(Efekt) - nakładanie obrazów...
Witam,
konto zarejestrowałem w tej chwili, ale od kilku dni przeglądam Wasze forum regularnie.
Na początek kilka informacji...
Mam Vegasa Pro 9 pełną wersję z wszystkimi możliwymi pluginami itp...
Program posiadam od niedawna więc i moje pytanie będzie dla Was z pewnością banalne lub wręcz kretyńskie...anway...

widziałem w jednym z tutoriali, jak uzyskiwać ciekawe intra i jak stosować color gradient w media generators...
jest w tej zakładce pozycja Elliptical Transparent to Black
i teraz chodzi mi o to, jak uzyskać taki efekt:

mam obraz/zdjęcie...jest na nim punkt (np. postać) który chce wyróznić, a reszte tła zacieniować (np. na czarno). Przy użyciu Elliptical Transparent to Black można jednak wyróznić dany fragment obrazu, jak rozumiem tylko elipsą, kwadratem lub kołem...a mi chodzi o to aby wyróznienie było dowolnego kształtu - konkretnie serca...

z róznych tematów na forum domyślam się, że potrzebne mi będą co namniej 3 ścieżki - z obrazem, z teksturą (sercem) i tłem które zacieniuje mi wszystko poza wybranym punktem mającym znaleźć się wewnątrz "serca" nie wiem tylko jak doprowadzić do tego żeby dany element w sercu był w naturalnym kolorze, a cała reszta na czarno...

mógłbym liczyć na Waszą szybką pomoc? mam nóż na gardle...
Odpowiedz
Tak na szybko:
- robisz w dowolnym programie graficznym obraz białego serca na czarnym tle, ale nie z ostrymi krawędziami, lecz rozmytymi. Serce powinno mieć taką wielkość, aby zmieściła się w nim ta postać a wielkość obrazka dobrze, jeśli pokrywa się z rozmiarami filmu;
- dajesz ten obraz na ścieżkę NAD filmem i nakładasz na ten obraz efekt "Chroma keyer", dla którego dajesz jako przeźroczysty kolor biały;
Dalej bawisz się ustawieniami dla dobrego efektu końcowego i voila:) Jest na to kilka sposobów, ten wydaje mi się najprostszy.
Odpowiedz
Zgodnie z moimi przewidywaniami rozwiązanie problemu okazało się tak banalne, że wstyd było zaśmiecać to forum...
pomysł Kolegi wyżej bardzo mi w tym pomógł...
otóz z braku czasu i możliwości chwilowych otworzyłem powerpointa i zrobiłem białe serce na czarnym tle...
zapisałem to w formacie 4:3 bo do wyboru miałem co najwyżej 16:9 a to mi nie pasuje akurat do projektu...
nałożyłem ten obraz JPEG nad zdjęciem i bez żadnych efektów, maskowania, czy innych tego typu rzeczy obrazy zwyczajnie się na siebie nałożyły...
normalnie wstyd...
wybaczcie za zawracanie gitary i dziękuje Panu wyżej za pomoc

edit: jednak pomyliłem się - potrzeba było zrobić z górnej ścieżki multiply mask...
Odpowiedz