Renderowanie 16:9 w Sony Vegas 7.0 - dodałem zdjęcia!
Na wstępie Witam Wszystkich!

Ponieważ nie znalazłem odpowiedniej odpowiedzi na mój problem na tym forum, stąd mój wątek - proszę zarazem o wyrozumiałość, jestem totalnym amatorem, który kręci i montuje rodzinne filmy z wakacji czy z imienin cioci Heni :)

Używam w sumie dwóch programów - Pinnacle Studio 9.0 Plus jako program do zgrania całości na DVD (tak się przyzwyczaiłem i tak jest mi najprościej stworzyć finalne DVD) oraz od jakiegoś czasu Sony Vegas 7.0 jako program dla wstępów i zakończeń filmów (efekty, zdjęcia, napisy etc.)...to tytułem wstępu i proszę, nie podważajcie zbytnio mojej koncepcji tworzenia płyty DVD, lecz pomóżcie rozwiązać problem...

Wszystkie dotychczas stworzone filmy miałem w formacie PAL 4:3...ostatnio jednak dostałem materiał z kamery Panasonic GS80 (czy tak jakoś) w trybie panoramicznym 16:9. I pojawił się problem, bo zrobiłem czołówki i zakończenie w SV w trybie 4:3 i wygenerowałem nieskompresowane avi w tym formacie 4:3. Oczywiście Pinnacle nie jest w stanie połączyć w jednym projekcie obu formatów 4:3 z 16:9.
Próbowałem już wielu możliwości renderingu z różnymi ustawieniami i dla projektu i dla renderowania tego pliku nieskompresowanego (różne opcje ze ściskaniem pliku poprzez funkcję Pan/Crop 4:3 na projekcie 16:9, tak aby obraz nie był rozciągnięty, czyli pojawiają mi się z boku czarne pasy) przy różnych pixel aspect ratio, i za każdym razem tak na nowo wyrenderowany plik (oczywiście nieskompresowany, bo na takim mi zależy) wstawiam do Pinnacla i jest...widziany przez Pinnacla jako 4:3!!!

Jest jeszcze jedna możliwość w Pinnaclu, bo najeżdżając i klikając prawym klawiszem myszki na materiał z kamery mam możliwość wyboru formatu dla tego materiału z kamery jako 4:3 lub 16:9...dla mojego pliku wyrenderowanego z SV już w Pinnaclu takiej możliwości nie mam, jest domyśle zaznaczone 4:3 i niedostępne dla zmiany po wybraniu prawym klawiszem myszki na tym pliku!!! ALe w ten sposób (gdy zmieniam na pliku z kamery na 4:3, to mam film zniekształcony, a tego nie chcę!

Co robię w takim razie źle podczas ustawiania w SV projektu i renderingu? Może ktoś poradzi, jak powinienem to ustawić prawidłowo!? Podsumujmy: mam avi nieskompresowany, wstawiam go do projektu w SV i...jakie mam mieć ustawienia dla projektu, jak ustawić Pan/crop i wreszcie jakie ustawienia zastosować dla wygenerowania nieskompresowanego pliku avi w PAL w formacie 16:9 ????????

Z góry dzięki za wyrozumiałość i rady...

Pzdr
Mancy

P.S. Dokładam zatem zdjęcia, dla zobrazowania mojego problemu.

Plik projekt.jpg to ustawienia dla projektu.

W ten projekt wstawiam plik nieskompresowany avi 4:3 (wcześniej wyrenderowany w SV) o właściwościach jak w pliku wlasciwosci.jpg

Następnie renderuję na trzy różne sposoby z właściwościami renderowania render_test.jpg

render_test1.jpg

oraz render_test2.jpg .

Tak otrzymuję trzy pliki odpowiednio o nazwach test, test1 oraz test2, które następnie wstawiam do Pinacle Studio i tylko test2, wygenerowany jako "Video format: PAL DV Widescreen" (patrz plik render_test2.jpg)

pozwala się wstawić do projektu 16:9 w Pinacle, mając we właściwościach właśnie 16:9 (po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na pliku - plik test2.jpg obrazuje właśnie ten klip i jego właściwości oraz sposób wyświetlania w podglądzie Pinnacla!). Pozostałe pliki test.jpg

oraz test1.jpg

(odpowiednio do renderowanych właściwości) obrazują właściwości i podgląd plików test oraz test1 w Pinacle, które we właściwościach mają 4:3 i nie pozwalają się wprowadzić na timeline w Pinacle!

Fajnie, pieknie, plik test2 pozwala się wprowadzić na timeline dla formatu 16:9, tylko, że nie jest to już plik nieskompresowany, tylko cholernie słabej jakości!....i zatem lipa..............................ręce mi już opadają, jak mam to połączyć w Pinacle dla formatu 16:9? Może teraz ktoś coś pomoże?
Odpowiedz