na wszelki wypadek to kodeki służą do skompresowania już gotowego materiału.

@off top:
Dobrze, że tomislater za niedługo kończy sesję i będzie robił porządek na forum.
Odpowiedz
Ok, dziękuję za odpowiedź. Mogę prosić o nazwę kodeków?
Odpowiedz
Nie czytałeś co napisał tidzu? Napisał że jest coś takiego jak kodeki, ale jakości nie poprawią, do tego możesz wykorzystać filtry, jest kilka takich odszumiających, ale cudów się nie spodziewaj.

Tu masz przykład takiego filtru do Vegasa http://www.neatvideo.com/

Pamiętaj że jest on płatny, więc w grę wchodzi tylko demo, bądź kupno pełnej wersji.
Odpowiedz
Cóż - do zdjęć jak i nagrywania dobrego dźwięku trzeba się przygotować - chcesz mieć dobry obraz, nie wspominając o ostrości, musi być dobre światło a wtedy nawet kompresja może okazać się mniej dokuczliwa (bo będzie mniej szumów od przetwornika które zaśmiecają skompresowany strumień video). Dobry dźwięk nigdy nie będzie jeśli wykorzystuje się mikrofon w kamerze - nie na darmo profesjonalni dźwiękowcy starają się z tyczką podejść jak najbliżej źródła dźwięku w kadrze.
Ale - to napisałem abyś tylko miał tego świadomość - dostałeś taki materiał, więc trzeba sobie z nim poradzić. Pierwsze dwa kroki mogą być następujące:
1 - odszumiacze czyli wspomniany wyżej plugin, dodatkowo mogę polecić darmowy "dynamic noise reduction" - jest w wersji dla Vegasa, ale jakbyś miał trudności z jego znalezieniem, to łatwiej o wersję dla virtualdub
2 - obróbka - wyostrzanie - czyli użycie efektów takich jak unsharp mask czy sharpen.
Z dźwiękiem - możesz spróbować korektorem troszkę podbić wysokie tony o ile takowych w materiale brakuje - i w sumie tyle.

Teraz musisz przyjrzeć się materiałowi - czy nadaje się w takiej postaci do puszczenia czy nie - jeśli odpowiedź brzmi "nie" - będziesz musiał się zastanowić nad tym, co jest prawdziwym wyzwaniem dla montażysty - czyli konwencją filmu wynikowego.
Zawsze można niedoróbki obrazowe przykryć efektami a'la kreskówki czy innymi stosowanymi często w wideoklipach - warto pooglądać takie materiały, ich making-ofy i rozpracowywać te, które się podobają. Dźwięk w przypadku konwencji klipowej można czasem wyrzucić albo zmiksować z muzyką - wtedy, przy dobrym wyczuciu można znacznie zredukować odczucie "przeciętności" dźwięku.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedzi. Film podzielę na zdjęcia/film/jakiś tekst, w fajnym tle/film/zdjęcia itd.
Mam nadzieję, że jakoś wyjdzie.
Jakie polecacie kodeki, bo zainstalowane mam k-lite codec pack, a z tego co na forum wyczytałem, to nie są dobre;/
Odpowiedz
Zainstaluj sobie ffdshow. K-lite wyrzuć, najwyżej potem sobie doinstalujesz jakiś kodek, jeżeli będzie Ci potrzebny.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Ok, dzięki. Na moje oko, z k-lite jakośc puszczonego filmu byla lesza, ale moze jak wyrenderuje w ffdshow, bedzie lepsza, niz jakbym renderowal w k-lite.
Mam jescze jedno pytanie, nie chce zakładac nowego tematu. Mam film, dodaje audio wszystko fajnie, wrzucam kolejny kawalek, wyłaczam w nim audio, aby było słychac tylko piosenkę. Mam 3 warstwy. 1-flm, 2-wyciszone audio z filmu, 3adio-piosenka. Chce wyciąc kawałek filmu, lecz jak zaznaczam myszką, to zaznacza wszyszystkie 3 warstwy i wycina mi piosenke, która ma leciec. Jak zaznaczyc 2 warstwy?
Odpowiedz
Ctrl + u i wtedy spróbuj.
Odpowiedz
Cytat:Chce wyciąc kawałek filmu, lecz jak zaznaczam myszką, to zaznacza wszyszystkie 3 warstwy i wycina mi piosenke, która ma leciec. Jak zaznaczyc 2 warstwy?
Klawiszem U oddzielasz audio od video :) Potem sobie zaznacz z wciśniętym Ctrl dwie warsty, które chcesz usunąć i jazda! :]
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości